Vlnité střešní desky

Hledáte-li střešní krytinu, která příliš nezatíží konstrukci krovu ani vaši kapsu, věnujte pozornost bitumenovým střešním deskám. Své výhody však mají i vlnité desky z dalších materiálů.

Vůči bitumenovým (asfaltovým) vlnitým střešním deskám panuje mezi lidmi určitá nedůvěra. Tento typ krytiny je často vnímán spíše jako provizorní řešení nebo jako materiál vhodný pro zastřešení doplňkových staveb.

Na střechy hospodářských budov, stájí, dřevníků, přístavků či otevřených verand se bitumenové desky v každém případě hodí velmi dobře. Výrobci však upozorňují, že vývoj materiálů pro bitumenové vlnovky přinejmenším v posledních letech pokročil natolik, že krytina obstojí i jako plnohodnotná alternativa řady dalších materiálů na střechy domů.

Vzhledem k nízké hmotnosti je bitumenová vlnitá krytina vhodná i na dřevostavby včetně starších chat. Je snadné ji pokládat a také se snadno demontuje, takže připadá v úvahu i jako dočasné řešení například tehdy, když potřebujete rychle opravit střechu, ale nemáte dost peněz na kompletní výměnu konstrukce krovů. Za určitých podmínek je dokonce možné použít bitumenové desky i při zachování původní krytiny, například eternitových vlnovek.

Bitumenové vlnité desky se nejčastěji prodávají ve dvoumetrové délce a v šířce zhruba od 95 do 110 centimetrů podle typu krytiny a značky výrobce. K dispozici bývají až ve čtyřech odstínech, kromě cihlově červené a černé lze koupit i desky v zeleném či hnědém odstínu. Nezanedbatelnou výhodou je možnost snadné přepravy i velkého množství střešní krytiny v kufru osobního vozu nebo na přívěsném vozíku. Desky se na potřebné rozměry řežou pilou a na konstrukci ze střešních latí se upevňují speciálními hřebíky, jejichž součástí jsou plastové krytky. K montáži tedy potřebujete jen kladivo a pilu a v případě nutnosti lze montáž zvládnout i bez pomocníků.

Desky se obvykle prodávají v ceně za kus, která se pohybuje od 250 korun v hobbymarketech a u některých internetových prodejců až po částky kolem 350 nebo 400 korun. Při přepočtu na cenu za metr čtvereční krytiny ve srovnání s jinými typy krytin pak snadno dojdete k závěru, že jde o jedno z nejlevnějších řešení pro pokrytí střechy. Při hledání nejvýhodnější ceny a přepočtech na metry čtvereční však věnujte pozornost šířce vyhlédnuté desky, protože nejnižší částky zpravidla zaplatíte za desky o šířce 95 centimetrů.

Nákup značkových výrobků (např. Onduline, Gutta, Bituwell) se vyplatí především kvůli výrobcem garantované záruce na nepropustnost vody. Onduline poskytuje u desek Onduline Classic záruku 10 let, Gutta pak na své desky Guttapral či Guttanit až patnáct let. Ve srovnání s řadou jiných typů střešních krytin jde samozřejmě o záruku kratší, což je jednou z nevýhod bitumenových desek. Přesto výrobci prohlašují, že jde o materiál, který je léta prověřován například v drsných podmínkách Skandinávie či Severní Ameriky, ale také v extrémním horku.

U značkových výrobků máte v prodejní síti k dispozici i řadu doplňků, například hřebenáče, úžlabí, těsnicí nebo štítové lišty. Gutta pak prodává rovněž průhledné sklolaminátové desky Guttanit PES, které jsou kompatibilní s bitumenovými deskami Guttanit a lze je použít například k prosvětlení střechy přístavku nebo hospodářské budovy.

Montáž bitumenových desek

Pokládka střešních vlnovek je velmi snadná, ale je potřeba respektovat doporučený postup výrobce a nešetřit například na laťování nebo počtu hřebíků. Na střeše tohoto typu jsou jakékoli nerovnosti, nepřesnosti nebo větrem podfouknutá místa nepříjemně vidět a kazí celkový pohledový dojem.

Podle doporučení firmy Gutta je například důležité dodržet správné rozteče latí, přesahy desek, počet a rozmístění hřebů. Při určování laťování, průřezu kontralatí a latí je vždy nutné zohlednit plochu střechy, účel objektu, rozteče krokví i místní klimatické podmínky. Ve ztížených podmínkách je nutné laťování zhustit, aby nedošlo k deformaci krytiny. Je možná i pokládka vlnovek na bednění, ale pouze v případě nízkého sklonu a při zajištění volného proudění vzduchu pod konstrukcí.

Dostatečné odvětrání střešního pláště u okapu, v ploše a hřebeni doporučuje výrobce řešit pomocí kontralatí, latí a systémových větracích prvků. Kondenzaci vlhkosti lze zabránit tak, že se pod krytinu položí vhodná pojistná hydroizolační fólie podle skladby střešního pláště.

Při pokládce svépomocí se určitě vyplatí oslovit techniky z výrobní firmy, kteří vám doporučí postup optimální pro vaši střechu. Pro sklolaminátové i jiné průhledné střešní desky je postup obdobný i v případě, že je využijete ke kompletnímu pokrytí střechy verandy nebo terasy. Například Guttanit PES má výrobcem garantovanou záruku pět let a stojí zhruba dvojnásobek ceny bitumenových desek.

V některých případech je jednodušším i levnějším řešením použití sklolaminátových vlnitých rolí. Jde vlastně o jakýsi srolovaný koberec vlnité krytiny o rozměrech například 80 x 300 centimetrů, který je díky použitým skelným vláknům odolný proti nárazu menších větví a třeba i krupobití a snadno se instaluje především na menší stavby, pergoly, garážová stání či altány.

Kromě jiných výhod je na tomto typu krytiny zajímavá i snadná přeprava díky nízké hmotnosti a skladnosti. Ceny u těchto krytin se obvykle udávají za běžný metr a pohybují se kolem sta korun, na potřebné rozměry roli snadno upravíte ruční pilkou.

Vláknocementové desky

Jednoduchou montáží, nízkou hmotností i dalšími výhodami se vyznačují také vláknocementové střešní desky. Oproti bitumenovým jsou o něco dražší a stejně jako bitumenové desky lze i tento materiál využít kromě pokrytí střech také jako obkladové panely.

Například vláknocementová střešní krytina Cembrit je vhodná pro sklon střech již od 18°. Materiál pro výrobu krytiny tvoří směs cementu, buničiny a umělých vláken se speciální povrchovou úpravou po obou stranách výrobku. Vícestupňový proces barvení lícní strany podle výrobce zaručuje barevnou stálost, trvanlivost, otěruvzdornost a odolnost krytiny proti mechům. Rubová strana krytiny se voskuje. Krytina se vyrábí v tradiční přírodní šedé, ale i v odstínech červené, cihlové, černé a moka. A samozřejmě už neobsahuje azbest.

Vlnitý plech

Prověřeným materiálem, který může tvořit i pohledově zajímavou a mimořádně odolnou krytinu například na střechách některých dřevěných staveb, je klasický vlnitý plech. Řeč v tomto případě není o různých typech profilů z trapézových plechů (např. ocelová krytina T20 Ruuki 30), jde o klasickou vlnitou desku z ocelového či hliníkového plechu.

Plechy mohou být bez povrchové úpravy nebo lakované. Používají se jako střešní krytina, ale také například jako výplně ohrad nebo vnější obklady staveb. Připevňují se do dřevěných konstrukcí pomocí šroubů, které jsou opatřeny podložkou ze stejného materiálu jako vlnitý plech, pryžovou podložkou a krycí plastovou čepičkou. Vlnitý plech se však může upevňovat ke konstrukcím i pomocí speciálních kotvicích háčků s matkou.

Dražší hliníkové plechy jsou oproti ocelovým lehčí, nevyžadují povrchovou úpravu ani údržbu a jsou mimořádně odolné i vůči extrémním klimatickým podmínkám. Ocelové plechy naopak povrchovou úpravu i údržbu vyžadují, v případě zájmu o tuto krytinu se proto na detaily informujte u jednotlivých dodavatelů a zahrňte do kalkulace i dodatečné náklady.

Hliníkový profil přírodní barvy najdete vedle dalších hliníkových krytin například v nabídce firmy Keramet, která upozorňuje na to, že hliník je třikrát lehčí než plech a až osmkrát lehčí než pálená střešní krytina (např. keramické tašky Bramac). To je při kalkulaci nákladů na konstrukci krovů nebo úvaze o zachování stávajících krovů poměrně důležitý argument. Pálená krytina má samozřejmě řadu jiných předností, oproti plechům je často vhodnější pro tradiční chalupy a ve srovnání s vlnovkami jsou lepší i její akustické vlastnosti.

text: Richard Guryča

foto: Martina Lžičařová a archiv firem

Vlnité střešní desky

Uložit

Vlnité střešní desky