Aloe – rostlina, která pomáhá

Pokojové rostliny již dávno nejsou pouze dekorací, mnoho lidí čím dál častěji zkrášluje své domovy pomocí květin, bylinek či sukulentů, jež mají i léčivé či jinak užitné účinky.

 

Jednou z nich je i aloe, která je  vhodná jako přísada do pokrmů – pomáhá imunitnímu systému, ale také urychluje hojení drobných oděrek nebo popálenin.

Hojivá šťáva
Účinky aloe byly známy již ve starověku, kdy ji egyptské ženy používaly ke zkrášlení pleti. K tomuto účelu se také používá dodnes. Vědci navíc zjistili, že látky obsažené v jejích listech napomáhají při hojení ran a popálenin, kožních problémech jako jsou ekzémy, lupénka, vysušená pokožka, mykózy, při překyselením žaludku, paradentóze, tuberkulóze, cukrovce, mírní postup rakoviny střev a tak podobně. Léčivá je zejména šťáva, která vytéká z dužnatých listů.

Aloe potřebuje slunce
„Aloe je přeneseně řečeno malá domácí lékárnička. Například při popáleninách stačí místo potřít kouskem dužiny, bolest rychle zmizí a rána se bude hojit lépe. Zařezávání listů navíc rostlině nijak výrazněji neškodí. List poté doroste,“ říká Helena Ševčíková ze společnosti Hornbach a doplňuje: „Aloe pěstujte na slunném místě a moc ji nezalévejte. Tato rostlina naopak vydrží i mnoho dní bez vody. Vedle nejznámější aloe vera si můžete vybrat i z okrasnějších druhů, například aloe somaliensis, která je silně bíle mramorovaná a utváří červené až růžové trubkovité květy, nebo aloe flow, která má tmavě zelené listy s bílou kresbou.“

TEXT: REDAKCE
FOTO: THINKSTOCK

 

 

Aloe – rostlina, která pomáhá