Jak být na příjmu


Kvalitní příjem televizního signálu i rychlé připojení na internet můžete mít i na odlehlé horské chalupě. Technicky to nemusí být nijak složité a nebude vás to stát ani moc peněz.

Nejjednodušší cestou k příjmu televizního signálu je pořízení některé z přenosných televizí, které se prodávají od dvou tisíc korun. Spokojit se musíte s malou obrazovkou (úhlopříčka 18–23 cm), zvuk lze poslouchat z reproduktorů nebo připojit sluchátka. Přístroje mívají USB vstup, takže na nich lze z fiash disku přehrávat filmy, fotografie či hudbu. Na dvou tisících začínají i ceny nejmenších standardních LED televizí s úhlopříčkou čtyřicet centimetrů. K „normální“ televizi potřebujete buď venkovní, nebo pokojovou anténu.

Jak vybrat anténu

Ceny antén startují od dvou stovek korun. Anténu vybírejte s ohledem na polohu vaší chalupy a kvalitu televizního signálu, která je zpravidla daná vzdáleností od nejbližšího vysílače. Výhodou lehkých pokojových antén je snadné nalezení polohy pro optimální signál, nevýhodou může být náchylnost k rušení signálu. Problém bývá u silných kamenných zdí nebo v železobetonových konstrukcích. V odlehlejších místech a ve větších vzdálenostech od vysílačů je tedy spolehlivější použít venkovní anténu. Informace o poloze jednotlivých vysílačů a kmitočtech (kanálech), na kterých vysílají, najdete na www.mapavysilacu.cz, případně zadejte dodávku a instalaci vhodné antény servisní firmě.

Příjem signálu lze řešit i koupí satelitní antény nebo využitím služeb některého z poskytovatelů satelitního vysílání. Pokud se spokojíte s nekódovanými programy, tak budete instalovat pouze satelitní anténu a tuner. V opačném případě vás ještě čeká investice do aktivace dekódovací karty a do paušální měsíční platby podle vybraných služeb. Při výběru tuneru se ujistěte, že čtečka dekódovací karty je kompatibilní s kartou poskytovatele, v ČR je to společnost Skylink. Jejich karty vyžadují čtečku Irdeto M7, popřípadě nainstalování patřičného adaptéru nebo pluginu, který umožní kartu přečíst.

Jak na internet

Máte­li na chalupě pevnou telefonní linku, je možné zřídit si internetové připojení i příjem televizního signálu právě přes tuto linku. Nejde to však vždy, dotazem na centrum péče o zákazníky (O2 tel. 800 020 202) si ale můžete dostupnost služby snadno ověřit.

Potřebujete­li internet pouze k vyřízení korespondence či přístupu na sociální sítě, postačí vám internet v mobilním telefonu. K dispozici je i mobilní připojení pomocí zařízení s předplacenou SIM kartou, které se připojí přes USB vstup k počítači. Připojit se lze přes několik typů sítí, ty s rychlým přenosem dat jsou však dostupné především ve velkých městech.

Pro surfování na internetu a přeposílání většího objemu dat je ideální wi­fipřipojení, které předpokládá zaplacení jednorázového instalačního poplatku a poté i pravidelné měsíční platby, obvykle kolem tří set korun. Přehled poskytovatelů wi­fipřipojení v místě vaší chaty či chalupy najdete na www.internetprovsechny.cz nebo například ve Zlatých stránkách. Wi­fipřipojení bývá dostatečně rychlé nejen pro surfování i na více počítačích, ale i k přehrávání on­ ­line filmů a televizních archivů či stahování filmů, takže se můžete obejít i bez televizního signálu.

Pokud používáte internet v mobilním telefonu, můžete z něj vytvořit takzvaný WiFi Hotspot. V dnešní době má již spousta uživatelů měsíční datový limit 1,5 Gb a to je pro běžné využívání internetu na chalupě více než dostatečné.

text: Richard Guryča a Petr Živný
foto: Archiv firem, Shutterstock

Jak být na příjmu


Komentáře

Napsat komentář


Správná polarizace

Pokud si budete anténu instalovat sami, je dobré si zjistit, v jaké polarizaci vysílač vysílá, a anténu podle toho namontovat. Některé vysílače používají horizontální, některé vertikální polarizaci. Obrácená polarizace vás zbytečně okrade o pěkných pár decibelů zisku. S jakou polarizací vysílá vámi vybraný vysílač, zjistíte například na stránkách Českých Radiokomunikací http://www.radiokomunikace. cz/tv­a­rozhlasove­vysilani/televizni­ ­vysilani/televizni­vysilace.html action=list&position=3. Při správném nasměrování antény vám může pomoci měřič zisku dvb­t antény, který se dá pořídit zhruba od čtyř set korun.

ANTÉNA, ZÁKLAD ÚSPĚCHU

Odborníci doporučují vybírat z nabídky prodejců směrové antény pro UHF pásmo pro digitální vysílání na 22.–60. kanále (482–786 MHz). Do 10 km od vysílače volte směrové antény se ziskem do 10 dB, při terénních překážkách se doporučuje využít anténu typu síto, která zpracovává i odražené signály a vysílání z více vysílačů. Pro větší vzdálenosti od vysílačů jsou vhodné směrové víceprvkové antény (12–18 dB) a přídavné zesilovače se ziskem od 14 do 20 dB.