Pro snadné řezání dlažby

Rubrika: Dílna

Okružní pila Dewalt umožňuje nastavení pro různé úhly řezů až do úhlu 45 stupňů

Práci s dlažbou či obklady mohou značně ulehčit elektrické řezačky. Na rozdíl od profesionálního řemeslníka je však kutil využije jen občas.

Řeč bude tentokrát o ručních či stolních motorových řezačkách a speciálních frézách na elektrický pohon. Příkladem univerzálního nástroje pro práci s obklady a nejrůznějšími typy dlažeb je třeba kotoučová elektrická řezačka obkladů Dewalt DWC410. Za cenu kolem 5 400 korun získáte přístroj s dostatečným výkonem pro řezání žulových, porcelánových, betonových a ostatních kamenných materiálů

Kotouč s průměrem 110 milimetrů se souvislým obvodem umožňuje provádět suché nebo mokré řezání různých materiálů, od keramiky až po beton, s hloubkou řezu až do 34 milimetrů.

Přívod vody a nastavitelná tryska přivádí vodu přímo na kotouč, čímž omezuje prašnost, prodlužuje životnost a zvyšuje výkon kotouče. Přístroj umožňuje nastavení šikmých řezů do úhlu 45 stupňů a rychloupínání zaručuje při nastavení různých úhlů řezu jen minimální prostoje.

Bezpečné řezání na stole

Pokud hledáte levnou alternativu k profesionálním stolním kotoučovým řezačkám, pak je za zhruba 2 200 korun na trhu dostupná elektrická řezačka italského výrobce Nuova Battipav. Je určena na řezání obkladů, dlažby, mramoru a dalších keramických materiálů. Mezi největší výhody řezačky patří podle výrobce především neomezená řezná délka a šířka, maximální hloubka řezu 32 milimetrů a vysoký výkon 380 W. Řezačka je vybavena diamantovým kotoučem, který je možné používat pouze v kombinaci s vodou.

Řezání usnadní i uchycení kotoučové pily na speciálním stole

Chcete-li mít dílnu na řezání dlažby a obkladů vybavenou přístrojem profesionálních parametrů, pak stojí za úvahu například stolní kotoučová diamantová pila Rubi ND 200 za 16 tisíc korun. V závislosti na typu použitého kotouče je vhodná na řezání keramiky, kamene a dalších materiálů. Kromě výhod stolních řezaček, tedy stability, přesnosti a velké hloubky řezu nabízí Rubi ND 200 vodou chlazený kotouč, pracovní plochu z nerezové oceli, tepelnou ochranu či příložné pravítko pro opakované řezy jako součást příslušenství.

Práce s různými tvary

Zajímavou alternativou k řezačkám na obklady a dlažbu jsou frézky, které umožňují řezání a vykružování otvorů do dlažby a obkladů. Nevyžadují přitom chlazení vodou, takže umožňují rychlou a snadnou práci s minimem odpadu. Opět jsou určeny především pro profesionální práci, což ovšem neznamená, že by nenašly využití v domácí dílně a nezlákaly svými možnostmi i šikovného kutila.

Práci s frézkou Bosch GTR 30 CE Professional usnadní pracovní stůl, který umožňuje snadné upíná dlaždic

Za zhruba 4 500 a 5 800 korun se prodává spirálová pila Rotozip RZ3 a RZ5. Dodává se spolu se sadou diamantových řezacích bitů, které umožňují snadné a rychlé řezání i těch nejnáročnějích tvarů. Umožňuje například vykružování otvorů na zásuvky či závity vodovodních baterií, nebo řezání nejrůznějších netradičních tvarů i ve velmi tvrdých materiálech. Mezi přednostmi přístroje, na které upozorňuje výrobce, je například rychlonastavitelná patka pro snadnou volbu hloubky řezu, prachotěsný spínač či pogumované tělo pro snadné uchopení.

Za zhruba deset tisíc korun nabízí profesionální frézku na obklady a dlažbu i renomovaný výrobce nářadí Bosch. Frézka na dlaždice Bosch GTR 30 CE Professional se 30 tisíci otáčkami za minutu zaručuje účinné vrtání a řezání i do nejtvrdších dlaždic. Mezi výhody přístroje lze zahrnout diamantové vrtací korunky, možnost vrtání za sucha či integrované odsávání prachu.

Pomocí diamantových bitů vyřežete do dlažby i ty nejsložitější tvary

Pro snadnou a bezpečnou práci s dlažbou a obklady prodává Bosch i pracovní stůl GTD 1 Professional. Ten je konstruován tak, že umožňuje bezpečné upevnění dlaždic jakékoli velikosti pouze na jedno zacvaknutí. Stůl, dlouhý 53,1 centimetrů a vysoký 8 a půl centimetru se prodává za cca 3100 korun.

 

www.bosch.cz, www.rucni-naradi.cz, www.e-automotive.cz

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: SHUTTERSTOCK, ARCHIV VÝROBCŮ

Pro snadné řezání dlažby