Pásová bruska

Rubrika: Dílna

Pásová bruska, protože v ní běží smirkový pás jen jedním směrem, nebrousí ve srovnání s kotoučovými a vibračními bruskami tak hladce. Má však nejvyšší úběr materiálu a nahradí hoblík, rašpli i pilník.

Pásová bruska má vysoký úběr materiálu a nahradí tedy i hoblík

Nejrozšířenější pásové hobby brusky brousí dřevo a jiné materiály 60 až 105 mm širokým brusným pásem vedeným mezi párem válců, z nichž jeden je poháněcí, druhý napínací. Používají se převážně k hrubšímu rovinnému broušení desek, trámů, latí a různých rovinných ploch, nebo k odstraňování rzi na kovových plochách.

Variantou jsou tzv. čelní pásové brusky, jejichž užší pás (20 – 50 mm) běží po dráze ve tvaru klínu a zejména jeho hřbet pak umožňuje vybrušování křivkových tvarů nebo okenních rámů.

Pásová bruska PSB 75 AE váží jen 3,2 kg, a proto není obtížné pracovat s ní i s rukama nad hlavou

Do obliby přicházejí i brusky s ještě užším pásem (6 – 20 mm), běžícím po vysunutém rameni přes kladku malého průměru; ty umožňují broušení v místech, kam se jiná bruska nedostane. Dokážou nahradit rašpli nebo pilník, a proto se označují jako pásový pilník, nebo prstová bruska. Základním nástrojem, který rozhoduje o výkonu a kvalitě práce jsou výměnné brusné pásy.

O brusných pásech

Nekonečné brusné pásy mají několik vrstev. Brusná zrna se zrnitostí odpovídající druhu práce (hrubování, hlazení) jsou s nosným textilním pásem spojeny speciálním pojivem. Obvykle bývají ještě opatřeny krycím lakem, bránícím předčasnému zalepení zrn opracovávaným materiálem, zejména když jde o broušení nátěrů. Stejně jako brusné papíry a plátna se označují číslem zrnitosti (P) od nejhrubších (P 20) po nejjemnější (P 400). Číslo odpovídá měrné velikosti zrna v mikrometrech. Pásy s nejhrubším zrnem jsou určeny na odstraňování starých nátěrů a rzi, nejjemnější na dokončovací broušení a přebrušování laků.

Vycentrování brusného pásu

Použité brusivo a pojivo pak rozhodují o tom, zda je pás vhodný k broušení dřeva, kovů nebo plastů, k broušení za sucha nebo za mokra. Na dřevo vystačí pásy s umělým korundem, na kovy a jiné tvrdé materiály je nutné použít zrna karbidu křemíku nebo diamantové brusivo.
Výrobci se starají o prodloužení jejich výdrže novými technologiemi. Například zrna tzv. strukturovaných brusiv se lámou pod určitými úhly tak, aby docházelo k samoostření – ulámané hroty zrn automaticky nahradí nově vzniklé brusné hrany a hroty. Pro lepší orientaci uživatele používají někteří výrobci barevné rozlišení pásů. Na dřevo červené korundové pásy (RedWood), na ocel modře zbarvené zirkokorundové (BlueMetal) apod.

Kompaktní hobby brusky

Na rozdíl od profesionálních pásových brusek s příkonem kolem 1200 W a hmotností nad 5 kg uspokojí kutily menší kompaktní brusky s pásem širokým 65 nebo 75 mm, které vystačí s příkonem 600 W. Jejich hmotnost 2,5 kg umožňuje i držení jen jednou rukou. Brusný pás běží ve volnoběhu rychlostí 200 až 300 min-1. Korpus brusky tvoří hliníková skříň s elektromotorem, který jedním nebo dvěma řemeny pohání hnací válec. Nářadí má na spodu mezi oběma válci leštěnou kluznou plochu, která vede a zároveň přitlačuje běžící pás na opracovávaný materiál.

Napínací páčka brusného pásu

Výměnu brusného pásu ze strany umožňují rychloupínací systémy pohybem páčky bez potřeby dalších pomocných nástrojů. Odpadlo donedávna nutné ruční ustavení pásu po jeho výměně, jednoduchý mechanizmus se stará o to, aby pás běžel i při zatížení v ose broušení. Většina brusek je vybavena elektronickou regulací otáček v rozsahu, který dovoluje brousit i jiné materiály než dřevo menší rychlostí. Rychlost pásu se nastavuje obvykle točítkem předvolby otáček v dosahu prstů na držadle.

Citlivé broušení umožňují brusky s plynulou regulací (a tím i měkkým náběhem) otáček spínacím tlačítkem v rukojeti. To je důležité zejména při obrušování laků dýh a jiných choulostivých ploch. Výkonnější brusky mají také pevné nebo odnímatelné přídavné držadlo pro snazší a spolehlivější vedení druhou rukou.

Ochrana proti prachu

Broušení je provázeno výronem jemných brusin a uvolněných zrn brusiva. Z hygienických důvodů i proto, aby se s nimi dalo bez problémů brousit také v dílnách a interiérech, jsou brusky zpravidla vybaveny účinným odsáváním, o které se stará ventilátorové kolo na hřídeli elektromotoru. Prach se shromažďuje v připojeném textilním vaku, který mj. umožňuje práci nad hlavou. Některé pásové brusky jsou vybaveny integrovaným odsáváním prachu s mikrofiltrem z lamelově skládaného porézního materiálu, který se po vyjmutí z plastového pouzdra zbaví prachu a znovu použije.

Pásová bruska Bosch PBS 75 AE s kompletním prachovým filtrem

U pásových brusek Bosch urychluje manipulaci s mikrofiltrem rychlouzávěr poměrně robustní jímky prachu. Všechny značkové pásové brusky pamatují na možnost připojení k hadici běžného nebo průmyslového vysavače. Práce s odsáváním prachu je nejen hygieničtější, ale také přesnější, protože umožňuje sledovat dosaženou hladkost plochy. Bezpečnostní spojku pohonu pásu a zvláštní (obvykle karbidové) brusné podložky se používají jen u nejvýkonějších profesionálních brusek.

Odsávání do textilního vaku nebo s mikrofiltrem se nedoporučuje při broušení kovových materiálů. Od jisker se může vznítit hořlavá směs prachu a brusin. Výjimkou jsou profesionální brusky se speciální klapkou v otvoru pro odvod brusin, brzdící pohyb žhavých částic obroušeného materiálu.

Jako stolová bruska

Většina brusek má v příslušenství podstavec umožňující upnutí ke stolu pásem vzhůru, takže se promění v užitečnou stolovou brusku. To je výhodné při obrušování menších obrobků a přířezů, které se na běžící pás přitlačují rukou nebo bezpečnostním držákem. Plochý tvar horní části korpusu umožňuje připnout brusku k okraji pracovního stolu šroubovací svorkou. Některé podstavce je možné kombinovat s paralelními a úhlovými vodítky, které umožní přesné obrušování i zkosených ploch.

Vyzkoušeli jsme

Vyzkoušeli jsme, jak se pracuje s pásovými bruskami Bosch PSB 75 AE a PSB 7 A. Prvně jmenovaná s příkonem 710 W, rychlostí otáček 300 min-1, délkou brusného pásu 533 mm, šířkou pásu 75 mm a hmotností 3,2 kg stojí 4799 Kč. Druhý, menší typ PSB 7 se stejnými parametry kromě rychlosti otáček 250 min-1 a váhy 2,4 kg, stojí 2999 Kč.

Připevňování brusky k pracovnímu stolu pomocí páru šroubových svorek

Oba modely nářadí v kategorii hobby splňují požadavky na snadnou obsluhu při broušení dřeva, plastu nebo kovu podle výběru brusného pásu pro maximální brusný výkon. Druhá odnímatelná rukojeť zajišťuje, že bruska sedí i v nejnáročnějších podmínkách klidně a kontrolovaně v ruce.

Systém výměny a upínání brusného pásu je s pomocí upínací páčky velmi jednoduchý a rychlý. Stejně pohodlná je i regulace rychlosti otáček brusného pásu. Výhodou je možnost využití nejen komplexního prachového boxu, ale i snadné napojení odsávání prachu na vysavač.

Kutilové ocení i stacionární použití, jehož lze docílit jednoduše pomocí páru svorek, které umožňují upevnění na podstavci nebo přímo k pracovnímu stolu. Oba modely jsou vhodné i pro leváky.

Tyto pásové brusky lze doporučit jako vhodné nářadí pro domácí dílnu, zvláště pro ty, kteří potřebují častěji obrušovat dřevěný materiál, ať již při renovaci dveří, oken či nábytku. Využít brusky je však možné třeba i při odstraňování starých a zašlých povrchů plastu nebo kovů.

TEXT: JAN TŮMA
FOTO: IVAN POLTAVEC

Pásová bruska