Ruční nůžky na živý plot


Živý plot je vizitkou domu i zahrady. K jeho údržbě a tvarování můžeme použít ruční nůžky. Práce s nimi má svá specifika.

Pro tvarování okrasných dřevin a živých plotů jsou nejdůležitějším nářadím tradiční nůžky na živý plot. Ručními pákovými nůžkami lze snadno zastřihávat a tvarovat živé ploty nebo detaily jednotlivých dřevin. Benefitem je nízká pořizovací cena, jednoduchá konstrukce a dlouhá životnost. Výhodné jsou i proto, že se s nimi dostanete na místa, kde by mohli mít jiné zastřihovací nástroje problémy. Jejich nesporným kladem je, že pro svou funkčnost potřebují pouze lidskou energii. Pro běžné domácí použití jsou výhodné a navíc nejekologičtější.

Kritéria pro výběr

Nůžky na živý plot volíme vždy podle vzrůstu a stáří plotu. Důležité je i to, jak velkou plochu budeme stříhat. Na malý plot předzahrádky nám postačí jednoduché ruční nůžky. Pro náročnější operace doporučujeme typy nůžek, které dokážou díky integrovaným mechanizmům s ozubeným nebo pákovým převodem snížit námahu při stříhání.
Nůžky s teleskopickými rukojeťmi se hodí pro stříhání vyšších pater živého plotu nebo naopak pro zastřihávání keřů u země bez nutnosti shýbání se. Některé jsou po maximálním vysunutí rukojetí i metr dlouhé, v tu chvíli je ale nutné počítat s jejich velkým rozevřením. Opakem dlouhých teleskopických nůžek jsou malé jednoruční nůžky, kterými lze doladit ty nejmenší detaily na mladých tenkých výhoncích.

Krátké, nebo dlouhé?

Nůžky vybíráme podle velikosti, typu a struktury formované dřeviny. Podle toho se rozhodneme pro nůžky s kratšími nebo delšími čepelemi, přičemž platí jednoduchá zásada, čím je stříhaná plocha delší a rovnější (většinou živé ploty), tím delší by měly být i čepele. U složitějších tvarů (okrasné keře) se používají spíše kratší nůžky. Pokud máte houževnatou starší dřevinu s tlustými výhony, volte nůžky s vlnitým výbrusem, který zajistí, že větve nevyklouzávají.

Ergonomie je důležitá

Základní předností ručních nůžek je, že se drží oběma rukama, takže namáháte svaly vždy rovnoměrně. Ruce, respektive jednu z nich a podpaží, tak zatěžujete méně než při použití jiných typů nůžek, se kterými pracujete nebo nesete jejich vyšší hmotnost pouze jednou rukou. V současnosti je dostupná celá řada modelů v moderním designu.
Nůžky bývají poměrně lehké a velký důraz se klade právě na ergonomii, aby bylo jejich používání jednoduché a pohodlné. Dobrá ergonomie může zabránit možným úrazům. Velice často se v rukojetích používají integrované gelové podložky, které zajišťují tlumení nárazů do rukou. Lehká hliníková konstrukce s pogumovaným povrchem rukojetí dobře padne do ruky i ženám, které navíc ocení i jejich nízkou hmotnost.

Životnost a údržba

Kvalitní materiál a jednoduchý mechanismus nůžek nám zaručuje jejich dlouhodobou životnost. Údržba je v tomto případě velice snadná, čištění, pravidelné broušení čepelí, konzervace olejem a promazání středu nám zajistí, že budou nůžky vždy plně funkční.
Aby nám vydržely co nejdéle, vedle správné údržby je potřeba je také používat pouze k určeným účelům. Rozhodně se s nimi nesnažíme stříhat silnější větve. Omlazování keřů a živých plotů, kdy krátíme víceleté výhony, děláme zahradnickými nůžkami­ na větve. Nůžky na živý plot slouží ke střihání tenkých mladých výhonů.

www.fieldmann.cz, www.fiskars.cz, www.gardena.cz, www.wolf-garten.cz

Text: Tomáš Krásenský
Foto: archiv firem

Ruční nůžky na živý plot


Komentáře

Napsat komentář


Dobrá rada

Čepele po práci očistěte, především po stříhání jehličnanů na nich ulpí pryskyřice. Aby se čepele později nelepily, je třeba ji odstranit pomocí technického benzinu či petroleje a kovové díly nakonzervovat řídkým olejem.

 

Tip

Odřezky výhonů lze nastříhat a v malém množství mohou přidat do kompostu. Větší množství může posloužit na záhonech jako mulčovací vrstva. Malé množství řízků lze také přidat do organického odpadu, větší množství odvézt do sběrného dvora. Hromada klestí může také posloužit jako domov pro ježky a další drobná zvířata.