Zvýšený záhon

Rubrika: Zahrada

Zvýšený či vysoký záhon se hodí pro zahradničení i na malé ploše dvorku. Zvyšuje také výnosy a šetří záda.

Záhony ohraničené fošnami vytvoří v zahradě zajímavý architektonický prvek

Jde vlastně o jakýkoli typ ohraničené plochy k pěstování zeleniny či květin. Zvýšený či vysoký záhon může tvořit velký květináč, truhlík či jiná nádoba, ale také ohrádka z prken, kulatiny, kamenů či jiných materiálů, vyplněná zeminou.

Menší typy záhonů jsou dobrým řešením pro atria, malé dlážděné dvorky či nevelké předzahrádky a nabízejí aspoň omezenou možnost pro pěstování čerstvé zeleniny nebo květin. Větší vyvýšené záhony v zahradě dovolují využít některé principy permakulturního zahradničení a kromě toho mohou dodat zahradě či zatravněnému dvoru zajímavý vzhled a řád.

Na vysoké záhony se hodí kamenná zídka skládaná na sucho. Zaoblený tvar záhonu vytváří místo pro posezení

Vybudování záhonu

Založení vyvýšeného záhonu není nijak složité, jen je třeba dodržet několik zásad. Na neprodyšném podkladu bez hlíny počítejte s nutností vytvořit zhruba půlmetrovou vrstvu zeminy. Tu bude navíc po čase nutné dosypat, protože postupem doby hlína o něco slehne. Podklad musí mít schopnost odvádět vodu, nejlépe se pro něj hodí vrstva hrubého štěrku.

Tvoří-li základ záhonu nádoba či bedna, je nutné opatřit dno drenážními otvory. Směs zemin ve všech typech vyvýšených záhonů vysychá i díky drenážím o něco rychleji a vyžaduje proto častější zálivku.

Pro terasy či atria jsou vhodné spíše menší záhony, s dostatečnou výškou vrstvy substrátu však zvládnou i zeleninu

Na hliněný podklad

Pokud záhon navyšujete na hliněný podklad, stačí vrstva zeminy nižší, třeba jen patnáct nebo dvacet centimetrů. Nejdříve odkryjte horní vrstvu hlíny a zkypřete podkladovou plochu. Pak nasypávejte jednotlivé vrstvy v pořadí od nejhrubší po nejjemnější zeminu a organické zbytky. U dostatečně vysokých záhonů může být spodní vrstva tvořena dřevěným odpadem, větvemi a menšími větvičkami. Pak sypejte nasekané organické zbytky, vrstvu kompostu a zeminu.

Při tvarování ani volbě materiálů pro ohraničení se fantazii meze nekladou

Materiál na stěny

Ohrazení záhonu můžete vyrobit z impregnovaných prken, fošen či starých trámů, využít na ně kulatinu včetně prodávaných sdrátovaných palisád, systémy suchých zídek z kamenů nebo cihel či jiné materiály, jejichž stabilitu zajistíte kvalitním ukotvením.

Vnitřní stěny se vyloží fólií. Pevná je například fólie pro tvorbu zahradních jezírek. Dno záhonu na hliněném podkladu fólií nepokrývejte, ale dejte na ně králičí pletivo jako prevenci proti hrabošům.

Dostatečná výška záhonu vás jednou pro vždy zbaví namáhavého ohýbání

NAŠE RADA

Pro snadný přístup k vysazeným rostlinám je optimální výška záhonu mezi 80 až 120 centimetry. Práci na záhonu ulehčí i šířka, nepřesahující 130 centimetrů. Délku záhonu lze udělat libovolnou.


Květiny na zvýšeném záhonu se pohledově více uplatní

Na lemování záhonu se dají využít i dřevěné palety

Připravil: Richard Guryča
Foto: Pavel Veselý, autor a Shutterstock

 

Zvýšený záhon