Technologie pro péči o zahradu

Patříte mezi milovníky zahrady a rádi se uklidňujete pohledem do krásně upravené zeleně a na jaře se nemůžete dočkat prvních teplejších dnů, abyste mohli s přáteli a rodinou začít venkovní grilování? Pokud je pro vás však zároveň péče o zahradu spíše nutným zlem, je pro vás ideálním řešením využití nejmodernějších technologií. Zavlažování zajistí automatický závlahový systém. Ten je nejvhodnější na zahradu nainstalovat ještě před vypuknutím sezony, tedy na začátku jara. Díky němu nemusíte trávit čas zaléváním zahrady, stačí na ovládacím počítači pouze nastavit intervaly zavlažování.

 

Automatické zavlažování šetří čas a práci

 

Senzorová technologie
Při plánování podzemního závlahového systému se vždy poraďte s odborníkem, který vám pomůže vybrat optimální řešení pro potřeby vaší zahrady. Určitě se vyplatí investovat do senzorové technologie, tvořené čidlem půdní vlhkosti a dešťovým senzorem. Díky ní závlahový systém rozhodne, jestli má v zavlažování pokračovat, nebo to již není zapotřebí, protože je půda dostatečně vlhká nebo právě prší. Tím můžete ušetřit až 70 % vody oproti celoplošnému zalévání, o úspoře času nemluvě.
Protože nejlepší denní dobou pro zalévání zahrady je brzy ráno nebo naopak večer, když nesvítí slunce, přijde zcela jistě vhod i zavlažovací počítač. Zde pouze jednoduše navolíte čas, kdy se má závlaha spustit, a můžete se bez obav věnovat jakékoliv jiné činnosti a spolehnout se na bezchybnou péči nejmodernějších technologií, které se o veškerou údržbu postarají samy, ať už spíte nebo jste třeba na dovolené.

 

Dešťový senzor umožňuje zohlednění přirozených srážek při řízeném zavlažování

 

Automatické zavlažování
Celý závlahový systém lze tedy mít plně automatizovaný. V praxi to funguje tak, že jsou jednotlivým zavlažovacím kanálům předřazeny ventily, které se otevírají a zavírají v závislosti na impulsech vyslaných od zavlažovacího počítače a senzorového systému. Následně je závlaha rozvedena do kapačů, rozprašovacích trysek, zadešťovačů a zavlažovačů, které zavlažují rostliny, jejich skupiny, či rozsáhlé travnaté plochy.
Navíc díky automatickým odvodňovacím ventilům nemáte se závlahovým systémem žádné starosti ani přes zimu. Výhody moderních technologií v péči o zahradu tak oceníte po celý rok.

 

TIP:

Gardena zavlažovací počítač EasyControl

Gardena zavlažovací počítač EasyControl
Tento model zavlažovacího počítače je možné připojit k vodovodnímu kohoutku nebo jinému tlakovému zdroji vody. Nastavení počítače je snadné, pomocí 4 tlačítek se nastavují funkce: délka trvání závlahy, četnost, čas zahájení zavlažování a potvrzení. Praktický je odnímatelný ovládací panel pro snadnější naprogramování. Po nastavení vaší volby na přehledném displeji stačí programovací část nasadit zpět na zavlažovací počítač. S alkalickou baterií 9 V bude zavlažovací počítač EasyControl fungovat spolehlivě po dobu přibližně jednoho roku, aktuální kapacita baterie je indikována na displeji. K přístroji je možné připojit další komponenty jako dešťový senzor nebo čidlo půdní vlhkosti. Doporučená maloobchodní cena je 990 Kč včetně DPH.

 

Aplikace My Garden
Užitečným pomocníkem při plánování vaší zahrady a rozmístění závlah vám bude internetová aplikace My Garden, která vám umožní navrhnout zahradu svých snů z pohodlí domova. Po vytvoření finálního návrhu zahrady plánovač automaticky rozmístí zadešťovače a potrubí podle potřeb vaší zahrady. Plán zavlažovacího systému si ale můžete pohodlně navrhnout také sami. Aplikace My Garden je zdarma přístupná na www.gardena.cz

 

Návrh zahrady z aplikace My Garden

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: GARDENA

Technologie pro péči o zahradu