Zahradní obrubníky z betonu

Rubrika: Zahrada

Obrubníky, oddělující od sebe různorodý terén, jsou jak estetickým, tak praktickým zahradním prvkem.

Obrubníky imitují skládanou štípanou břidlici (Presbeton)

Obrubníky slouží především k oddělení chodníků a pěšin od květinových nebo bylinkových záhonů, od trávníků i jiných ploch v zahradách. Oddělit jimi můžeme i travnatou plochu a záhonky. Toto oddělení nemá jen vizuální efekt, ale usnadňuje také údržbu těchto ploch. Trávník tak nezasahuje do cestiček vysypaných oblázky, zemina ze záhonů se nesype na dlažbu chodníku, trávník posekáme bez nebezpečí, že současně pokosíme i některé s láskou pěstované květiny.

Užší ploché obrubníky se hodí kolem záhonů zvláště do nerovného terénu, který vyrovnají (Presbeton)

Pokud zvýšený obrubník odděluje trávník, měl by mezi nimi být několikacentimetrový pás v úrovni nebo lehce pod úrovní trávníku (vysypaný například oblázky nebo vrstvou mulče), abychom při sekání nenajeli sekačkou na obrubník.

Obrubníkem – zvýšeným nebo v ploše dlažby – lemujeme i dlážděné plochy pod pergolami nebo zpevněné plochy pro venkovní posezení.

Jaký materiál zvolit

Betonové obrubníky v podobě dřevěných trámků lze kombinovat s „dřevěnou“ palisádou, členící záhon s různými druhy zeleně (Presbeton)

Jako obrubníky se dají použít dřevěná prkna nebo špalíky, kámen, břidlice, cihly, kovové i plastové pásy a podobně. S venkovskou zahradou ovšem nejvíc ladí přírodní materiály – kámen a dřevo.

Nevýhodou dřeva je však jeho menší odolnost vůči povětrnostním vlivům a zemní vlhkosti, prkna nebo trámky také nelze tvarovat do oblouku či jiných křivek. Kámen je hezký, ale vytvořit z něj obrubníky je náročnější.

Beton v různých podobách

Řešením mohou být obrubníky vyrobené z odolného betonu, které ale budou mít podobu přírodních materiálů. Beton lze různě probarvovat, může proto být šedý, pískový, cihlový, červený, hnědý, šedý či černý.

Betonové obrubníky v podobě dřeva do venkovské zahrady hezky zapadnou a vydrží téměř na věky (Beton Brož)

Tvar a reliéfní povrch mu potom dají podobu dřevěných prken, pražců (i s otvory po vrutech) či trámků, pískovcových bloků, starých otlučených cihel (tento obrubník se nazývá rumplovaný krajový kámen), naskládané břidlice, dřevěné palisády a podobně. Díky tomu tyto obrubníky do zahrady přirozeně zapadnou.

Tak zvaný rumplovaný krajový kámen s rumplovanou dlažbou – věřili byste, že to nejsou staré cihly, ale beton? (Presbeton)

S kombinací přímých, rohových a obloukových kusů je možné vytvářet různě zalomené úseky i uzavřené tvary.

Palisády

Tam, kde by výška obrubníků nestačila, použijeme palisády. Palisády různých tvarů a profilů jsou vhodné při řešení menších výškových rozdílů, k lemování zvýšených záhonů a podobně.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: IVA TVRZOVÁ, ARCHIV FIREM A THINKSTOCK

Zahradní obrubníky z betonu

Zahradní obrubníky z betonu