Pojištění před dovolenou


Přichází doba výletů a dovolených. Někdo ji bude trávit na mořské pláži, jiný se vydá do hor a další si vyzkouší seskok padákem. Čekají na nás nejen nezapomenutelné zážitky, ale také řada nástrah a nebezpečí.

A protože se říká, že štěstí přeje připraveným, pojďme si říci, co je třeba učinit, aby nám případná nepříjemná událost nezpůsobila více útrap, než je nutné. Poradíme vám, jak se nejlépe pojistit před dovolenou.

Podcenit cestovní pojištění může mít velmi nepříjemné následky, zvláště pokud se vydáváte poznávat cizí krajiny. Za léčbu v zahraničí totiž špatně pojištěný turista musí v mnoha případech zaplatit astronomické částky, které pak splácí dlouhá léta.

Pojištění vybírejte pečlivě

Ať už vyrážíte na rodinnou dovolenou k moři do Chorvatska, s přáteli na kola do Rakouska, nebo za poznáním exotických zemí, je moudré se na takovou cestu pořádně pojistit. Cena takového pojištění je vždy nižší než případné náklady, které musí nedostatečně pojištěný člověk v cizině zaplatit, pokud potřebuje ošetření v tamní nemocnici.

Při sjednávání pojištění však musíte být obezřetní a důkladně se vyptat, na co vše se vlastně pojišťujete, abyste v případě nouze nebyli nepříjemně překvapeni, že na váš druh úrazu se pojištění nevztahuje, respektive že léčení přesáhlo výši smluveného pojištění. Na co si tedy při sjednávání pojištění dát velmi dobrý pozor?

Hlídejte si limity léčebných výloh

Léčebné výlohy kryjí poplatky za ošetření v zahraničí a jejich výše by měla odpovídat rizikům, která hodláte při dovolené podstupovat. Pro běžnou cestu do zahraničí je vhodné mít sjednané limity léčebných výloh kolem jednoho a půl milionu korun. Pokud se ale při dovolené hodláte věnovat rizikovým sportům nebo podnikat dobrodružné výpravy, je lepší nastavit výlohy až na 2,5 milionu korun. Stejně vysoké limity byste měli mít nastaveny i pro cesty do Severní či Jižní Ameriky. V celkových léčebných limitech je přitom také zahrnuto ošetření zubů. Pro toto ošetření však platí vlastní limity pojištění.

Některé pojišťovny dokonce nabízejí i neomezené limity krytí. V tom případě si však při sjednávání pojištění sáhnete do kapsy poněkud hlouběji.

Samotné limity ale nejsou všespásným řešením. Vždy si pečlivě prostudujte jednotlivé všeobecné podmínky pojišťovny a velkou pozornost věnujte i informacím, které jsou psány malým písmem. Toto se týká zejména provozovaných sportů. Některé pojišťovny je totiž nemají zahrnuty v běžném pojištění a je nutné se na ně připojistit.

Zvažte připojištění

Pro některé typy cest je také vhodné využít připojištění. Tím základním, které nejvíce stojí za zvážení, je připojištění odpovědnosti. To kryje případné škody způsobené třetí osobě na majetku nebo zdraví. U úrazového připojištění jsou především kryty následky úrazu, ať už dočasné, trvalé, nebo v případě smrti jednorázové.

Někdy se vyplatí připojistit i zavazadla a zpoždění letu, kvůli němuž například nestihnete včasný návrat do práce nebo budete nuceni prodloužit si pobyt.

Modrá karta neřeší doplatky

Modrá kartička zdravotní pojišťovny, takzvaný Evropský průkaz zdravotního pojištění, při případném vyšetření a ošetření v cizině dokladuje sice léčebnému zařízení, že jste zdravotně pojištěni v zemi Evropské unie, tedy že potřebnou péči, kterou vám poskytnou, za vás uhradí příslušná zdravotní pojišťovna, ale má to jeden podstatný háček. V zemích, kde průkaz uznají, budete mít v rámci veřejného zdravotního pojištění nárok na nutnou a lékařsky nezbytnou zdravotní péči za podmínek platných pro občany dané země. To znamená, že vás ošetří ve veřejných zdravotnických zařízeních, a pokud si místní občané za některé léky, ošetření či pobyt v nemocnici připlácejí, připlácet si budete muset i vy.

Podle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny je v některých zemích spoluúčast opravdu vysoká. V přepočtu se pohybuje od padesáti korun do dvou tisíc korun za návštěvu lékaře i několik set korun za předepsané léky, běžné pak jsou i poplatky za hospitalizaci.

Pokud byste ale jen s modrou kartičkou vyhledali ošetření v soukromém zdravotnickém zařízení, budete mít po návratu domů nárok na úhradu nákladů jen do výše českých cen a jen pokud šlo o péči, která je u nás hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Nezapomeňte na připojištění

Cestovní zdravotní pojištění zahrnuje pojištění léčebných výloh jak v případě úrazu, tak náhlého onemocnění. Zároveň máte pojištěna zavazadla i nepřetržité asistenční služby. Díky nim můžete s asistenčními operátory vyřešit mnohé nepříjemnosti, které vás mohou na dovolené potkat.

A na co je vhodné se připojistit? Pokud jedete s dětmi, nezapomeňte si připojistit odpovědnost za škody, které mohou vaše ratolesti způsobit. Budete na cestách nakupovat? Pojistěte si zavazadla a ztrátu platební karty. Máte malé děti nebo přísného šéfa? Pojistěte si storno zájezdu.

Připojistěte se i při dovolené v Česku!

Nenechte se mýlit, že v České republice jste dokonale finančně kryti svým běžným zdravotním pojištěním. Zdravotní pojišťovny po vás totiž mohou zpětně vymáhat peníze za léčbu zranění, které jste si způsobili při vykonávání rizikových sportů.

Pokud se chystáte o prázdninách či o dovolené některý z těchto sportů provozovat, je určitě vhodné zajít do komerční pojišťovny a sjednat si pojištění právě pro tyto činnosti. Jedině tak se následně vyhnete sporu se zdravotní pojišťovnou, který může skončit i exekucí uvalenou na váš plat či majetek.

text: RENÉ FLÁŠAR
foto: SHUTTERSTOCK

Pojištění před dovolenou


Komentáře

2 reakce na Pojištění před dovolenou

 1. pakun napsal:

  Můžete mi prosím poradit nějaké levné ale dobré cestovní pojištění? Chtěli jsme jet s rodinou do Řecka příští rok, ale nyní máme obavy kvůli tamním uprchlíkům. Bojíme se zda je to bezpečné. Můžete mi něco poradit prosím?

Napsat komentář


Orientační ceny vybraných lékařských výkonů v zahraničí

 • Běžné onemocnění – chřipka, nachlazení, infekce z vody, zažívací potíže – (Evropa) 5 000 Kč– 15 000 Kč
 • Drobná zranění (šití), popáleniny (Evropa) 5 000–12 000 Kč
 • Akutní zubní ošetření zánětu (Evropa) – 10 000–20 000 Kč
 • Zlomenina končetiny – RTG, sádra – (Evropa) 20 000 Kč
 • Operace slepého střeva, převoz do ČR (Evropa) 350 000 Kč
 • Operace slepého střeva (USA) 500 000 Kč
 • Akutní operace mozku (USA) 1 300 000 Kč
 • Akutní operace srdce s následnou repatriací (USA) 1 800 000 Kč
 • Letecká repatriace zemřelého z Afriky 270 000 Kč
 • Repatriace zemřelého automobilem z Itálie 130 000 Kč

Základní seznam rizikových sportů

Americký fotbal, alpinismus, atletika, boby, box, buggykiting, canyoning, cyklotrial, cyklokros, dostihy, freeride, freeskiing, freestyle, hokej, hokejbal, jachting – pobřežní plavba –, jízda na koni, jízda na U-rampě (in-line, skateboard), jízda na U-rampě (lyže, snowboard), jízda na koni, jízda na vodním banánu, kajak stupně obtížnosti až WW3, kanoe stupně obtížnosti až WW3, kiteboarding, kitesurfi ng, kiting, minibike, minikáry, monoski, motokáry, motoristické vodní sporty, rekreační potápění s použitím dýchacích přístrojů s instruktorem do míst s hloubkou do 10 metrů, kajak, kanoe nebo rafting stupně obtížnosti WW2 a WW3, paintball, paragliding a závěsné létání (rogalo), parasailing, parašutismus, pozemní hokej, rafting do stupně obtížnosti WW3, ragby, rychlobruslení na ledě, saně, sjezd na horských kolech, safari, surfing, skateboarding, skialpinismus, snowtubing – na vyznačených trasách –, speleologie, surfing, vodní lyžování, vysoké lanové překážky (do 10 metrů), vysokohorská turistika typu Via Ferrata (Klettersteig) do stupně obtížnosti D, windsurfing, wrestling a další.