Péče o trávník na podzim

Rubrika: Zahrada

Babí léto skončilo, vítr honí po zahradě listí, je potřeba ji připravit na zimu. K důležitým a velmi nevděčným pracím, které hned tak neskončí, patří očista trávníku a podzimní péče o něj.

 

 

 

Listí zasypavá zahradu od rána do večera. Vyplatí se proto věnovat pozornost výběru náčiní, které vám může ušetřit čas i práci. Základním pomocníkem jsou hrábě. Volit můžete z různých druhů dle typu materiálu, délky násady, pohodlné rukojeti či velikosti zubů – na ty by se listí nemělo napichovat a zároveň by mezi nimi neměly zůstávat kamínky nebo větvičky. Listí byste měli odklízet pravidelně. Obzvlášť před prvním sněhem je třeba trávník důkladně vyčistit. Zabrání se tak tvorbě plísní, které se ve vlhkém a neprovzdušněném prostředí rychle tvoří a ohrožují tak život trávníku.
Pro hrabání listí se nejvíc hodí tzv. švédské hrábě, jejichž pořízení je sice o něco nákladnější než v případě obyčejných hrábí, ale práce s nimi je snadnější a rychlejší. Mají vějířovitý tvar s široce rozevřenými prsty, které lze u speciálních modelů podle potřeby zužovat. Dají se sehnat v  plastovém či kovovém provedení. Kovové hrábě jsou o něco odolnější než plastové, ale ani u těch plastových se nemusíte bát, že by se snadno polámaly. Plast je odolný vůči nárazům i mrazu, navíc je jeho výhodou lehkost.

 

 

Dobrá rada:
Nevíte, jakou délku násady hrábí zvolit, aby bylo hrabání co nejpohodlnější? Postavte se, ohněte ruku a dejte ji do pravého úhlu – dlaní byste měli uchopit vršek násady. Většina švédských hrábí má jednoduše nastavitelnou násadu, přizpůsobí se tak všem členům rodiny.

 

Vysavače listí
Pokud jste majiteli velkých zahrad, pak oceníte pomocníka v podobě benzínového či elektrického vysavače listí s jednoduchou a rychlou obsluhou. Většina z nich nabízí možnost regulace sání a odfuku dle množství listí, které pohodlně vysajete do sběrného vaku. Listí si předem můžete nafoukat na jednu hromadu, kterou lehce sklidíte. Některé z těchto přístrojů jsou vybaveny rozmělňovačem, takže se odpad rovnou částečně rozdrtí a rapidně sníží objem (v případě suchého odpadu dokonce až na desetinu). Nadrcený odpad se také rychleji kompostuje. Při používání vysavače listí je třeba dávat pozor na kameny, šišky, vodu a sklo, které by jej mohly poškodit. Vyplatí se proto do sběrného vaku vložit speciální filtr. Vhodné je také volit stroj s kovovými vrtulemi, které jsou odolnější než plastové.

 

Sekejte i na podzim
Během podzimu je stále potřeba trávník pravidelně sekat, dokud roste, což bývá v závislosti na počasí zhruba do konce listopadu. Trávníky přezimujte mírně obrostlé. Je důležité posekanou trávu odklízet, protože v sychravém podzimním počasí se pod ní rychle tvoří plísně. Můžete ji dále buď kompostovat, nebo využít při mulčování. Rovněž je vhodné trávník v tomto období pohnojit či ošetřit dodatečnými substráty, aby se během zimního spánku posílil a na jaře opět zazelenal. Na výběr je řada hnojiv, dbejte především na to, aby obsahovala zvýšené množství draslíku, který trávník v zimě ochrání. Aplikaci hnojiva si naplánujte pokud možno na nedeštivé počasí. Před nástupem zimy je rovněž možné na trávník rozprostřít vrstvu vyzrálého kompostu.

 

 

Očista trávníku
Nestihli jste v září trávník očistit od plevele krtin či mechu? Je čas to napravit. Zvolit můžete přírodní či chemickou cestu, přičemž první z nich bude šetrnější ke zbytku vegetace zahrady. Tradičním způsobem zbavování se plevele je manuální vytrhávání či mulčování. Plevele je možné zbavit se i pomocí chemických přípravků, tzv. herbicidů. Tento postup představuje nejpohodlnější cestu a je vhodný zejména tehdy, když vám jde o estetickou stránku vašeho trávníku. Tyto přípravky se rozdělují do dvou základních skupin – selektivní (výběrové) a totální (širokoplošné) herbicidy. Zatímco první z nich ničí jen některé druhy dvouděložného plevele a okolní porost nechávají růst, druhé ničí téměř všechny druhy – používají se proto zejména před výsadbou nového trávníku.

 

Provzdušnění a vyživení trávníku
Po letním období je trávník vysušený a poničený. Abyste mu umožnili dýchat a správně růst, je nutné provést vertikutaci, a to nejlépe hned na začátku podzimu. Jde o proces, při kterém se provzdušní travní drn a zároveň se trávník vyčistí od travní plsti, která vzniká ze zbytků posečené trávy, mechu a plevele. Pokud trávník neprovzdušníte, vytvoří se neprůstupná vrstva, která znemožní příjem vody a živin. Nedostatečné provzdušnění poznáte jednak podle stavu půdy, ale také podle toho, že trávník začne řídnout a usychat. Použít můžete vertikutační hrábě nebo vertikutátor.

 

 

Podzimní hnojení
Před příchodem zimy je kromě provzdušnění nutné trávník dobře pohnojit a srovnat půdní pH (dolomitický vápenec s hořčíkem), aby se vyživil a byl chráněn před mrazivým počasím. Ať už se rozhodnete provést provzdušnění či nikoliv, na hnojivo rozhodně nezapomeňte. Nyní je třeba myslet spíše na to, aby trávník přečkal v pořádku zimu. Zvolte tedy speciální podzimní hnojiva, která obsahují větší množství draslíku. Ten travní stébla zpevní a umožní jim zvládnout mrazy a nánosy sněhu.

Péče o trávník na podzim