Topení v dílně


V dílně nebo garáži potřebujeme obvykle zatopit rychle a na poměrně krátkou dobu. Požadavky na dílenská topidla jsou tedy odlišné od nároků na vytápění v domě.

elektrické topné ventilátory vytopí prostory velmi rychle

Zvláště na chatách a chalupách bývá dílna často umístěna v ne příliš komfortních prostorách různých přístavků, kůlen nebo stodol. Právě v zimě, kdy je dost času například na údržbu zahradní techniky a práce pod střechou, potřebujeme dílnu vytápět i v případě, že na to není příliš dobře uzpůsobena. Na trhu však existuje poměrně velký výběr topidel, u nichž nehraje hlavní roli estetický vzhled, tichý chod a nároky na dlouhodobý úsporný provoz. Stačí si jen vybrat podle toho, jaký prostor potřebujete vytopit.

Pozor na výkon

Pro rychlé a účinné ohřátí mohou dobře posloužit například různé typy elektrických přenosných topných těles, která po zapnutí rozhánějí horký vzduch pomocí ventilátoru. Tato tělesa se liší výkonem a pro optimální volbu je také třeba znát rozměry vytápěné místnosti.

k nejjednodušším topidlům patří přenosný teplomet na propan-butan

Podle výrobců lze například topidlem na elektřinu (ale i plyn nebo naftu) o výkonu 5 kW vytápět zděnou místnost ve starším domě až do 110 m3 a neizolované prostory (kůlnu) do 18 m3. Topidlo o výkonu 20 kW by pak mělo postačit k vyhřátí zděných prostor až do prostorového objemu 440 m3 a neizolovaných prostor zhruba do 80 m3. Optimální výkon ve vztahu k prostorovému objemu konzultujte při nákupu, vyhnete se tak nejen pořízení nedostatečně účinného topidla, ale i případnému zbytečnému přetápění místnosti.

Přenosná horkovzdušná topidla lze využít například i k rozmrazení auta nebo vysoušení vlhkosti v zatopeném sklepě.

Elektřina i plyn

Pro dílny jsou vhodná i topidla na principu přímotopů, která mají oproti ventilátorům o něco pomalejší „nástup“. Jejich účinnost se tak projeví až po delší době topení, jsou však úspornější, méně hlučná a zpravidla i lépe regulovatelná pomocí čtyřpolohových přepínačů ohřevu.

menší dílnu lze rychle a účinně vytopit také nástěnným infrazářičem

Variantou přímotopů jsou pak dílenské infrazářiče, které ihned po zapnutí produkují sálavé teplo. Právě tato topidla jsou vhodná i do prašného prostředí (např. infračervené přenosné topení Master HALL 3000 doporučuje prodejce i do dřevařských provozů) a vyznačují se zcela tichým chodem.

Kromě infrazářičů v přenosných konstrukcích existují i podobná topidla, určená k zavěšení na stěnu nebo umístění pod strop. Například GÜDE terasový zářič Quartz 2000 S se třemi topnými rameny. Lze ho umístit dokonce i pod slunečník nebo pod zastřešení terasy a tady vyhřívat provizorní pracovní prostor, pokud dílnu nemáte.

K dispozici je i řada topidel na plyn, což lze využít například na chatách bez elektřiny nebo v případě, že nemáte dostatečně dimenzovaný jistič a nechcete elektrické rozvody na chalupě příliš zatěžovat.

tepelný generátor na plyn můžeme využít i k vysoušení, potřebuje však větrání stejně jako jiná plynová topidla

Značka Meva například nabízí několik typů tepelných generátorů o výkonu 5 až 15 kW. Tato účinná topidla však spotřebovávají kyslík a jsou určena k vytápění (případně vysoušení) odvětrávaných prostor. Pořebují přípojku 230 V a desetikilovou PB láhev. Jsou vybavena plynulou regulací výkonu, takže je můžete využít k temperování, ale i rychlému a účinnému vytápění místnosti. K tomu napomáhá vestavěný ventilátor.

Levnější variantou je plynový teplomet, který se nasazuje přímo na PB láhev (využít lze i malou dvoukilovou bombu s dokoupeným odtlačným ventilem). Pracuje na podobném principu jako oblíbená infračervená plynová kamna a stejně jako tato kamna není určen k trvalému vytápění nevětraných místností, protože produkuje spaliny a spotřebovává kyslík.

Když máte komín

Máte-li dílnu vybavenou komínem, můžete kromě běžných kamen zvážit i nákup kamen na tuhá paliva, která jsou určena právě do dílen. Mívají obvykle robustnější konstrukci s méně propracovanými detaily a různé doplňky, které znásobují jejich účinnost.

máte-li v dílně komín, jsou dobrým řešením teplovzdušná kamna

Jde například o oblíbená teplovzdušná kamna, která lidé znají pod názvem jedné ze značek Bullerjan nebo také jako „kanadská“ kamna. Jde o kamna, která jsou ideální na spalování odřezků a zbytků dřeva například v truhlářských dílnách. Kamna tohoto typu vyrábí například sedlčanská firma Kovotherm pod názvem Kanuk.

www.kovotherm.cz, www.ls-kamna.cz

text: RichaRd GuRyČa
foto: aRchiv FiRem

Topení v dílně


Komentáře

Jedna reakce na Topení v dílně

  1. davson12 napsal:

    Já mám do garáže pořízené ty tmavé kvůli bezpečností, že je tma méně „žáru, ale fungují skvěle. Jediné co, tak jste zavislí na plynu, někomu asi přijde více vhod elektrika. To už asi je na každém, co si umí za kolik sehnat.

Napsat komentář


TIP!

Teplovzdušná kamna na dřevo

Na trhu jsou kamna nové generace Falco Eco s teplovzdušným výměníkem a vestavěným ventilátorem, vhodná pro dílnu, ale i do chalupy. Jejich vysokou účinnost podporuje dvoukomorový systém spalování. Dřevo hoří nejenom ve spodní komoře, ale kouř je spalován rovněž v horní komoře, přes kterou musí procházet. Technologie zaručuje maximální účinnost hoření (více než 80 %) a umožňuje dlouhé intervaly přikládání. Systém umožňuje úsporu paliva až 40 procent. Vysoce účinná kamna, splňující přísné emisní normy, vyrábí česká firma LS kamna.

Na trhu jsou kamna nové generace Falco Eco s teplovzdušným výměníkem a vestavěným ventilátorem