Češi kutilství nezapřou

Drobné zvelebování domu či bytu nebo péče o květiny a zahradu – tím vším si čeští muži i ženy rádi zpříjemňují volné chvíle. Podle průzkumu, který realizovala společnost Hornbach, Češi nehledí na roční období a kutilským činnostem se oddávají celoročně, a to jak vyučení řemeslníci, tak i vysokoškolsky vzdělaní lidé.

 

 

Kutilové napříč republikou
Na složitější stavební úpravy si Češi obvykle netroufají sami, drobnější úpravy různého druhu však hravě zvládají. Nejvíce kutilů se podle průzkumu nachází v Karlovarském kraji, v těsném sledu je však i Praha. Kutění zdaleka již není pouze doménou mužů, téměř padesát procent českého kutilstva totiž tvoří ženy. Pravidlo, že vysokoškoláci mají „levé ruce“ také není zcela pravdivé. I oni dokážou vzít za práci a zdatně tak sekundují kupříkladu vyučeným řemeslníkům. Češi relaxují formou kutění po celý rok, a to jednou týdně až jednou měsíčně.

 

Montérky už se nenosí
Odzvonilo dobám, kdy se kutilové na práci převlékali do speciálních montérek. Průzkum prokázal, že téměř 55 % z nich sází na pohodlný domácí oděv, což může být zapříčiněno i tím, že dnešní kutilové tvoří spíše pro radost a namáhavou a „špinavou“ práci nechávají na profesionálních řemeslnících.

 

„Vylepšováky“ – hudba minulého režimu
Doménou českého národa v dobách minulých byly kutilské „vylepšováky“ na tisíc způsobů. Co na trhu nebylo k dostání, to se pokoušeli vyrobit, a proto vznikaly různé po domácku vyrobené pomůcky. „Vylepšováky čeští kutilové již sestrojovat nemusí. Dnešní trh nabízí vše, co kutilové potřebují a z nutnosti něco si vyrobit se stává spíše koníček.

 

Internet – nevyčerpatelná studnice nápadů
V dnešní době ví téměř každý, že na internetu lze najít mnoho užitečných informací. Na to se spoléhají i čeští kutilové. Bezmála 45 % z nich hledá inspiraci na různých webových stránkách, zkouší ale například i metodu pokusu a omylu. Je mnoho variant, kde nálezat nápady, nebo kde si nechat poradit. Ve hobbymarketech si každý kutil přijde na své a dostane se mu jak kvalitní a potřebný materiál, tak i cené rady od proškolených odborníků.
TEXT: REDAKCE, HORNBACH
FOTO: THINKSTOCK

 

Češi kutilství nezapřou