Vana pro relaxaci

Rubrika: Interiér

Máme-li na chalupě nebo na chatě vyřešený odpad vody, pořídíme si do koupelny ke sprchovému koutu také vanu, která nám poskytne klidné místo pro relaxaci po náročném dnu.

Vanu volíme i v případě, že se nám do koupelny nevejde spolu se sprchou. V tom případě vybereme vanu se zástěnou, která nám umožní dokonalé sprchování i koupání. Jak se v nich orientovat? Trh s koupelnovou sanitou nabízí celou řadu možností, co se tvarů, velikostí i materiálů týká.

Vedle smaltovaných van můžeme mít výrobky z akrylátu, litého mramoru, mědi, dřeva, kamene a dokonce i ze skla. Posledně jmenované materiály jsou samozřejmě určeny spíše pro vyznavače designu a tomu také odpovídá jejich cena, která se pohybuje ve statisícových sumách. Oproti tomu většinu akrylátových van lze osadit hydromasážním systémem.

Typy van

Klasické obdélníkové vany jsou univerzální klasikou z hlediska využití v prostoru. Mohou být obyčejné, hladké nebo ergonomické s prolisy pro ruce a nohy, velké modely mají odtok umístěný uprostřed pro koupání ve dvou. Nejnovější modely mohou být vybaveny unikátním napouštěním přepadem nebo mají originálně tvarovaný vnitřní prostor (elipsa apod.).

Většinu akrylátových obdélníkových van (záleží na výrobci) lze doplnit o madla, podhlavníky a vanové zástěny, ideálně také o čelní a boční panely. Proto takovou vanu nemusíme obkládat.

Rohové vany nás osloví velkým vnitřním prostorem s praktickým sedátkem, které využijeme při sprchování nebo jako odkládací plochu. Pokud použijeme sprchovací zástěnu, vytvoříme si pohodlný sprchový kout. Rohové vany jsou často navrhované pro dva. Některé vany lze pro větší pohodlí vybavit madly a opěrkami hlavy.

Jestliže máme menší koupelnu, do níž se nevejde sprchový kout a vana, zvolíme asymetrickou vanu. Šetří místo, a protože má obvykle širší a ploché dno, umožní i pohodlné sprchování. Její vnitřní uhlopříčka je průměrně až o 20 cm delší než úhlopříčka klasické obdélníkové vany. Díky tomu poskytuje velký prostor pro koupání. Asymetrické vany můžeme vybírat v pravé nebo levé variantě, která je určena umístěním vanového sedátka v pravém nebo levém rohu vany.

Do velkých koupelen jsou určeny volně stojící vany. Mohou být kruhové, oválné, hranaté.   Koupelna vybavená těmito prvky nabízí i nový pohled na dispozice místnosti. Vany umístěné v prostoru vyžadují speciální armatury pro napouštění i odvod vody.

www.ravak.cz, www.bette.cz, www.designove-vany.cz, www.idealstandard.cz, www.jika.cz, www.vauu.eu, www.sanitec.cz, www.laufen.cz, www.kamendonat.cz, www.maxwhite.cz, www.koupelny-ptacek.cz

text: Helena Štětinová
foto: archiv firem

Vana pro relaxaci

Vana pro relaxaci