Umyvadlo v hlavní roli

Rubrika: Interiér

Nejpoužívanějším prvkem v koupelně je umyvadlo. Proto bychom jeho výběru měli věnovat velkou pozornost a teprve podle něj volit další vybavení koupelny.

Na umyvadle a jeho umístění záleží, jak pohodlné bude mytí, procházení místností a také jak dobře budeme udržovat pořádek v místnosti. Díky neotřelým tvarům a zajímavým materiálům můžeme koupelně dodat na pohodlí i originalitě. Jak si ze široké nabídky materiálů, tvarů, barev a typů vybrat? Je dobré ujasnit si, jaký styl by koupelna měla mít. Pak již stačí připravit si papír a tužku, vzít do ruky metr a počítat.

Abychom se dobře umyli a zbytečně nenacákali, je potřeba, aby umyvadlo bylo dostatečně hluboké a vešly se nám do něj obě ruce. Jeho tvar a šířku volíme podle velikosti koupelny. Pro odkládání mýdla nebo kalíšků na čištění zubů apod. slouží odkládací plocha po stranách umyvadla nebo v místě za mísou.

Odborníci doporučují, aby po stranách vedle umyvadla bylo alespoň 10 centimetrů volného prostoru. Chceme-li k němu přidat věšáky na ručníky, musíme počítat s větší plochou, alespoň 20 (raději více) centimetrů širokou. Pro pohodlný přístup k sanitě by měl být prostor před umyvadlem alespoň 80 cm velký.

Jestli tolik místa v koupelně nemáme, můžeme zvolit rohové modely umyvadel. Ty oceníme především v malých koupelnách, kam se velké umyvadlo nevměstná. Tyto modely pojmou vysoký objem vody i při malé půdorysné ploše umyvadla.

Rozměry a typy umyvadel

V nabídkách výrobců najdeme řady sanity určené do standardních, velkých i miniaturních koupelen. Ke klasickým rozměrům patří umyvadla o šířce 65 cm, určená pro střední koupelnu. Do malé místnosti je vhodné umyvadlo o šířce 50 až 55 cm, velké koupelně bude slušet šířka 80 až 100 cm. Pro vícečlennou rodinu výrobci doporučují dvě samostatná umyvadla nebo dvojité umyvadlo o šířce až 120 cm.

Co se druhů sanity týká, na výběr je z několika typů. Například z řady klasických umyvadel zavěšených na stěnu. Aby nebylo vidět na přívody vody a odpad, doplňují se nohou, tzv. sloupem či polosloupem. Ten je velmi praktický, protože ponechává volný prostor pro nohy a dobře se pod ním uklízí. Nenabízí ale úložný prostor jako skříňka.

Oblíbená jsou umyvadla na desku, například ta s designem mís, džberů a škopíků se skvěle hodí do chalup a venkovských domů. Najdeme i další tvary trojúhelníkové, elipsovité či umyvadla podobná velkým oblázkům.

Než si je pořídíme, dobře vyzkoušíme, zda se k nim pohodlně přistupuje a jestli je jejich vnitřní prostor dostatečně hluboký a dobře se v něm manipuluje. Můžeme tu případně přeprat drobné prádlo? Co se dezénu týká, jde o zajímavé a hezké řešení, které na desce nabízí spoustu místa pro odkládání i vystavování všech koupelnových potřeb.

Dalšími typy umyvadel jsou modely situované pod desku nebo zapuštěné do desky i přímo do nábytku. Zápustná umyvadla jsou k mání v mnoha tvarech a velikostech. Při umístění do skříňky i do desky je dobré kontrolovat místa styku, aby do nich třeba přes špatně izolované spoje nepronikala vlhkost.

Jaké jsou materiály?

Kromě sanitární keramiky se k výrobě umyvadel používá také litý mramor, který v porovnání s keramickými materiály umožňuje velkou variabilitu tvarů. Jeho další předností jsou perfektně čisté hrany a rovné odkládací plochy. Dále je to akrylát, umělý i přírodní kámen, kov, dřevo, smaltovaná ocel či nerez.

Stále se nejčastěji setkáváme s léty osvědčenou glazovanou keramikou, jejíž povrch výrobci v posledních letech vylepšují různými úpravami – například antibakteriální či ošetřením proti usazování nečistot a vodního kamene. Krásná jsou umyvadla z bezpečnostního skla, na venkově se dobře uplatní umyvadla porcelánová, originály z keramických a kamenických dílen, smaltovaná a dřevěná.

 

text: Helena Štětinová
foto: Archiv firem

Umyvadlo v hlavní roli

Umyvadlo v hlavní roli