Proč tepelné čerpadlo?

tepelné čerpadlo

Správné nastavení pro optimální provoz je velmi důležité, stejně jako dostupnost servisu pro případ problémů. Foto: Shutterstock

Tepelné čerpadlo vyžaduje vyšší počáteční investici a majitelé nepravidelně obývaných rekreačních domů ho jako zdroj vytápění mnohdy neberou v úvahu. Z nabídky si však vyberou i oni.

Tepelná čerpadla, stejně jako například rekuperační jednotky, kvalitní kotle či fotovoltaické systémy, mají mnozí lidé spojena zejména s novostavbami pasivních domů, u nichž platí pravidlo, že za ekologický a téměř beznákladový provoz domů se platí vysokou počáteční investicí a náročnými stavebními opatřeními, která nelze realizovat jinak než jako novostavbu.

Nemusí to tak ale být vždy, protože zvláště v případě tepelných čerpadel jde technologický pokrok a s ním i nabídka těchto zařízení stále kupředu. Dnes už tedy neplatí, že tepelná čerpadla dávají smysl jen u trvale obývaných rodinných domů. Vysokou pořizovací investici s dlouhou návratností lze chápat spíše jako vklad, který cenu nemovitosti zúročí až v daleké budoucnosti.

tepelné čerpadlo

Velmi zhruba lze tepelné čerpadlo popsat jako zařízení, které odnímá teplo z okolí vytápěného objektu (ze vzduchu, země nebo z vody). Foto: Shutterstock

V současné době je na výběr poměrně široké portfolio tepelných čerpadel založených na různých principech fungování, mezi nimiž si vyberou majitelé částečně či úplně pasivních trvale obývaných novostaveb, ale i chalupáři a chataři včetně těch, kteří nepravidelně užívají starší usedlost. Chce to jen vybrat ten správný typ čerpadla a při instalaci ho zprovoznit tak, aby se využilo všech jeho možností a zároveň některé jeho funkce nevyšly vniveč. Určitě vám s podobným záměrem poradí některá z mnoha dodavatelských firem na tuzemském trhu a vždy má smysl požádat o nezávaznou nabídku pro vaše konkrétní podmínky více prodejců. Je tedy dobré sledovat trh, a to i včetně dotačních programů, které mohou vaši počáteční investici snížit. Obvykle se v nich dobře orientují i dodavatelé, kteří mnohdy nabízejí i jejich vyřízení, pokud si u nich čerpadlo koupíte.

Pro nepravidelně obývané menší nemovitosti je třeba pečlivě zvolit vhodné čerpadlo, ale vyberete si určitě

Výhody tepelných čerpadel

Následující informace platí spíše obecně, detailní čísla včetně nákladů na pořízení a provoz a následných úspor dostanete až po zhodnocení všech konkrétních faktorů ve vašem domě a v souvislosti s doporučeným typem čerpadla. Uvádí se však, že provozní náklady mohou být velmi nízké, protože tepelné čerpadlo může získávat až 75 % tepelné energie z okolního prostředí a jen 25 % z elektrické sítě. Trvale obývaný rodinný dům tak může hrubým odhadem uspořit při používání tepelného čerpadla až dvě třetiny nákladů oproti běžným řešením vytápění.

S pořízením tepelného čerpadla je spojený i nárok na výhodnou sazbu elektrické energie, přičemž levnější tarif může být pro vás k dispozici až 22 hodin denně (nutné předem ověřit), což logicky přináší i podstatné snížení nákladů na provoz dalších elektrospotřebičů, pokud se zapínají v rámci zvýhodněného tarifu. Důležitá je i bezpracnost a bezodpadovost vytápění, což mohou ocenit právě majitelé chalup. U tepelných čerpadel skutečně žádnou přípravu ani skladování paliva či přikládání neřešíte, ale oproti stejně komfortním tradičnějším systémům vytápění, ať už jde o elektřinu, nebo plyn, topíte za zlomek nákladů. Provoz vytápění je ekologický a nezatěžuje ovzduší spalinami.

Nemusíte se však nutně vzdát kouzla krbových kamen, které k chalupě patří. Jen je potřeba vše optimálně seřídit. Z hlediska majitelů rekreačních nemovitostí skýtá čerpadlo i výhodu v podobě nastavení přes mobilní aplikaci nebo přes internet na dálku, takže v chladnějším počasí přijíždíte do vytopené chalupy a od věci není ani možnost mít na dálku pod kontrolou i temperování důležité v objektech trpících vlhkostí.

tepelné čerpadlo

Viditelná zařízení systémů vytápění tepelnými čerpadly mají různý design a můžete vybírat i podle něj. Foto: Shutterstock

Pozor na nevýhody tepelných čerpadel

  • Vysoká počáteční investice ve srovnání s jinými druhy vytápění.
  • Náklady na výkopové práce zejména u čerpadel typu země–voda.
  • Náklady na geotermální vrt, což jsou obvykle desítky tisíc.
  • Možný hlučnější provoz u některých typů zařízení.

Víte, že…

Pro srovnání nákladů na pořízení tepelného čerpadla s jinými topnými systémy potřebujete znát výši nákladů na nákup a instalaci čerpadla včetně prací, které s tím souvisejí, a srovnat je s náklady na pořízení kotle, instalační rozvody, přípojku plynu, komín atd.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

 

Proč tepelné čerpadlo?