Objevte bezzrcadlovky

Rubrika: Interiér

Donedávna byla synonymem pro skutečně kvalitní digitální fotoaparát jen zrcadlovka. Stejně kvalitních snímků s výrazně lehčími přístroji však už dnes můžete docílit s bezzrcadlovkami.

Retrodesign novinky Fujifilm X-E2 ve stříbrném provedení

Bezzrcadlovky jsou jakýmsi hybridem lehkých digitálních kompaktů a masivních fotoaparátů s výměnnými objektivy, jejichž konstrukční princip je založen na zmíněném zrcadle. Nabízejí – stejně jako klasické i digitální zrcadlovky – mnohem víc možnosti pro kreativní fotografickou tvorbu. Tedy několik expozičních režimů včetně plně manuálního nastavení, výměnné objektivy a v některých případech také “full frame” senzor o velikosti někdejšího kinofilmového políčka. Ale zároveň do jisté míry zachovávají přednosti kompaktních fotoaparátů, tedy především výrazně nižší velikost a hmotnost.

K hlavním přednostem bezzrcadlovek patří jejich velikost a hmotnost, blížící se kompaktním fotoaparátům (Nikon)

Hodí se pro pokročilé fotografy, kterým už nestačí možnosti kompaktu, ale zároveň je pro ně digitální zrcadlovka příliš těžká a objemná. Mnohem snadněji se s nimi cestuje, jsou méně nápadné a nezaberou mnoho místa. A zpravidla umějí také natáčet video ve velmi dobré kvalitě.

Nostalgická vlna

Kvalitní bezzrcadlovku ovšem nepořídíte za cenu malého kompaktu, ani si mezi nimi nevyberete přístroj o velikosti krabičky cigaret. Za kvalitu je potřeba připlatit a také počítat s tím, že špičková elektronika vyžaduje přece jen o něco větší a těžší “obal” než levné přístroje bez hledáčku a bez možnosti měnit objektivy.

Bezzrcadlovky umožňují fotit v automatickém režimu i s manuálním nastavením (Sony)

Rozměrově jsou bezzrcadlovky srovnatelné především s legendárními dálkoměrnými kinofilmovými přístroji (rangefindery) typu Leica, Contax či například Nikon S3. Na nostalgický retrodesign ostatně u digitálních bezzrcadlovek vsadila řada výrobců, protože mnoho fotografů digitální alternativu k dálkoměrným fotoaparátům léta toužebně očekávalo.

Fujifilm bez filmu

Zvažujete-li koupi bezzrcadlovky třeba jako vánoční dárek či nový rodinný fotoaparát, můžete se nechat inspirovat aktuální nabídkou renomovaných značek. Například společnost Sony představila v říjnu přelomové modely plnoformátových bezzrcadlovek A7 a A7R s velikostí čipu 24 a 36 MPx, velmi rychlým elektronickým hledáčkem a možností záznamu videa ve Full HD rozlišení.

Na design svých legendárních kinofilmových modelů navazuje také Leica

Z vynikajících přístrojů, které si velmi rychle získaly oblibu i mezi profesionálními fotografy si můžete vybírat u značky Fujifilm v její řadě X. Na předvánoční trh přichází výrobce například s bezzrcadlovkou Fujifilm XE2. Jde o nástupce oblíbené X-E1, oproti níž slibuje firma více než šedesát změn k lepšímu. Kromě jiného by to měl být rychlejší autofokus, lepší zadní displej či vylepšený hledáček. Výroce uvádí, že změny reagovaly především na podněty uživatelů a vyšly vstříc jejich požadavkům na odstranění nedostatků u předchozího typu. Přístroj můžete pořídit v černé nebo stříbrné barevné variantě.

www.fotoskoda.cz, www.alza.cz, www.megapixel.cz

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ARCHIV FIREM

Objevte bezzrcadlovky

Objevte bezzrcadlovky