Stavíme zahradní jezírko

Každá zahrada získá s vodní hladinou nový rozměr. Vyjímají se tu pěkně především okrasná jezírka. Přitom postavit jezírko není zase až tak těžké.

Jezírko mohou lemovat kameny a oblázky a vhodná vlhkomilná zeleň

Předpokladem pro stavbu okrasného zahradního jezírka je vhodný prostor. Je jen na vás, zda chcete mít vodní hladinu v centru dění, tedy před stavením, v blízkosti terasy a zahradního sezení, nebo ji raději ukryjete v zeleni v koutě zahrady, kde vás při rozjímání nebude nikdo rušit.

Obecně platí, že samotné jezírko budujeme na pokud možno rovném terénu – to samozřejmě nevylučuje mít za ním svah nebo skalku. Jezírko by také nemělo být příliš zastíněno stromy, aby do vody nepadalo mnoho listí. Velikost vodní plochy by měla korespondovat s proporcemi zahrady. Ovšem čím větší plocha a hloubka, tím lépe se v jezírku udržuje biologická rovnováha.

A teď to nejdůležitější – z čeho budeme jezírko stavět. Dnes se používají převážně dva způsoby. Buď využijeme hotovou prefabrikovanou nádrž, nebo jezírko vytvarujeme ze speciální fólie.

Hotové nádrže

Chceme-li vytvořit na zahradě menší jezírko, bude snazším řešením využít některou z hotových polyetylenových nádrží. Jsou různě tvarované, s mělčími i hlubšími zónami, ve velikostech zhruba od 140 až do 700 litrů. Lze si pořídit i komfortní nádrže, které mají drenážní kanálky, spodní výpusť, šachtu s čerpadlem (například pro vodotrysk) i filtrační jednotku.
Pro větší jezírka se už dají koupit nádrže ze sklolaminátu o objemu od 1500 do 2500 litrů.

Zabudování skořepiny

Na daném místě si podle nádrže vyznačíme tvar jezírka. Podle obrysu vykopeme jámu, ale asi o deset centimetrů hlubší a širší. Co nejpřesněji tvarujeme odstupňovanou hloubku dna. Dno upěchujeme a nasypeme tak vysokou vrstvu písku, o kolik jsme vykopali jámu hlubší, než je skořepina. Pak nádrž opatrně vsadíme do prohlubně. Malou zvládneme sami, na větší budeme potřebovat pomocníky. Pomocí vodováhy nádrž vyrovnáme.

Písek, nasypaný kolem skořepiny jezírka, můžeme upěchovat pomocí proudu vody

Napustíme ji do jedné třetiny vodou, aby se nehýbala. Pak ji začneme obsypávat pískem nebo drobným štěrkem. Průběžně ho pěchujeme, aby nevznikaly dutiny. Můžeme si pomoci hadicí se slabým proudem vody, kterou písek splavíme do všech mezer.

Nakonec upravíme okraje jezírka – plastový okraj zakryjeme kameny nebo štěrkem, aby nebyl vidět. U nádrží, které mají popískovaný okraj, toto odpadá.

Stavba fóliového jezírka

Při stavbě fóliového jezírka nejsme nijak omezeni co se týká jeho tvaru a velikosti. Stejně jako v předchozím případě si vyznačíme tvar budoucího jezírka a promyslíme správné proporce jednotlivých zón. Mokřiny a mělká voda by měly tvořit asi tři čtvrtiny z celkové plochy jezírka. Zóna hluboké vody má mít aspoň 80 cm.

Fólie vhodná pro stavbu jezírek

Vykopeme nahrubo jámu a pomocí vodováhy ověříme, že okraje leží ve stejné výši. Přechody různě hlubokých zón zaoblíme, odstraníme všechny kameny a kořeny.

Jakou fólii zvolit

Speciální fólie pro jezírka z kaučuku (životnost až 50 let) nebo PVC (životnost minimálně 25 let) jsou velmi odolné, pro ryby a rostliny neškodné. Dodávají se v metráži, v šíři až 8 m, nebo kusově, v rozměrech až 20 x 20m. Dají se lepit nebo svařovat.
Vedle černé jsou i tmavě zelené, hnědé nebo pískované. Čím větší je jezírko, tím silnější fólii použijeme. Pro malé do 3 m2 a hluboké půl metru stačí síla 0,5 mm, pro středně velké a hluboké 2 m je třeba fólie silná 1 mm.

Položení fólie

Jako podklad pod fólii použijeme deseticentimetrovou vrstvu písku, nebo speciální geotextilii. Fólii je třeba pokládat za slunného dne při teplotě aspoň 15 °C a ve více lidech. Co nejrovněji ji natáhneme přes jámu, pak na dno nasypeme trochu štěrku a pomalu napouštíme vodou. Okraje zatížíme kameny.

Fólie se postupně vytvaruje podle vykopané jámy. Během napouštění lze strmější stěny obložit rohožemi se sázecími kapsami. Po naplnění jezírka vodou počkáme několik dní, až se fólie definitivně usadí. Pak odstřihneme přebytečné kusy fólie a upravíme okraje jezírka: obložíme je kameny, vysypeme štěrkem.

Na závěr osadíme mělčiny a mokřiny vhodnými vodními rostlinami. Stejně tak doplníme břehy a okolí jezírka různě vysokou zelení, aby se začlenilo do zahrady.

POSTUP STAVBY FÓLIOVÉHO JEZÍRKA

 

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: archiv A SHUTTERSTOCK

Uložit

Stavíme zahradní jezírko