Pylová sezóna začíná!

Rubrika: Zdraví

Alergická rýma vyvolaná pyly patří mezi nejčastější onemocnění dýchacích cest. Správnou léčbou lze však nepříjemné příznaky tohoto onemocnění významně omezit.

Koncentrace pylových alergenů v ovzduší je závislá na vývoji počasí – při oteplení se množství pylu vždy výrazně zvýší, v deštivých dnech se naopak sníží

Odborníci spočítali, že alergická rýma postihuje až 500 milionů lidí na celém světě. Jen v České republice ji má dvacet procent dospělých a asi deset procent dětí, přibližně tedy dva miliony obyvatel. Alergologové se však oprávněně domnívají, že lidí se zmíněným onemocněním je daleko více.

„Mnoho pacientů s alergickou rýmou své příznaky přechází, nebo se je pokouší léčit sami, aniž by navštívili specialistu. Přitom díky vyšetření je snadné nemoc odhalit a zahájit léčbu, která dokáže ulevit od řady nepříjemných alergických příznaků,“ zdůrazňuje primářka MUDr. Irena Krčmová, CSc. z Ústavu klinické imunologie a alergologie FN Hradec Králové.

Co je to alergická rýma?

„O alergické rýmě hovoříme tehdy, pokud má člověk alespoň dva z následujících čtyř příznaků: svědění nosu, kýchání, vodnatá sekrece a neprůchodnost nosní. Pokud tyto příznaky přetrvávají více než jednu hodinu denně po většinu dní, jedná se o chronickou alergickou rýmu. Pakliže se rýma objevuje v pylovém období, hovoříme o rýmě sezonní, v případě výskytu i v jiných ročních obdobích o rýmě celoroční,“ vysvětluje dále alergoložka a imunoložka.

I když mezi spouštěče alergické rýmy patří především pyly, mohou ji způsobovat také roztoči, plísně nebo zvířecí alergeny

K typickým nosním příznakům se někdy připojují slzení, opuchlost či bolest očí. „Až sedmdesát procent pacientů s alergickou rýmou trpí zároveň nosními a očními obtížemi. Přitom moderní léky je dokážou zvládnout,“ dodává vedoucí lékař Centra alergologie a klinické imunologie Nemocnice Na Homolce doc. MUDr. Vít Petrů, CSc.

Proč nemoc nepodceňovat?

Hlavně proto, že neléčená (nebo špatně léčená) alergie na pyl může vyústit v nepříjemnou zdravotní komplikaci – průduškové astma. To se vyznačuje opakujícími se záchvaty dušnosti a ztíženým, pískavým dýcháním či suchým kašlem.

Dalším důvodem, proč pylové alergie nepodceňovat, je snížená kvalita života. Zdaleka totiž nejde jen o kila papírových kapesníků, jimiž musí být člověk s alergickou rýmou vždy dobře zásobený. Z nedávného průzkumu na toto téma vyplynulo, že až každý třetí dospělý má kvůli alergickým příznakům problémy s pracovní výkonností nebo únavou a více než polovina pacientů má potíže i se spaním!

Vyšetření se nebojte

Pokud máte obavy, že by se sezonní alergická rýma mohla týkat právě vás, je vhodné navštívit specialistu, ideálně alergologa. Právě on má k dispozici účinné a bezpečné léky, které není možné volně zakoupit v lékárně. Ty vám v kombinaci s režimovými opatřeními umožní prožít rizikové období bez vážnějších problémů.

K nejvýraznějším alergenům u nás patří bříza, líska a také vrba

Vyšetření u lékaře není bolestivé, přítomnost alergií se totiž zjišťuje pomocí jednoduchých kožních testů. Ve většině případů se jedná o takzvaný prick test. Na vnitřní stranu předloktí jsou v pravidelných odstupech v kapičkách naneseny nejčastější alergeny (směsi pylů, roztoči, různé druhy plísní, živočišné alergeny a podobně). Kopíčkem lékař pronikne skrz kapku alergenu do pokožky, a tak do ní vnese stopové množství alergenu. Kožní reakce je odečítána za 15 minut, rozhodující roli hraje velikost pupenu a zarudnutí.

Jsem alergický! Co dál?

Pokud je u dítěte nebo dospělého člověka diagnostikována alergie na pyl, může se léčit několika způsoby. Pacientovi se mimo jiné doporučuje zamezit styku s alergenem, což je někdy těžko proveditelné. Mezi základní postupy patří symptomatická léčba, v jejímž rámci pacient užívá léky na potlačení příznaků – například nosní či oční kapky, nosní spreje, dále to jsou různé tablety či sirupy.

Alergenová imunoterapie

Další léčebnou metodou je alergenová imunoterapie. Její princip spočívá v tom, že je pacientovi podáván samotný alergen. Organismus si na látku postupně zvyká a reaguje na ni sníženou vnímavostí. V ideálním případě dochází až k celkovému odstranění příznaků alergie, jinak alespoň do velké míry přispívá ke snížení dávek úlevových léků, brání vzniku nových alergií a rozvoji astmatu.

Děti mohou být v důsledku alergie při výuce ve škole nepozorné, ospalé nebo unavené. Situaci lze zlepšit, pokud je včas zahájena správná léčba

Jsou tři formy alergenové imunoterapie: lék může být do těla pacienta dopraven injekční stříkačkou, ve formě kapek podávaných pod jazyk a nově též ve formě tablety podávané pod jazyk. Aplikaci injekční stříkačkou vždy provádí příslušný alergolog. V první fázi léčby je to jednou týdně, později jedenkrát měsíčně. Kapky se aplikují pod jazyk a manipulace s nimi je složitá.

Mnohem snadnější způsob aplikace představuje tableta. Ta je určena k prevenci a léčbě alergií na pyl trav aobsahuje extrakty z těchto pěti trav: srha laločnatá, lipnice luční, jílek vytrvalý, bojínek luční a tomka vonná. Lék se užívá pouze jedenkrát denně, a to přibližně čtyři měsíce před a poté v celém průběhu pylové sezony trav včetně jejího vrcholu.

TEXT: GABRIELA ZELINKOVÁ
FOTO: SHUTTERSTOCK

Pylová sezóna začíná!