Ošetřujeme zahradní nábytek

Dřevěný zahradní nábytek je snem každého, kdo miluje posezení pod širým nebem. Aby nám vydržel dlouho pěkný, neměli bychom zanedbávat jeho pravidelnou údržbu. Správným ošetřením prodloužíme životnost nábytku.

 

 

Dřevu lze prodloužit životnost olejem, české dřeviny jako borovice nebo smrk můžeme opatřit lazurou. Exotické dřeviny či tvrdá dřeva potřebují takovou nátěrovou hmotu, která se vsákne, tedy se olejují. Osvědčený je lněný nebo teakový olej.

 

Jak nábytek renovovat?
Nejprve je nutné zahradní nábytek zbavit nečistot. Omeťte ho smetákem od prachu a pavučin. Po mechanickém odstranění špíny naneste čisticí prostředek na zašlé a zašedlé dřevo BONDEX Holz Neu. Je vhodný pro zahradní nábytek i terasy zvláště z tvrdého a exotického dřeva. Skvěle však funguje i na měkké dřevo.
Aplikací gelu BONDEX Holz Neu rozjasníte dřevěné povrchy a vrátíte jejich přirozenou barvu a vzhled. Nechte chvíli působit, houbičkou nebo kartáčem vyčistěte, opláchněte čistou vodou a nechte zaschnout.

 

Olejujte
Očištěné dřevo naolejujte. Štětcem naneste na všechny plochy kvalitní teakový olej, například BONDEX Exotic Oil, který dodá dřevu vysokou odolnost proti vodě. Olej má totiž vysokou penetrační schopnost a na povrchu dřeva vytváří vodoodpudivý film. Po zhruba 30 minutách přebytečnou a nevsáklou vrstvu oleje z ošetřovaného povrchu setřete houbičkou nebo hadrem.
BONDEX Exotic Oil s impregnační funkcí je vhodný zvláště na tvrdé exotické dřevo. Zvýrazňuje přirozenou strukturu dřeva, na němž vytváří hedvábný povrch odolný proti otěru a opotřebení a zároveň jej chrání před vysušením. Odpuzuje vodu a nečistoty, odolává vodě a alkoholu.
Olej se velmi lehce nanáší a hluboce penetruje do struktury dřeva. Chrání dosud neošetřené povrchy dřeva a oživí i staré, zašlé a matné dřevo. Vydatnost ochranného oleje je 7 – 10 m²/l a prodává se ve dvou baleních – 0,75 l za 239 Kč a 2,5 l za 789 Kč.

 

 

Jaký vybrat nový nábytek na zahradu?
Jestli o koupi zahradního nábytku teprve uvažujete, nebojte se a zakupte ho neupravený, rozložený na díly. Jen tak zaručíte, že oleje a další nátěry se dostanou opravdu do všech záhybů a spojů. Pak po kroku čištění následuje dobrá impregnace.

 

Důležitá je impregnace
Ať už chcete dřevo jenom namořit či máte větší barevné plány, je nutné nanést na neupravený dřevěný povrch kvalitní impregnaci, která pronikne hluboko do struktury dřeva a ochrání jej před plísní, hnilobou a dřevokazným hmyzem. Zvláště bude-li se dřevo dotýkat vlhké hlíny a trávy.
Profesionálové chrání dřevo pomocí impregnace Bondex Preserve, což je nátěr přetíratelný syntetickými i vodou ředitelnými lazurami, laky, mořidly i krycími barvami. Tato bezbarvá látka funguje nejen jako prevence, ale též jako léčebný přípravek pro napadené dřevo k ošetření a údržbě všech druhů dřeva.
Bondex Preserve zabíjí dřevokazný hmyz a zabraňuje jeho útokům, chrání proti plísním, hnilobě a zamodrání dřeva způsobeného cizopasnými houbami. Lazuru či mořidlo můžete nanést už za 4 hodiny po impregnaci.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: BONDEX

 

Hledáte kvalitní zahradní nábytek? Širokou nabídku za skvělé ceny naleznete na www.give.cz/zahradni-nabytek

 


 

 

Ošetřujeme zahradní nábytek