Máte svůj vůz řádně vybavený?

Rubrika: Auto, Auto, rss-feed

Pokud se chystáte vyrazit na cesty do zahraničí, je vhodné ověřit si, jakou výbavu by měl mít vůz v zemi, kterou budete projíždět. Foto: Shutterstock

Asi každý řidič motorového vozidla zná ten pocit, když se u krajnice objeví uniformovaný příslušník Policie ČR s červenou „plácačkou“ a zastavuje jeho vozidlo.

I přesto, že se může jednat o běžnou silniční kontrolu, jde o nestandardní situaci, kdy mnohým začne probíhat hlavou, jestli v uplynulém momentu přece jen něco neprovedli či zda mají vše ve vozidle v pořádku. Poté, co řidič po výzvě zastaví u kraje silnice (samozřejmě je potřeba zapnout příslušné směrové světlo a zastavit na bezpečném místě), je potřeba vypnout motor, stáhnout okénko a počkat, až jej příslušník policie osloví. Pravděpodobně bude nejprve vyžadovat předepsané doklady, jako je řidičský průkaz, tzv. malý techničák, zelenou kartu, u řidičů starších 65 let také doklad o zdravotní způsobilosti a může si vyžádat i občanský průkaz. A v případě silniční kontroly se může policista zaměřit i na povinnou výbavu vozidla.

Náhradní kolo a potřebné nářadí nebo sadu na opravu pneumatik nemusíte vozit v případě, že je vaše auto vybaveno indikací defektu a pneumatikami s možností nouzového dojetí. Foto: Shutterstock

Je dobré mít i něco navíc

Kromě povinné výbavy je vhodné vozit s sebou také určitou doporučenou výbavu. Ta se může hodit hlavně v případě krizových situací. Výbavu vozu proto mohou doplnit například vhodně umístěný hasicí přístroj, startovací kabely, tažné lano, alkoholtester, silnější svítilna, léky, které pravidelně užíváte, deka a v zimním období smetáček a škrabka, sněhové řetězy, případně i kanystr s pohotovostní zásobou pohonných hmot.

U lékárničky nezapomeňte kontrolovat datum expirace. Foto: Shutterstock

Jak se chovat při silniční kontrole

Skoro pro každého řidiče, i když si není vědom spáchání nějakého přestupku a jedná se jen o běžnou silniční kontrolu, bývá tento úkon poněkud stresující. Rozhodně je potřeba na výzvu zastavit, ujíždění není zrovna dobrý nápad. Zachovejte klidnou hlavu, agresivní jednání může celou situaci jen zhoršit. Je potřeba řešit vše s nadhledem. Není nutné připadat si jako oběť, pokud jste nespáchali přestupek, pak jste byli patrně náhodně vybráni. Dojde-li k tomu, že řidič nějaký ten přestupek spáchal, a ví o tom, tak je vhodné nesnažit se vymlouvat a příliš nediskutovat. Přesto by každý měl znát svá práva (stejně jako povinnosti) a podle toho pak jednat.

V případě, že nebude řidič s řešením přestupku souhlasit nebo není možné jej řešit na místě, bude postoupen k vyřešení příslušnému úřadu. Jestliže vám policista uloží blokovou pokutu a vy nesouhlasíte s tím, že jste se dopustili přestupku, pokutu neplaťte. Můžete využít svého práva nevypovídat a tím řešení případného prohřešku přesunout do správního řízení, kde se budete moci hájit a předložit důkazy. Řidič se také nemusí vyjadřovat k tomu, co jej vedlo k porušení předpisů.

Pokud policista nemá důvod, tak nemá ani zákonnou povinnost vyžadovat prohlídku zavazadlového prostoru, případně zavazadel. Legální důvody pro takovouto kontrolu jsou při pronásledování nebo pátrání po pachatelích závažného trestného činu nebo po věcech pocházejících z trestné činnosti, při pátrání po hledaných osobách, střelivu, zbraních, omamných látkách a výbušninách, nebo existuje-li důvodné podezření, že se mohou v autě nacházet.

A když budete od policistů po silniční kontrole odjíždět, jednejte i nadále v klidu. Nezapomeňte se připoutat, zkontrolovat, zda máte řádně zapnuté osvětlení, a při výjezdu od krajnice dejte znamení o změně směru jízdy (tedy rozhodně použijte blinkr).

Povinná výbava představuje pouze nutné minimum a je vhodné ji doplnit ještě například o hasicí přístroj, základní nářadí či pracovní rukavice. Foto: Shutterstock

Co patří do povinné výbavy vozidla?

Povinnou výbavu vozidla určuje zákon. Jedná se o soubor doplňků, nástrojů a dílů, které musejí být umístěny ve vozidle. Již v roce 2018 došlo k výraznému snížení počtu povinných prvků, které ve svém voze musíte mít. Od tohoto roku již není povinné mít ve vozidle například náhradní žárovky a pojistky. Výměna především žárovek či osvětlovacích segmentů je u moderních vozů složitá a v řadě případů bez speciálního nářadí prakticky nemožná.

  • Klíč na matice kol, zvedák (hever) a náhradní kolo
    Místo náhradního kola také můžete mít v automobilu umístěnu sadu na opravu pneumatik, případně je nutné mít sjednanou speciální asistenční službu pro výměnu pneumatiky (a to 24 hodin denně a 7 dní v týdnu). Některé vozy jsou vybaveny indikací defektu a pneumatikami s možností nouzového dojetí, pak toto vybavení není potřeba.
  • Výstražný trojúhelník
    Správné umístění bezpečnostního trojúhelníku je vždy na okraji vozovky, aby byl pro řidiče dostatečně včas a dobře viditelný. Na silnici ve vzdálenosti minimálně 50 metrů za vozidlo, které představuje pro ostatní řidiče překážku na cestě. Na dálnici ve vzdálenosti nejméně 100 metrů od překážky. Přesné použití výstražného trojúhelníku najdeme v zákoně o provozu na pozemních komunikacích.
  • Autolékárnička
    Obsah lékárničky by měl být uložen v samostatném pouzdře na snadno přístupném suchém a čistém místě. Její obsah také doznal změn, ubyla zde řada věcí a nemusíme ji rovněž vyměňovat tak často. Měli bychom ale vždy zkontrolovat expiraci jednotlivých částí, které je pak potřeba vyměnit za nové, stejně tak, jako doplnit ty použité.
  • Vystoupíte-li z auta mimo obec, například v případě poruchy, musíte si obléct reflexní vestu

    Vystoupíte-li z auta mimo obec, například v případě poruchy, musíte si obléct reflexní vestu. Foto: Shutterstock

    Reflexní vesta
    Není sice přímo uvedena jako povinná výbava, ale pokud vystoupíme z vozu mimo obec, například v případě poruchy, máme povinnost si tuto vestu obléct. Vhodné je mít ve vozidle dostatečný počet reflexních vest pro všechny cestující.

  • Elektronická dálniční známka
    Ještě v loňském roce jsme při jízdě po dálnici měli povinnost vylepit na čelní sklo dálniční známku. V letošním roce začala platit dálniční známka v elektronické podobě, a tak je potřeba tuto známku zakoupit a zkontrolovat si její platnost (na edalnice.cz) ještě před tím, než se na dálniční komunikaci vydáme.

Text: Jiří Svoboda
Foto: Shutterstock

Máte svůj vůz řádně vybavený?