Letní údržba zahrady

Dobou dovolených a prázdninami dětí nekončí práce na zahradě. Ta vyžaduje údržbu i během letních měsíců. Je nutné průběžně odstraňovat plevel, zrýt a zalévat záhony či zastřihávat keře a hlavně zavlažovat. Máte vhodné pomocníky?

 

 

Výběr kvalitního zahradního nářadí vám práci významně usnadní. „S teplejším a slunečným obdobím se zvyšuje nutnost pečovat o zahradu. Vybavte se proto kvalitními pomůckami. Ve specializovaných obchodech a v  zahradních centrech hobby a stavebních řetězců je k dispozici velký výběr zahradního nářadí i kvalitní systémy zavlažování,“ říká Daniel Brychta, specialista oddělení zahrady ze společnosti Hornbach, a dodává: „Udržujte zahradu i v nejteplejším ročním období fit, abyste si ji mohli vychutnat plnými doušky.“
Například výše jmenovaná řetězec nabízí vlastní privátní řadu produktů pro zahradu s názvem  for_q. Pro správný výběr tohoto zahradního nářadí je možné se orientovat pomocí barevných štítků podle potřeb použití. Zelené štítky má nářadí Premium Line, které je vhodné pro práci se dřevem a na zahradu. Červená barva značí profesionální řadu nářadí Profi Line, které je nejen extrémně robustní, ale zároveň velmi odolné. Příslušenství pro zavlažování zase hledejte pod štítky s modrou barvou. Zavlažovací artikly for_q jsou navíc kombinovatelné se zavlažovacími systémy všech značek, stejně tak i inteligentní zavlažovací systémy Hydrologic Line.
Hledáte-li kvalitní nářadí, které vám bude sloužit dlouho, vybírejte také z produktů značky Fiskars. Mají vysokou kvalitu a podrobují se přísné kontrole. Velmi oceňované jsou například různé druhy zahradních nůžek s převodovým mechanismem, či oblíbené ruční sekery Fiskars.

 

 

Průtokoměr Gardena

Bez vody to nejde
V horkých dnech oceníte rozvod vody po zahradě, šikovné prvky zavlažovacího systému – postřikovače několika typů, dešťový senzor, nebo průtokoměr, který vám pomůže zavlažovat optimálně pro rostliny a šetřit vodou. Nabízí jej značka Gardena.
Průtokoměr má čtyři funkce pro měření množství použité vody. Pouhým stisknutím jediného knoflíku přepínáte z jedné funkce na druhou. 1. Změří celkovou spotřeba vody za den – množství spotřebované vody například za den můžete kdykoliv odečíst na velkém displeji. 2. Celkovou spotřebu vody za sezónu. Celková spotřeba vody je shrnutím všech částečných spotřeb a poskytuje dobrý přehled o tom, kolik vody se spotřebovalo např. během sezóny. 3. Aktuální průtok vody v litrech za minutu. Během zavlažování máte možnost vidět aktuální průtok vody v litrech za minutu. 4. Přesné dávkování vody jednotlivým rostlinám. Je velmi snadné přesně dávkovat vodu kontrolováním hodnoty na displeji a zastavením vody v určitý čas.
V zahradě se neobejdete bez čerpadla, například značky Kärcher. Ta zavlažují velké plochy dokonce zcela automaticky – díky elektronickému dálkovému ovládání s možností programování. Díky vlastní studni, zdroji povrchové vody nebo prameni šetříte při zavlažování zahrady drahou pitnou vodu. Třeba s  pomocí sudového čerpadla vyprázdníte dešťové sudy pohodlně a bez pomoci těžké zahradní konve, čímž šetříte i svá záda.

 

 

Světlo nejen v zahradě
Sluneční svit nejen zahřeje, ale poslouží také jako zdroj světelné energie pro zahradu. Solární svítidla si však lidé po dlouhou dobu spojovali pouze s dekorativní funkcí. Znali je totiž jen jako orientační body v tmavém prostoru zahrady a nenapadlo by je použít je i jako funkční prvek na osvětlení balkónu či terasy. Doba, kdy solární svítidla osvětlila jen malou výseč trávy či zídky, je minulostí. Nyní jsou funkčně, designově i cenově srovnatelná s tradičními svítidly, ale přináší výhody, jako je absence kabelu a bezplatný ekologický provoz.
Například řada Philips myGarden Solar nabízí různé typy svítidel ve sloupkové i nástěnné variantě, výhodou je i snadná instalace. Díky tomu je lze umístit, kamkoli si vzpomeneme, a není třeba složitě přemýšlet nad přívodem elektřiny. Jednou pro vždy jsou tak smazány hranice mezi světly funkčními a dekorativními, svítidla Philips myGarden Solar mají vlastnosti obě.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: PHILIPS, HORNBACH, FISKARS, KARCHER, GARDENA

 

Letní údržba zahrady