Rozsviťte starou podlahu

Rubrika: Dílna

Při renovaci staré, ale v některých případech i při pokládce nové dřevěné podlahy se nevyhnete broušení. Dá se to zvládnout svépomocí, ale řiďte se osvědčenými pravidly profesionálů.

Pro dobroušení hůře přístupných míst u stěn či pod radiátory lze použít i vibrační brusku

Chalupáře a chataře pravděpodobně potká spíše broušení staré podlahy z fošen či palubek, v některých venkovských domech však bývají i parkety. Postupy renovace zmíněných typů podlah jsou v mnohém podobné a obvykle vyžadují kvalitní brusku.

I když se rozhodnete nesvěřit renovaci podlahy profesionálům, není třeba brusku kupovat. V žádném regionu by neměl být problém s nalezením firmy, která vám brusku oproti příslušné záloze (je třeba počítat s několika tisíci korun) a za poplatek zapůjčí.

Bruska je poměrně těžká, pracovat se s ní však naučíte velmi rychle

Brusky se dají pronajmout v půjčovnách nářadí i v podlahářských firmách. Pokud si můžete vybrat, volte raději firmy, které se zabývají dodávkami a opravami podlah. Proč? Mívají širší výběr a také kvalitnější brusky, protože s nimi sami pracují a starají se o ně. Neznamená to, že na dobrou a ne příliš opotřebovanou brusku nemůžete narazit v půjčovně, ale u podlahářů je na kvalitu většinou spolehnutí.

Nezapomeňte na brusivo

Půjčovny i specializované firmy by vám měly prodat rovněž brusný materiál a laky a tmely, které budete při renovaci také potřebovat. V některých půjčovnách si určitý počet brusných pásů nebo kotoučů jednoduše zapůjčíte a ze složené zálohy vám po vrácení brusky strhnou příslušnou částku pouze za materiál, který jste skutečně spotřebovali. To je jistě výhodnější varianta.

Při zapůjčení brusky by měl být samozřejmostí i návod k obsluze, nebo poučení personálem půjčovny. Vždy si pečlivě prověřte, jak se s bruskou pracuje, můžete se tak vyhnout zbytečným problémům a nenávratným škodám na vaší podlaze.

Aby netrčely hřebíky

Parketové i jiné dřevěné podlahy je třeba na broušení připravit. Především podlahu pečlivě zameťte, upevněte uvolněné parkety či prkna a odstraňte jakékoli překážky, které by mohly poškodit brusný pás nebo kotouč.

Před broušením doražte vyčnívající hřebíky, nejlépe ocelovým důlčíkem

Odstraňte soklové lišty a jakékoli trčící suky nebo hřebíky. U starých prkenných podlah hřebíky často mírně vyčnívají a je třeba je dostatečně dorazit. Vhodný je na to například důlčík (kilner) který se používá při vrtání do kovu. Hřebíky je důležité zapustit nejen kvůli ochraně brusných materiálů, ale také proto, aby případná jiskra nezpůsobila vznícení jemného prachu při broušení.

Vzhledem k tomu, že drtivá většina dostupných typů brusek slibuje bezprašnou technologii, doporučují podlaháři místnosti ještě před renovací podlah vymalovat či vytapetovat, aby nebyla nová podlaha zbytečně znečištěná od barvy nebo lepidla.

Hrubé a jemné broušení

K bruskám dostanete v půjčovně odpovídající typ brusiva s různou zrnitostí. Hrubá zrnitost je určena na odstranění nečistot, skvrn od barvy, nerovností a prošlapaných či nábytkem poškozených míst. Hrubé broušení zanechává stopy, které odstraníte jemným brusivem.

Odborníci z rousínovské podlahářské firmy Marek Klement doporučují na svém webu několik pravidel pro správné broušení. Například to, že poslední broušení by mělo být ve směru dopadu světla. U mozaikových parket se všechny pracovní úkony provádějí pod úhlem 45 stupňů, nevybrousí se tak měkčí části dřeva. U vlysů nebo palubek se s výjimkou jemného broušení pracuje pod úhlem 7 až 15 stupňů. Jemné broušení provádějte ve směru žilkování dřeva.

V půjčovnách narazíte na různé typy brusek, vybírejte s ohledem na míru poškození a opotřebení renovované podlahy

U zkřivené (zkorýtkovatělé) palubkové podlahy se značnými výškovými rozdíly by se po vyrovnání mělo nejprve brousit ve směru textury dřeva, aby se podlaha zhruba srovnala, a poté brousit diagonálně. Výhodné je obrousit co největší plochu pásovou bruskou, co nejmenší pak okrajovou bruskou nebo ručně. Podél stěny můžeme pásovou bruskou brousit pod menším tlakem, nebo použít opotřebený brusný pás. V tomto případě není podstatné, zda brousíme proti žilkování nebo směru pokládky dřevěných podlahových dílců.

Dodržujte pořadí zrnitosti brusných pásů kotoučů a nepřeskakujte více než jeden stupeň zrnitosti. Po každém pracovním kroku se podlaha musí důkladně vysát, aby se do ní při dalším broušení nezabrousily nečistoty. Okrajová bruska se vede krouživými pohyby, lehce, bez přídavného tlaku. Stroj musí být během broušení stále v pohybu. Používá se stejné brusivo jako při plošném broušení, aby nevznikly rozdíly v zabarvení podlahy po lakování vlivem nestejného výbrusu.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: SHUTTERSTOCK, ARCHIV FIREM

Rozsviťte starou podlahu