Osvětlení vchodu do domu

Od světla, které se nachází poblíž vchodových dveří, očekáváme, že bude silné tak, abychom se ve tmě mohli bez problémů okolo pohybovat a zároveň se strefili klíčky do zámku.

Požadavky na venkovní osvětlení jsou specifické. Světla by měla být téměř bezúdržbová, s dlouhou životností, úsporná a s maximální ochranou proti vlhkosti a prachu. Většina výrobců v dnešní době doporučuje úsporná LED svítidla, ale rozhodnutí je jen na nás.

Svítidla by měla být praktická, ale zároveň musí k chatě či chalupě stylově sedět

Budiž světlo

Vchodové dveře osvětlujeme často nástěnnými světly, která mají čidlo pohybu PIR. Je to totiž praktická ochrana před lupiči. Pokud je náhlé rozsvícení světla neodradí, my alespoň zpozorujeme, že se venku děje něco nekalého.
Dále potom můžeme pořídit světlo, které se po setmění samo automaticky zapne. Škoda je, že design takových svítidel na trhu je velmi omezený. Na chalupu si většina z nás představuje něco rustikálnějšího. Pokud však chceme dát přednost praktické stránce věci, jsou tato světla v minimalistickém provedení tou správnou volbou.
Mezi běžná doporučení patří třeba to, že by světlo nemělo oslňovat a také by z něj nemělo utíkat záření do prostoru – jednak je to zbytečné a jednak z něho vzniká světelný smog. Kvůli němu potom nevidíme hvězdy.

Jaký typ?

Před vchodem u domů můžeme najít nástěnná světla přidělaná na zeď přímo nade dveřmi nebo vedle nich, stropní svítidla hodící se do podhledů, ale také závěsné lucerny, koule a mnoho dalších tvarů, obvykle visících na řetězu. Efektně působí bodovky, které jsou zapuštěné v dlažbě před vchodem. Přímo u cesty a v zahradě se pak uplatní stojací či zapichovací lampy.

U chat bývá osvětlení vchodových dveří zároveň i osvětlením terasy

Dobré rady

Vybírejte takové svítidlo, které je schváleno pro venkovní použití.
Pokud bude světelný kužel dopadat přímo na číslo domu, bude snáze rozpoznatelné.
Nezvané návštěvníky odrazuje rychle se rozsvěcující světlo s pohybovým čidlem.
Venkovní svítidlo s pohybovým čidlem zachycuje přes infračervený paprsek pohyby a osvětlení se tak automaticky zapne.
K pohybovým čidlům nedávejte energeticky úsporné žárovky, škodí jim to a snižuje to jejich životnost.

Když se řekne

PIR

Zkratka je z anglického názvu „passive infrared detector“, tedy pasivní infračervený detektor. Čidlo funguje na principu pyroelektrického jevu. Z pohledu instalace pak existují dva druhy PIR detektorů: stropní či stěnové.

Autor: Karolína Waberová
Foto: Archiv firem

Osvětlení vchodu do domu