Jak vyměnit práh

prah

Mezi důležité funkce prahu patří utěsnění škvíry pode dveřmi proti zafoukání nečistot a únikům tepla. Foto: Shutterstock

Práh je důležitý, zlepšuje totiž funkčnost dveří. Zabraňuje profukování, zamezí pronikání nečistot pode dveřmi a tvoří i součást akustické a tepelné izolace. Občas je nutné ho vyměnit.

Výměna prahu je zdánlivě jednoduchá věc, ale může mít svá úskalí. Pokud měníte starý práh kvůli opotřebení nebo vzhledem k nevhodně zvolenému dřevu na práh nový, je dobré vyhnout se tomu, co bylo se starým prahem špatně. Vyberte tedy vhodné dřevo, v ideálním případě hotový práh z dubového nebo bukového dřeva. Lze ho koupit v každém hobbymarketu, ale i ve stavebninách nebo obchodech s palubkami, truhlářskými přířezy atd. Tam se prodávají standardní rozměry, tzn. v délkách odpovídajících obvyklým šířkám dveří (např. 60–90 cm). Na výběr jsou různé šířky samotných prahů (např. úzké do dveří v interiérových příčkách nebo naopak dostatečně široké do dveří vchodových či do širokých dřevěných zárubní) a také prahy s jednou zakulacenou hranou. Takový práh by měl být z dostatečně vysušeného dřeva, které je dobré ještě před montáží opatřit ochranným nátěrem (transparentní lazura, lak, olej, vosk), jinak bude prahová deska i kvůli vytírání nebo pošlapání brzy nevzhledně flekatá.

Měřit…

S rozměry požadovaného prahu běžte už do obchodu. Pokud potřebujete jakkoli atypický rozměr, poskytují hobbymarkety placenou službu přířezu na rozměr, kterou můžete využít, a získat tak prkno uříznuté čistě a přesně. Řežete-li svépomocí, měřte opravdu pečlivě a přesně. U kupovaných prahů není nutné počítat s dilatačními spárami a ideální je práh mezi „futra“ doklepnout nadoraz, ale jestli desku zkrátíte příliš, budou mezery viditelné.

… a šroubovat

Starý práh nejprve odstraňte (je-li přišroubovaný, bude možná nutné staré šrouby odvrtat), jinak použijte dláto či páčidlo na vytahování hřebíků. Byl-li práh usazený na dřevě, zkontrolujte jeho kvalitu. Montuje-li se nová prahová deska na beton, je v případě potřeby nutné vyrovnat povrch, ideálně stavebním lepidlem. Dokonalá rovnost podkladu je zásadní, jinak se tato namáhaná součást dveří začne po čase houpat a viklat. Nový práh tedy přišroubujte (i do dřeva jsou lepší vruty než hřebíky) a případně využijte původní otvory. Hlavičky vrutů musí být do dřeva prahové desky dokonale zapuštěné, raději více, než aby trčely. Sedí-li rozměry prahu přesně, může někdy stačit prahovou desku doklepnout mezi zárubně „nasucho“.

Vždy je nutné pečlivě vyrovnat podklad, na který budete novou prahovou desku upevňovat

montážní lepidlo

Foto: DenBraven

Lepení prahu

Práh lze na podklad přilepit některým z montážních lepidel (často se prodávají jako „hřebíky v tubě“ či „tekuté hřebíky“ atd. Může to fungovat, ale je nezbytné přesně dodržet postup předepsaný výrobcem, zejména úpravy podkladu, způsobu nanesení vrstev lepidla a času na odvětrání lepicí hmoty, než se lepené plochy spojí. Je to nutné pro úspěšný průběh chemické reakce, která zajistí pevnost spoje. Pokud postup nedodržíte, spoj se brzy uvolní.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Jak vyměnit práh