Skládací venkovní židle a stolky

nábytek z teaku

Nábytek z teaku odolává vlhkosti díky vysokému obsahu pryskyřic ve dřevě (Foto: Mountfield)

Možnost složení je tím, co dělá tento druh nábytku atraktivní. Snadno se s ním manipuluje, uklizený nezabírá místo. Zda bude sloužit pro dlouhodobé, či jen příležitostné sezení, záleží na výběru.

Zvykli jsme si brát skládací nábytek jako levnou a ne příliš pohodlnou alternativu. Stále si můžeme pořídit lehké židličky a stolky, které udělají dobrou službu na malých balkonech a teráskách či jako provizorium třeba ve startovacím bytě. Bez obtíží je s sebou vezmeme na dovolenou, protože se vejdou do kufru většího auta. Zvolit ale můžeme i plnohodnotné sestavy, které svým zpracováním zaručují, že je budeme užívat mnoho let a sedět se na nich bude příjemně i po více hodinách. V jejich případě se investice několika tisíc korun rozhodně vyplatí.

dřevěná skládací židle

Pružný vzdušný výplet je zárukou příjemného sezení i v parném dni (Foto: Tchibo)

Přehlídka materiálů

Plastový nábytek má nespornou výhodu v nízké hmotnosti, snadné údržbě, a pokud je z kvalitního materiálu, pak i v odolnosti vůči povětrnostním podmínkám. Co se týče malé váhy a tím bezproblémové manipulace, je na obdobné úrovni nábytek z lehkých kovů, který může mít sedací a opěradlovou část z plastu či ze syntetické tkaniny. Jen o málo těžší jsou židle a stoly z oceli s děrovanými deskami či deskami z tahokovu (kovová mřížovina). Před povětrnostními vlivy jsou chráněny vypalovaným lakem.

zahradní nábytek z tahokovu

Zahradní nábytek z tahokovu má moderní čistý design (Foto: Mountfield)

Spojení dlouhé životnosti a estetiky je znakem nábytku z tvrdých, ponejvíce exotických dřevin. Nejčastěji se setkáme s bukem, dubem, akácií, teakem anebo eukalyptem, z měkkých dřevin pak s borovicí. Každý materiál potřebuje konkrétní typ ošetření, může jít o lazuru či ochranný lak, konzervační olej nebo balzám s včelím voskem. Pokud není nábytek umístěn pod střechou, je i po ošetření vhodnější ho na zimu uklidit.

Když promluví styl

romantická kovová židle

Romantická židle z kovu vykouzlí atmosféru Provence (Foto: WestwingNow)

Léto a doba dovolených nám dává čas trochu se zasnít. Při posezení na zahradě je k tomu ideální příležitost. Kovové židličky s laťkovým sedákem i opěradlem a malým kulatým stolkem, tzv. bistro set, navodí atmosféru francouzských pouličních kavárniček. Dřevěné židle stejného vzhledu nás přenesou do prvorepublikového letního kina nebo na zahrádku výletní restaurace. Iluzi Provence vykouzlí zdobné kované židle a stolek v bílé nebo pastelové barvě. Prostřednictvím nábytku z exotického dřeva v koloniálním stylu si dopřejeme chvilku romantiky jako vystřiženou ze Vzpomínek na Afriku. A z režisérského křesla můžeme řídit realitu stejně jako sny. Dáme-li přednost neutrálnímu vzhledu, jen tak se neokouká a zkombinovat půjde s většinou stávajícího i budoucího zahradního vybavení.

Otázky, které byste si měli klást

  • Kolik lidí bude u stolu sedět nejčastěji? A zvete pravidelně více přátel na hostinu?
  • Budou nábytek využívat i starší lidé, kteří upřednostní stabilnější a pohodlnější židli či křesílko?
  • Trávíte u jídelního stolu na zahradě hodně času? Pak vybírejte židle s vysokými opěradly, aby páteř a ramena byly pohodlně opřené, a buď s pružným výpletem, nebo je doplňte polstry.
kovový zahradní stolek

Kovový stolek může být velmi dekorativní (Foto: WestwingNow)

Jaký stůl?

Kulatý stůl podporuje konverzaci, hranatý je nejlepší pro hraní deskových her. Může šetřit místo tím, že je jednou hranou přiražen ke stěně. Oblý tvar je vhodnější do menšího prostoru, zejména bude-li se kolem stolu často chodit. Snadněji k němu přidáte další židle, nikdo nebude sedět na rohu.

Text: Zuzana Ottová
Foto: se svolením firem Mountfield, Fieldmann, Tchibo, WestwingNow, Bonami

Skládací venkovní židle a stolky