Hebké a nadýchané ručníky

Rubrika: Interiér

Jak mít ručníky stále stejně barevné, měkké a hebké jako při koupi? Prvním pravidlem je investice do kvalitního zboží, druhým správná péče. Při koupi ručníků a osušek se vyplatí hledět nejen na barvy a velikosti, ale také na gramáž, materiál a délku vláken. Při praní pak dodržovat základní poučky a pravidla.

 

Ručníky z kolekce Premium řada Bamboo Luxe, materiál 60 % bavlna + 40 % bambusová viskóza, gramáž 720 g/m², výrobce Möve, velikost 30×50 cm, prodává À La Maison, od 280 Kč


Gramáž, neboli hmotnost na metr čtvereční, je jedním ze základních parametrů, podle kterých ručníky a osušky vybírat. U těch kvalitních bychom měli najít číslo 450 g/m² a vyšší. Důležitá je i délka vláken a smyček. O stupni nadýchanosti rozhoduje výška vlasu, potažmo smyčky. Dlouhý vlas je zvláště měkký, naopak krátký a hustý zajišťuje masážní efekt. Delší smyčka také zaručuje vyšší savost a absorpci vody; ručníky tak lépe suší.
Hustota a délka smyček se samozřejmě projevuje i na ceně. Jednosmyčkové patří mezi nejlevnější, na opačném konci stojí naopak tzv. postřižené froté neboli velur, které je lesklé a vytváří efekt sametového povrchu. Popularitu si získaly ručníky s přídavkem lnu. Jsou tenčí a chladivější a hodí se proto třeba do sauny.

 

Ručník z kolekce Trends řada Imprimé, materiál 100% bavlna, gramáž 560 g/m², výrobce Möve, velikost 30×50 cm, v À La Maison od 320 Kč

Bavlna nebo bambus
Nejoblíbenější jsou ručníky z bavlny. „Stoprocentní bavlna však nemusí být vždy tou nejlepší volbou. Majitelům koupelen bez přirozeného větrání bych doporučila spíše ručníky a osušky s bambusovou viskózou. Bambus má totiž přirozenou antibiotickou funkci, nevznikají v něm plísně, ani se nemnoží bakterie. Nedochází proto ke vzniku nepříjemných pachů. Savost ručníků s bambusovým vláknem je navíc třikrát vyšší než u jiných materiálů, protože tato vlákna jsou při mikroskopickém zkoumání v řezu dutá,“ radí Lenka Kocourková z butiku À La Maison.
Ručníky složené z bavlny a z bambusové viskózy mají gramáž až 720 g/m². Ani milovníci ekotextilií nepřijdou zkrátka. Například od značky Möve si mohou koupit froté produkty z kolekce Botanicus, vyrobené ze 100% biologicky odbouratelné bavlny a barvené pouze přírodními barvivy.

 

Mírné sražení po praní je normální

Ručník z kolekce Premium řada Maple Twig, materiál 75 % bavlna, 15 % modal, 10 % hedvábí, gramáž 500 g/m², výrobce Möve, velikost 50×100 cm, v À La Maison od 650 Kč

Ani koupě kvalitního ručníku nezaručí jeho měkkost, hebkost a stálobarevnost. Ručníky a osušky je dobré před prvním použitím dvakrát vyprat. Při praní se uvolní volná vlákna a ta zbylá se srazí a utáhnou. Ideální je, pokud je sušíte v sušičce. Volná vlákna se při tomto způsobu sušení velmi dobře oddělí od ručníku. Tím životnost ručníků prodloužíme.
Prací prostředek je třeba vždy dávkovat podle údajů výrobce. Při nadměrném množství se ve vláknech usazují jeho zbytky, vlákna pak tvrdnou a barvy blednou. Příliš málo prášku nebo gelu naopak vede k nízkému odkalování vody, což rovněž může způsobit ztvrdnutí tkaniny.
Samozřejmostí by mělo být oddělené praní podle barev a v prášcích a gelech k tomu určených. Univerzální prací prostředky totiž obsahují bělicí substance a optické zesvětlovače, a proto by se měly používat výlučně pro bílé froté zboží.

 

Bez aviváže
Při praní froté ručníků vynecháme aviváž. Ta na ručnících ulpí jako film a vlákna slepí k sobě. Ručníky tím významně ztratí nejen savost, ale i hebkost a měkkost. Změkčovače mají kromě toho za následek tvorbu žmolků.
Dobré a kvalitní froté se vyznačuje použitím obzvláště hebkých bavlněných přízí, a proto nemůže být absolutně nesrážlivé. Nežádoucímu nadměrnému srážení se vyhneme tak, že ještě vlhké a později i zcela suché ručníky krátce natáhneme rukou a vytvarujeme.

 

Ručník z kolekce Premium řada Loft, materiál 100% bavlna, gramáž 530 g/m², výrobce Möve, velikost 30×50 cm, v À La Maison od 280 Kč

 

Desatero správné péče o ručníky a osušky

1) Před prvním použitím ručníky dvakrát vyperte a nejlépe usušte v sušičce, či nechte volně uschnout. Vlákna se zatáhnou a prodlouží se životnost.

2) Dodržujte předepsané dávkování prášku. Při nadměrném množství se ve vláknech usazují jeho zbytky, vlákna pak tvrdnou a barvy blednou. Příliš málo prášku naopak vede k nízkému odkalování vody, což rovněž může způsobit ztvrdnutí tkaniny.

3) Dodržujte oddělené praní podle barev.

4) Barevné ručníky perte v tekutém pracím prostředku – ten se lépe rozpouští.

5) Na barevné prádlo zvolte prášek nebo gel s označením color (bez optických zesvětlovačů). Na bílé ručníky jednoznačně používejte prášek, nikoli gel určený pro bílé prádlo. Optické zesvětlovače jsou pouze v sypkém prášku; gely pro bílé prádlo nejsou zdaleka tak výkonné jako prášky.

6) Nepoužívejte aviváž. Ta vlákna slepí k sobě a ručníky ztratí měkkost. Může také zapříčinit tvorbu žmolků. U bílých a světlých ručníků může barevná aviváž působit i jejich šednutí či zaprání.

7) Dodržujte předepsané plnění pračky. Při přeplnění nebo naopak nedostatečném naplnění by třením o buben mohlo rovněž dojít k tvorbě žmolků.

8) Ideální je sušička. Vlákna nejen usuší, ale i načechrá.

9) Sušení na radiátoru nebo na přímém slunci škodí. Vlákna se mohou polámat a  poničit.

10) Ručníky ani osušky nežehlete. Smyčky se zploští a polámou a mají pak menší savost.

 

Co dělat v případě, když dojde k vytažení vláken?
Vlákna se rozhodně nepokoušejte vytáhnout úplně, naopak je vždy nakrátko ustřihněte. Ručník je tkaný tak, že se mu při zastřižení vytaženého vlákna nic nestane. Abyste se vytažení vyvarovali, nikdy neperte zboží s oděvy, které mají háčky, zipy nebo suché zipy.

 

I když je froté kvalitní, tvoří se na něm žmolky.
Tvorba žmolků je zpočátku zcela normální. Především u těch froté částí, které mají vysoký vlas, tedy zejména u tkanin jakosti velur. Po pátém až šestém praní by ale žmolky měly vymizet. Předejít následné nežádoucí tvorbě žmolků lze správným plněním pračky. Textil se při praní nesmí třít o buben, k čemuž dochází, pokud je pračka přeplněná nebo naopak naplněná nedostatečně.
 

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV

 

 

Hebké a nadýchané ručníky