Renovace starého lodního kufru

Rubrika: Dílna, Tvoříme

Rádi byste si pořídili do chalupy pěkný kousek nábytku? Mnohdy se stačí jen porozhlédnout kolem – na půdách najdete poklady, které se po úpravě stanou ozdobou vašeho interiéru.

Renovace starého lodního kufru

Rozhodneme-li se pro využití nábytku, který už něco pamatuje, na kterém je vidět ruka šikovných řemeslníků dávných časů, určitě nebudeme litovat. Takový nábytek má totiž svoji duši. Při jeho renovaci se však musíme držet určitých zásad a pečlivě ho ošetřit, jen tak má dřevo šanci přežít další generace.

V první řadě je třeba zjistit, v jakém stavu nábytek je. Při jeho úpravách nejde jen o to, jak bude hotová věc vypadat navenek, ale jde hlavně o ošetření dřeva zevnitř. Abychom se zbavili případných dřevokazných hub a jejich rozšíření do dalšího dřevěného vybavení chalupy, je třeba se držet určitých zásad.

Pryč se starým nátěrem!

Kufr v původním stavu

Nejprve musíme zbavit dřevo starého nátěru. Možností je několik. Běžně prodávané odstraňovače starých nátěrů většinou postačí. Lepší je však použít prostředek, kterým se barva takzvaně „umývá“ vodou a stírá hadříkem (například Lakostan). Je to rychlejší a výsledek kvalitnější než při seškrabávání barvy špachtlí. Pokud máte možnost ostříkat nábytek silným proudem vody, udělejte to. Původní nátěr se tak krásně odstraní.

Rychlejší a méně pracné (pokud máme možnost a prostor) je vložit celý nábytek do lázně hydroxidu například sodného, který je v prodeji ve formě šupin nebo pecek, jež je třeba rozpustit ve vodě. Délka lázně je individuální, záleží na druhu dřeva a na síle nátěru. Našemu kufru postačilo 10 minut. Nábytek musí být v roztoku jen nezbytně nutnou dobu, protože části dřeva bez barvy se začnou „nacucávat“, a tím dochází k ničení dosud dobrého a zachovalého dřeva. Po vyjmutí z lázně je nutné povrch nábytku řádně omýt proudem vody.

REALIZACE, TEXT A FOTO: LUCIE DVOŘÁKOVÁ

Renovace starého lodního kufru