Léto pod střechou

Rubrika: Zahrada

Pokud nechcete riskovat, že vám letní grilování zkazí déšť, zvažte, zda není čas pořídit si na zahradu pergolu nebo altán. Mnohé starosti s úklidem zahradního nábytku a nářadí vyřeší malý zahradní domek.

Garážové stání o velikosti 5 x 6,3 m pro dvě auta (Altány pergoly Martin Pagáč)

Nejen pergoly a altány, ale i přístřešky na auta, kůlny na nářadí, můstky, kryty na studny, houpačky či krytá pískoviště se řadí mezi takzvané malé stavby. I když každá z nich je na první pohled zcela jiná, mají mnoho společného. K jejich stavbě potřebujete ohlášení na příslušném stavebním úřadu a územní souhlas či rozhodnutí. A také pro ně musíte najít na pozemku správné místo.

Pergola k domu

Zelený odstín povrchové úpravy nářaďového domku pěkně do zahrady zapadne

Pokud vám má zahradní stavba dobře sloužit, je třeba pro ni najít to správné umístění, které se samozřejmě liší podle účelu. Jestliže pořizujete pergolu, kde chcete grilovat a dělat rodinné obědy, určitě ji dejte co nejblíže domu. Neustále totiž budete pro něco chodit do kuchyně, neboť vám jednou bude chybět sůl, jindy vidlička. A pokud byste takové sezení dali na druhý konec parcely, uběháte se. Ale pozor! Zvlášť u otevřených pergol je třeba dávat pozor na průvan a vítr. Ten v České republice nejčastěji vane od západu, proto se z této strany hodí plná stěna.

Stejně tak přemýšlejte i o jiných stavbách – přístřešek pro auto „usaďte“ co nejblíže vjezdové brány, chatka na nářadí patří do užitkové zahrady, ale zase by měla být v dosahu elektrického proudu, abyste v ní mohli pohodlně dobíjet třeba akumulátory do sekačky, zapnout motorovou pilu nebo si večer jen posvítit.

Neschovávejte je v koutě!

Platí to zejména pro kůlny či domky na nářadí – člověk má pocit, že jsou v zahradě tak nějak navíc a moc jí nesluší. Proto se tyto stavby často schovávají do koutů, za dům a podobně. Ale to je zbytečné. Výběr domků je tak široký, že si můžete vybrat takový, který bude dokonale ladit s domem i jeho okolím.

Takovou zahradní chatku, vyšperkovanou osázenými nástěnnými květináči, nám budou všichni závidět!

Právě vzhled je jedním ze tří důležitých parametrů, podle nichž lidé vybírají. A ty další dva? „Tím druhým je samozřejmě částka, kterou do domku chcete investovat. A pak jeho plocha. Například pro uschování nářadí bude stačit jednoduchý domek bez oken, který má pár metrů čtverečních,“ říká Jiří Šubrt z OBI marketu Praha-Prosek.

Ale pozor, myslete i na budoucnost a na to, že vám pomocníků a věcí na zahradu bude přibývat. Zatímco na sekačku a křo-vinořez malý domek postačí, zahradní traktor už do něj nezaparkujete.

Pergoly jsou nejoblíbenější

Jak se shodují firmy i prodejci, mezi nejoblíbenější zahradní stavby patří pergoly. „Nejvyhledávanějšími jsou rohové pergoly, které vhodně vyplní kout zahrady, a pergoly obdélníkového tvaru, navazující přímo na dům. Oba typy nabízejí dostatek místa pro větší společnost a snadno lze do nich umístit i masivní zahradní nábytek,“ prozrazuje Martin Hrkal ze společnosti Vladeko.

Pergola Linda 11 ze smrkového dřeva je doplněna modulem s lavicí a truhlíky, 18 349 Kč (Vladeko)

Na výrobu pergol se zpravidla používá tuzemské smrkové dřevo. Firmy nabízejí své výrobky ošetřené a napuštěné přípravky chránícími tento materiál před škůdci i povětrnostními vlivy, ale po čase si budete muset stejně vzít štětec do ruky a dřevo ošetřit. Pokud si koupíte ty levnější bez jakýchkoli nátěrů, co nejdřív je nalakujte sami. Jinak značně zkrátíte jejich životnost a přesvědčíte se na vlastní kůži i peněženku, co znamená šetřit na nesprávném místě.

Jako střešní krytinu lze použít rákos, ale i šindele nebo některý z lehkých umělých materiálů. Jediné omezení se snad týká jen pergol zastřešujících terasu, které navazují na dům. Ty byste měli zastřešit polykarbonátem. A to hlavně kvůli světlu, neboť plná střecha by zastiňovala místnosti přiléhající k terase.

Pravidla pro zahradní domky

Hned druhým oblíbeným zahradním prvkem jsou různé domky a chatky. Nejjednodušším z nich je klasický nářaďový domek, kterému se stále říká kůlna. Každý majitel nemovitosti přece potřebuje alespoň malé místo, kam by uložil sekačku, hrábě i motyčku a na zimu ukryl truhlíky a sazenice rostlin. Nemusíte se rozhodně bát, že by do vaší zahrady nezapadl. Nejenže díky použitému dřevu se do přírodních zahrad prostě hodí, ale můžete jej pomocí lazurovacích laků natřít tak, aby s vaší zahradou maximálně ladil.

Zahradní domek 3401 má velikost 4,16 x 4,16 metru. Je vyrobený ze smrkového dřeva, okna jsou osazena bezpečnostními skly. Cena 83 813 Kč (Domky Herold)

Výběr je opět široký. Zahradní domky dostávají podobu jak klasických čtvercových či obdélníkových zahradních chatek, tak i vícebokých staveb pro umístění do rohů zahrady. Rozhodně by bylo chybou považovat domky jen za skladiště a úložné prostory. Existují totiž i prostorné typy s prosklenými okny a terasami, v nichž se dá po vybavení nábytkem bez problémů přespat.

Majitelé velkých zahrad si můžou pořídit i uzavřený altán nebo otevřenou besídku. Ty se tak stanou nejen místem setkávání, ale nabídnou i tolik žádaný stín v parném létě.

TEXT: MAGDALÉNA KRAJMEROVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM, SHUTTERSTOCK

Léto pod střechou

Uložit

Léto pod střechou