Cihly z vápna a písku

Struktura stěny z bílých cihel může být originálním doplňkem interiéru s vynikajícími tepelně izolačními vlastnostmi

Cihly z vápna, vody a kvalitního křemičitého písku patří mezi tradiční zdicí materiály. Dnes se jejich používání opět výrazně rozšiřuje.

Vlastnosti vápenopískových cihel začínají stavebníci stále častěji využívat ke stavbě izolačních a dekoračních stěn, ale tyto cihly se používají i k výstavbě fasádního a vícevrstvého zdiva.
Vápenopískové cihly se vyznačují vysokou objemovou hmotností a extrémní únosností. Jsou proto vhodné především k vyzdívání namáhaných stěn a pilířů, včetně nosné vnitřní části obvodových konstrukcí. Vysoká únosnost cihel umožňuje vyzdívat poměrně tenké nosné stěny, a tak zmenšit zastavěnou plochu, a zároveň využít velmi dobrých tepelně izolačních vlastností tohoto typu zdiva.

Dobře drží teplo

KM Beta, jeden z výrobců vápenopískových cihel například uvádí, že nosné zdivo z tohoto materiálu má díky vysoké objemové hmotnosti enormní schopnost tepelné akumulace a vysokou tepelnou setrvačnost. Vzhledem k tomu, že vnitřní nosné vrstvě předchází směrem od exteriéru tepelná izolace, je teplota vnitřního zdiva i při nízkých venkovních teplotách téměř konstantní a velmi blízká teplotě vzduchu v interiéru. Takto kumulované teplo vyrovnává okamžité teplotní výkyvy v exteriéru nebo v případě, že se přestane topit.
Vápenopískové cihly navíc dosahují nejvyšších hodnot vzduchové neprůzvučnosti ze všech stavebních materiálů na trhu. Ve spojení s vrstvou tepelné izolace se zvukově izolační schopnosti vícevrstvého zdiva ještě dále umocňují a vyhoví i stavbám s nejnáročnějšími požadavky na odhlučnění interiéru.

Režné i omítané fasády

Z vápenopískových cihel je možné vyzdívat také vnější lícovou vrstvu obvodového pláště. Výhody cihel pro tuto část konstrukce spočívají opět v jejich vysoké únosnosti. Dobrým argumentem pro použití tohoto typu tvarovek je také jejich nízká nasákavost, mrazuvzdornost a vysoká odolnost vůči působení povětrnostních vlivů, stejně jako elegantní vzhled a absolutní tvarová a rozměrová přesnost cihel.
Lícové cihly je možné omítnout, ale často se volí právě pro použití bez omítky. V nabídce výrobců je výběr různých barev a formátů, ať už v bílé barvě nebo v odstínu cihlově červeném či pískově žlutém, který se přibližuje vzhledu přírodního pískovce.
Například zmíněný výrobce KM Beta pak nabízí možnost vyrobit cihly podle požadavku zákazníka téměř v jakékoliv barvě. U lícového obvodového zdiva se používají také štípané cihly s pohledově hrubou lícovou plochou, která se tvoří mechanickým štípáním vápenopískových kvádrů. Zajímavé možnosti pro doplnění vzhledu stavby či rekonstrukce pak nabízejí také dekorativní obklady ze štípaných vápenopískových pásků. V exteriéru lze vápenopískové cihly použít také například na stavbu plotů, zídek, kleneb, komínů a krbových těles.
Pokud se vápenopískové cihly a obkladové pásky používají v exteriéru, doporučuje výrobce ošetření těchto prvků hydrofobizačním nátěrem.

TEXT: RICHARD GURYČA, FOTO: ARCHIV FIREM

Cihly z vápna a písku