Prosím, nahlas, špatně vás slyším…

Rubrika: Zdraví

Máte-li dojem, že se sousedova stará sekačka od loňska nějak výrazně ztišila, může to mít dvě příčiny: buď si zahrádkář koupil novou, nebo není něco v pořádku s vaším sluchem.

Nedoslýchavost je jedním z neduhů stáří, který se však dá za pomoci lékaře s úspěchem odstranit

Pokud to vypadá spíše na druhou možnost, neváhejte a navštivte odborníka. Stejně jako v případě jakýchkoli jiných sluchových obtíží i tady platí: čím dříve, tím lépe.

Ucho je složitý a velmi citlivý orgán. Nápor, který je na sluch kladen již od narození, je skutečně obrovský. Není divu, že zhruba každý pátý Čech trpí nějakou sluchovou vadou. Mezi lidmi nad 65 let je to pak každý druhý muž a každá třetí žena.

Při práci s hlučnými stroji v dílně nebo na zahradě si nezapomeňte sluch chránit sluchátky na uších

Odhlédneme-li od vrozených vad, pak na naše uši číhá mnoho rizik a onemocnění. Zevní část tohoto orgánu nejvíce sužují záněty zevního zvukovodu, ušní mazové zátky či perforace bubínku. Pro střední ucho bývají typické akutní či chronické záněty, vnitřní část může zase postihnout ušní šelest neboli tinnitus, hlukové trauma nebo stářím způsobená nedoslýchavost. A to rozhodně není všechno…

Zánět trápí nejčastěji

Pokud začne dítě nebo i dospělého bolet ucho či uši, nejčastější příčinou je zánět středního ucha. Tato infekce vzniká většinou při nachlazení nebo chřipce. Vleklé a neustále se opakující záněty mohou vést až k trvalému poškození sluchu. Zánět středního ucha občas způsobuje i další potíže, například protržení ušního bubínku, zánět mozkových blan či ochrnutí obličejového nervu.

Akutní zánět se většinou řeší tzv. píchnutím ucha, kdy je speciální jehlou propíchnut bubínek a obsah středouší je odsát, nebo může volně odtékat – tím dochází k okamžité úlevě od bolesti. Pokud jde o hnisavý zánět, bere pacient antibiotika.

Pro klidnou dovolenou

Barotraumatické potíže – tak zní odborný název pro to, co většina z nás zná z cestování letadlem či z potápění se. Barotrauma je způsobeno rozdílem tlaku ve středním uchu a v okolní atmosféře. Postiženo je střední ucho, které je spojeno Eustachovou trubicí s nosohltanem. Tato trubice má vyrovnávat tlak ve středoušní dutině s tlakem atmosférickým.

Včasným vyhledáním ušního specialisty můžete předejít obtížím (zejména při zánětu zvukovodu), které se mohou vracet

K otoku středního ucha, tím ke hromadění vzduchu a následnému pocitu tlaku může dojít nejen v letadle, ale i při chřipce, zánětu dutin či alergiích. Člověk má pak pocit plnosti v uchu, uši ho bolí, slyší zvonění a cítí závratě. Doporučuje se více polykat, cucat bonbón, zívat nebo žvýkat žvýkačku, a necestovat při nachlazení. Pokud tlak a bolest přetrvává i několik hodin (např. po přistání), navštivte lékaře.

Nechtěné ušní zátky

Ušní zátka vede ke zhoršování sluchu provázenému pocitem tlaku v uších, bolestí a hučením. Člověk s nadbytkem ušního mazu má často nepříjemný dojem zalehlého nebo ucpaného ucha, cítí zvonění v uších nebo dokonce bolest. Tento maz pokrývá a chrání vnější zvukovod, který vede k bubínku a obvykle nezpůsobuje žádné problémy.

Někdy se ovšem začne hromadit, ztvrdne, vyschne a vytvoří spolu s prachem, nečistotami a někdy i vodou tzv. mazovou zátku. Problém se dá naštěstí většinou snadno odstranit.

Když zlobí zvukovod

Také vás po koupání v ne příliš čistém rybníku či v moři často svědí ucho? Pak pozor, když svědění přejde v bolest či v zalehnutí. Je-li ucho též citlivější při pohybu hlavou nebo při zatahání za ušní boltec a objeví-li se páchnoucí, vodnatý nebo nažloutlý výtok, máte zánět zvukovodu. Může se i zhoršit sluch a kůže kolem ústí zevního zvukovodu je popraskaná a šupinatá. Stěna zvukovodu vinou vlhkosti popraská a do prasklin se dostanou bakterie nebo plíseň.

Zánět zvukovodu bývá bez komplikací a odezní sám od sebe. K lékaři jděte, pokud se stav nezlepší ani po pěti dnech, nebo se potíže stále vrací.
Máte-li zánět u moře, může se působením mořské vody a větru špatně hojit. Pozor také při dlouhých cestách na klimatizaci. Pokud své uši znáte a nepomáhá žádná prevence, nechte si raději předem předepsat speciální ušní kapky.

Co druzí neslyší

Šelesty trápí spoustu lidí. Mají mnoho podob od zvonění, pískání, bzučení až po hučení. Mění se jak hlasitost, tak výšky těchto zvuků. A neslyší je nikdo jiný než postižený. Důvodů pro vznik ušních šelestů je více. Vinou nadměrného hluku může být poškozen sluchový nerv, za šelesty může i stálý dlouhodobý stres, nebo je to vedlejší účinek některých dlouhodobě užívaných léků.

Moderní ušní naslouchátka dovolují regulovat hlasitost zvuku. Jde o pomůcku, která je každému pacientovi vyrobena na míru

Někdy lze tinnitus odstranit, často to ale není možné. Proto je lepší vzniku šelestů předcházet – tedy vyhýbat se hlučnému prostředí, neposlouchat hudbu ze sluchátek moc nahlas, kontrolovat množství ušního mazu, vyhýbat se stresu apod.

Tiché stáří

Jak stárneme, slábne nám pomalu i sluch. Někomu rychleji, jinému pomaleji – vše záleží na přirozených degeneračních procesech ve vnitřním uchu, dále na prodělaných chorobách ucha, na celkovém zdravotním stavu a také na míře hluku, která na naše uši během života působila. Nedoslýchavost může postihnout jedno ucho nebo obě. Je vrozená nebo získaná v průběhu života, může být jen přechodná, postupně se zhoršující nebo trvalá. Podle toho, co problém způsobilo, můžeme hovořit o nedoslýchavosti akutní, střednědobé, postupně se vyvíjející či zděděné.

TEXT: HELENA NOVOTNÁ
FOTO: SHUTTERSTOCK A MOUNTFIELD

Prosím, nahlas, špatně vás slyším…