Jak vybrat pračku (a kam s ní)

Zvažujete nákup nové pračky? Nabídka na trhu je velmi pestrá, vybrat tu správnou pračku je mnohdy nelehký úkol.

Je lepší pořídit pračku s předním, nebo horním plněním? Jakou spotřebu by pračka měla mít, kolik otáček, jak velkou kapacitu? Mohu si vybrat i levnější model, nebo je spolehnutí pouze na dražší spotřebiče?

Přední, nebo horní plnění?

Pokud jde o kvalitu praní, mezi pračkou s předním a horním plněním není rozdíl. Záleží spíše na místu, které pračce můžete věnovat. Pokud máte málo prostoru, je vhodnějším řešením pračka s horním plněním, protože je výrazně užší než pračky plněné zepředu. Jestliže máte na pračku naopak méně hluboký prostor, je ideální variantou model s předním plněním z tzv. kategorie slim. Hloubka těchto praček je 34 až 45 cm.

Kam s ní

Když máte malou koupelnu, ale velkou kuchyni, můžete zabudovat pračku do kuchyňské linky. Nemá-li být hned na očích, lze ji umístit za dvířka. Kam s ní, aby nerušila, je problém zvláště ve stylovém chalupářském interiéru. Využít se dají například výklenky v koupelně nebo na chodbě, do nichž pračku skryjeme za dvířka.

Kolik prádla se vejde do pračky

Důležitým kritériem je, jak často a jaké množství prádla perete. Pokud máte velkou rodinu s dětmi, budete pravděpodobně prát častěji než člověk, který žije sám. Vybírat můžete z několika velikostí. Nejvyhledávanější jsou modely s kapacitou 6–8 kilogramů prádla, které uspokojí i čtyřčlennou rodinu. Při výběru zvažte, zda zvládnete pračku naplnit. Pokud by byla jen poloprázdná a neměla funkci poloviční náplně, nebylo by praní úsporné.

Jaké funkce zvolit

Pračky nabízejí vedle základních programů, jako jsou praní s vyvářkou, praní bavlny, syntetiky nebo vlny a hedvábí, různé další programy. Například pro šetrné praní jemných materiálů, pro praní dětského prádla, prádla pro alergiky, praní bot, péřových přikrývek, s krátkými cykly na oživení prádla nebo programy pro odstranění nejčastějších skvrn. Sportovci využijí program, který je určen na praní funkčního prádla nebo který dokáže oblečení impregnovat. Lépe vybavené modely se již můžou pochlubit praním v páře.

Nové technologie

Řada značek disponuje speciálními technologiemi, které dokážou účinně prát i za nízkých teplot či ve studené vodě, za kratší dobu, s menším množstvím pracího prostředku, s menším množstvím vody i menší spotřebou elektrické energie. Mezi vyhledávané funkce patří systém známý jako Fuzzy Logic nebo 6. smysl, který si podle množství prádla v bubnu a jeho zašpinění sám zvolí, kolik je potřeba vody pro praní, pracích prostředků, energie a také jak dlouho se musí prádlo prát.

Můžeme prát úsporněji

Nejúspornější jsou spotřebiče mající na energetických štítcích označení třídy A+++. Na trhu dnes v podstatě nenajdete model, který by měl nižší energetickou třídu než B. Každá pračka musí být označena energetickým štítkem, z něhož snadno poznáte spotřebu i třídu účinnosti u praní i odstřeďování. Podle odborníků by se měla hodnota spotřeby energie u pračky pohybovat maximálně kolem 1 kWh za jeden prací cyklus a spotřeba vody by měla na jedno praní odpovídat zhruba pětačtyřiceti litrům.
Pro kvalitní odstřeďování by mělo být dosaženo alespoň 1 000 otáček za minutu. Pozor si dávejte i na hlučnost (udává se v decibelech – dB). Hlučnost je uváděna pro cyklus praní a zvlášť pro odstřeďování. V nabídce můžete najít i pračky, které mají tiché invertorové motory se zárukou 10 let.

Důležité drobnosti

Pro někoho může být důležité i uspořádání ovládacího panelu, srozumitelnost a jednoduchost nastavení jednotlivých programů a možnost jejich kombinací. V neposlední řadě kupující řeší i vzhled spotřebiče. V barevnosti převažuje bílá, ale je možné koupit pračku například šedostříbrnou, černou, oranžovou. Někdo uvítá spojení pračky se sušičkou v jednom spotřebiči. Tuto kombinaci už koupíte i v hloubce pouhých 45 cm, dosud bývala jen v hloubce 60 cm.

 

TEXT: Iva Tvrzová
FOTO: Pavel Veselý, archiv firem a Shutterstock

Jak vybrat pračku (a kam s ní)

Uložit

Uložit

Uložit

Jak vybrat pračku (a kam s ní)