Vánoční dekorace

I když máme každý doma nějaké oblíbené ozdoby, kterými jednou ročně vyzdobíme interiér, rádi si i čas od času pořídíme nové.

Na trhu jich je nespočet od klasiky, jako je andělské zvonění, až po světelné řetězy v podobě malých domků. Při výběru záleží na tom, zdali preferujeme ekologické materiály, jako je dřevo, které se na chalupu hodí nejvíce, či plast, který se vyrábí v mnoha barevných kombinacích. Moc hezké dekorace se dělají také ze skla, z kovu, keramiky, ratanu a ze slámy.

Kde to všechno začalo

Historie vánočních dekorací se datuje zhruba od začátku 19. století. Dříve se ale zdobilo pouze sušeným ovocem nebo se vyráběly ozdoby z přírodních materiálů, například ze šišek či ze slámy. I dnes využíváme toho, co najdeme v přírodě a od šikovných aranžérek můžeme koupit krásné věnce na dveře nebo ty adventní určené na stůl a jiné ručně vyrobené ozdoby.
Zdobíme většinou místnosti, ve kterých se zdržujeme nejvíce, to znamená obývací pokoj, chodbu a jídelnu. Pokud si na výzdobu opravdu hodně potrpíme, můžeme si pořídit i speciální polštáře na židli s vánočním motivem a jiné tematické textilie. Pro navození vánoční atmosféry ale zcela postačí hezký svícen a pár ozdobených větviček ve váze.

Světelnou girlandu Tommaso ve tvaru malých domečků lze využít na ozdobu stromku nebo ji jen tak položit třeba na stůl. (Westwing)

Světelné řetězy

Nekvalitní světelné řetězy se objevují hlavně na tržnicích. Mohou způsobit požár anebo od nich lze dostat ránu elektrickým proudem. Proto je raději pořizujme v kamenných prodejnách a na e-shopech, pozorně pročítejme technické bezpečnostní požadavky a dávejme přednost LED osvětlení.

Text: Karolína Waberová
Foto: Archiv firem

Vánoční dekorace