Pojištění před dovolenou

Rubrika: Hospodaření

Přichází doba výletů a dovolených. Někdo ji bude trávit na mořské pláži, jiný se vydá do hor a další si vyzkouší seskok padákem. Čekají na nás nejen nezapomenutelné zážitky, ale také řada nástrah a nebezpečí.

A protože se říká, že štěstí přeje připraveným, pojďme si říci, co je třeba učinit, aby nám případná nepříjemná událost nezpůsobila více útrap, než je nutné. Poradíme vám, jak se nejlépe pojistit před dovolenou.

Podcenit cestovní pojištění může mít velmi nepříjemné následky, zvláště pokud se vydáváte poznávat cizí krajiny. Za léčbu v zahraničí totiž špatně pojištěný turista musí v mnoha případech zaplatit astronomické částky, které pak splácí dlouhá léta.

Pojištění vybírejte pečlivě

Ať už vyrážíte na rodinnou dovolenou k moři do Chorvatska, s přáteli na kola do Rakouska, nebo za poznáním exotických zemí, je moudré se na takovou cestu pořádně pojistit. Cena takového pojištění je vždy nižší než případné náklady, které musí nedostatečně pojištěný člověk v cizině zaplatit, pokud potřebuje ošetření v tamní nemocnici.

Při sjednávání pojištění však musíte být obezřetní a důkladně se vyptat, na co vše se vlastně pojišťujete, abyste v případě nouze nebyli nepříjemně překvapeni, že na váš druh úrazu se pojištění nevztahuje, respektive že léčení přesáhlo výši smluveného pojištění. Na co si tedy při sjednávání pojištění dát velmi dobrý pozor?

Hlídejte si limity léčebných výloh

Léčebné výlohy kryjí poplatky za ošetření v zahraničí a jejich výše by měla odpovídat rizikům, která hodláte při dovolené podstupovat. Pro běžnou cestu do zahraničí je vhodné mít sjednané limity léčebných výloh kolem jednoho a půl milionu korun. Pokud se ale při dovolené hodláte věnovat rizikovým sportům nebo podnikat dobrodružné výpravy, je lepší nastavit výlohy až na 2,5 milionu korun. Stejně vysoké limity byste měli mít nastaveny i pro cesty do Severní či Jižní Ameriky. V celkových léčebných limitech je přitom také zahrnuto ošetření zubů. Pro toto ošetření však platí vlastní limity pojištění.

Některé pojišťovny dokonce nabízejí i neomezené limity krytí. V tom případě si však při sjednávání pojištění sáhnete do kapsy poněkud hlouběji.

Samotné limity ale nejsou všespásným řešením. Vždy si pečlivě prostudujte jednotlivé všeobecné podmínky pojišťovny a velkou pozornost věnujte i informacím, které jsou psány malým písmem. Toto se týká zejména provozovaných sportů. Některé pojišťovny je totiž nemají zahrnuty v běžném pojištění a je nutné se na ně připojistit.

Zvažte připojištění

Pro některé typy cest je také vhodné využít připojištění. Tím základním, které nejvíce stojí za zvážení, je připojištění odpovědnosti. To kryje případné škody způsobené třetí osobě na majetku nebo zdraví. U úrazového připojištění jsou především kryty následky úrazu, ať už dočasné, trvalé, nebo v případě smrti jednorázové.

Někdy se vyplatí připojistit i zavazadla a zpoždění letu, kvůli němuž například nestihnete včasný návrat do práce nebo budete nuceni prodloužit si pobyt.

Modrá karta neřeší doplatky

Modrá kartička zdravotní pojišťovny, takzvaný Evropský průkaz zdravotního pojištění, při případném vyšetření a ošetření v cizině dokladuje sice léčebnému zařízení, že jste zdravotně pojištěni v zemi Evropské unie, tedy že potřebnou péči, kterou vám poskytnou, za vás uhradí příslušná zdravotní pojišťovna, ale má to jeden podstatný háček. V zemích, kde průkaz uznají, budete mít v rámci veřejného zdravotního pojištění nárok na nutnou a lékařsky nezbytnou zdravotní péči za podmínek platných pro občany dané země. To znamená, že vás ošetří ve veřejných zdravotnických zařízeních, a pokud si místní občané za některé léky, ošetření či pobyt v nemocnici připlácejí, připlácet si budete muset i vy.

Podle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny je v některých zemích spoluúčast opravdu vysoká. V přepočtu se pohybuje od padesáti korun do dvou tisíc korun za návštěvu lékaře i několik set korun za předepsané léky, běžné pak jsou i poplatky za hospitalizaci.

Pokud byste ale jen s modrou kartičkou vyhledali ošetření v soukromém zdravotnickém zařízení, budete mít po návratu domů nárok na úhradu nákladů jen do výše českých cen a jen pokud šlo o péči, která je u nás hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Nezapomeňte na připojištění

Cestovní zdravotní pojištění zahrnuje pojištění léčebných výloh jak v případě úrazu, tak náhlého onemocnění. Zároveň máte pojištěna zavazadla i nepřetržité asistenční služby. Díky nim můžete s asistenčními operátory vyřešit mnohé nepříjemnosti, které vás mohou na dovolené potkat.

A na co je vhodné se připojistit? Pokud jedete s dětmi, nezapomeňte si připojistit odpovědnost za škody, které mohou vaše ratolesti způsobit. Budete na cestách nakupovat? Pojistěte si zavazadla a ztrátu platební karty. Máte malé děti nebo přísného šéfa? Pojistěte si storno zájezdu.

Připojistěte se i při dovolené v Česku!

Nenechte se mýlit, že v České republice jste dokonale finančně kryti svým běžným zdravotním pojištěním. Zdravotní pojišťovny po vás totiž mohou zpětně vymáhat peníze za léčbu zranění, které jste si způsobili při vykonávání rizikových sportů.

Pokud se chystáte o prázdninách či o dovolené některý z těchto sportů provozovat, je určitě vhodné zajít do komerční pojišťovny a sjednat si pojištění právě pro tyto činnosti. Jedině tak se následně vyhnete sporu se zdravotní pojišťovnou, který může skončit i exekucí uvalenou na váš plat či majetek.

text: RENÉ FLÁŠAR
foto: SHUTTERSTOCK

Pojištění před dovolenou

Pojištění před dovolenou