Kamna na pelety

Rubrika: Interiér

Snadné a účinné vytápění, komfort obsluhy a kouzlo živého plamene. To vše vám mohou nabídnout kamna na pelety. Topení palivem z dřevního odpadu má celou řadu výhod.

S kamny na pelety je to tak trochu jako s instantní kávou. Požitek je v mnohém srovnatelný s „klasikou“, ale příprava dá mnohem méně práce. Nezabere to tolik času, vyprodukuje se méně odpadu a lze dosáhnout mnohem většího komfortu při regulaci vytápění.

Připomeňme si, že pelety jsou granule z lisované dřevní biomasy. Tu tvoří nejčastěji dřevní prach, piliny, drť a další zbytky vznikající při zpracování dřeva. Jako palivo dosahují vynikajících parametrů a k jejich výhodám patří kromě jiného snadná skladovatelnost a minimální produkce popela a spalin.

Topivo bez přípravné práce

Při topení peletami se do jisté míry musíte vzdát romantiky spojené s poetickým praskáním polen v krbu či kamnech a uspokojivým pohledem na pěkně vyskládanou hromadu dřeva. Především pro chataře a chalupáře má však topidlo na pelety (kromě kamen existují i krby a kotle) také spoustu výhod.

Zvláště při častějším topení se můžete vyhnout namáhavému řezání, štípání a skládání velkého množství dřeva. Ušetříte místo nutné pro skladování a vysychání paliva, zbavíte se nepořádku při jeho zpracování a nemusíte investovat do řetězových pil, cirkulárek či štípačů. Pokud dřevo nakupujete už zpracované, ušetříte přinejmenším za dopravu. Větší pohodlí však nemusíte zároveň vyměnit za výrazně vyšší zálohy na plyn či elektřinu a kompromis s ekologickým přístupem k vytápění.

Z hlediska dlouhodobě šetrného přístupu k životnímu prostředí mohou pelety vyhovět i lépe než dřevo. Například proto, že proces dávkování a spalování pelet je často automatizovaný a většinou je možné využít vestavěných elektronických termostatů a dalších programovatelných zařízení pro udržování optimální teploty v domě. Nespalujete a neprodukujete více zplodin, než je bezpodmínečně nutné. Při spalování „normálního“ dřeva je mnohem obtížnější docílit takto přesného dávkování.

Tepelný výkon peletových kamen se většinou pohybuje od 6 do 10 kW. Účinnost spalování však dosahuje až 90 %.

Automatické zapalování

A jak vlastně kamna na pelety fungují? Na první pohled bývají nerozeznatelná od běžných krbových kamen na dřevo. Design jednotlivých typů se od krbovek nijak neliší, můžete mít tradiční i moderní kamna do různých stylů interiérů a na výběr jsou i kamna s keramickými prvky. Při bližším zkoumání však zjistíte, že jsou vybavena speciálním hořákem a topeništěm. Pelety se v topeništi zapalují automatickým zapalovačem po zapnutí kamen. Po zapálení se pomocí elektronického ovládacího panelu dávkuje přesné množství pelet potřebné pro hoření a dosažení požadovaného nastaveného výkonu kamen. Možnost regulace výkonu a úsporného dávkování paliva je jedním z důvodů, proč zaplatit vyšší cenu za peletová kamna.

Snadné je i odstraňování popela. Některé typy kamen mají zásobník na popel vyřešen klasickým vyjímatelným popelníkem, u jiných lze po otevření prosklených dvířek topeniště popel vybrat nebo vysát vysavačem na popel ze zásobníku pod miskou topeniště. Oproti spalování dřeva zůstává po vyhoření pelet velmi malé množství popela, takže obě konstrukční varianty vydrží poměrně dlouho bez nutnosti čištění popelníku. Přesto výrobci doporučují čistit kamna bez vyjímatelného popelníku jednou denně.

Snadné nastavení výkonu

Většina krbových kamen na pelety má možnost regulace dodávaného výkonu v několika stupních. Při dosažení požadované teploty v místnosti tak sníží peletová kamna výkon na minimum a po ochlazení výkon znovu zvýší nebo se dokonce vypnou a při poklesu teploty znovu automaticky zapálí. Správným nastavením kamen můžete ovlivnit i množství spotřebovaných pelet.

Právě komfort regulace dělá z peletových kamen výrazně pohodlnější a vyspělejší topidlo, než je tomu v případě standardních krbových kamen. A díky automatizovanému procesu zapálení a hoření lze peletová kamna používat k trvalému vytápění bez nutnosti obsluhy.

Na podobném principu fungují i peletové krby. Krb na pelety může dosáhnout až 85 % účinnosti a oproti kamnům poskytne ještě o něco intenzivnější zážitek ze živého ohně. Stejně jako v případě klasických krbových vložek mají i peletové krby oproti krbovým kamnům vyšší nároky na prostor a průměr komína. V některých vložkách lze kombinovat spalování pelet s přikládáním běžných dřevěných polen. A využít možností automatického provozu včetně propojení s termostatem či zapalování na dálku například pomocí SMS můžete u peletových krbů stejně jako v případě krbových kamen. Pokud jde o spotřebu pelet, udává se u jednotlivých typů kamen či krbových vložek zpravidla v kilogramech na hodinu a v závislosti na výkonu a nastaveném regulačním stupni začíná zhruba na půl kilogramu pelet na hodinu.

text: Richard Guryča

foto: Archiv firem


 


Kamna na pelety

Uložit

Kamna na pelety