Jak a čím vytahovat hřebíky

Rubrika: Dílna

Vytahování ohnutého hřebíku kleštěmi není žádná věda. Ale možná uvítáte několik tipů, jak vytahovat bez námahy velké množství starých hřebíků nebo jak při jejich páčení nepoškodit dřevo.

Začněme nejčastějším případem, kdy se vám nový hřebík ohne při zatloukání. Lze tomu předejít sklepnutím (ztupením) špičky hřebíku, ale také volbou vhodného kladiva. Používejte kladivo odpovídající velikosti hřebíku. Na malé hřebíčky tedy zvolte kladivo menší a lehčí, například ševcovské kladívko. Pomůže také zmagnetizovaná hlava některých tesařských kladiv, která přidrží zatloukaný hřebík ve svislé poloze a usnadní jeho zaseknutí do dřeva.

Ševcovské či tesařské kladívko mívá přední část hlavy uzpůsobenou také k vytahování hřebíků (rozštěp). Zaklesnutí hlavičky hřebíku do výřezu v hlavě kladiva a jeho vypáčení za pomoci topůrka patří k velmi efektivním metodám vytahování hřebíků. Nadřete se rozhodně méně než při použití kleští. A kombinace páky (topůrka) a kolébky (zaoblené horní části hlavy kladiva) dělá z tesařského kladiva účinný vytahovací nástroj.

Kladivo s rozštěpem a trnem

Kladivo s rozštěpem a trnem využijete při vytahování většího množství starých hřebíků, například při rozebírání staré kůlny, stodoly, podlahy, krovů či jiných konstrukcí, jejichž dřevo se chystáte znovu použít nebo bezpečně pořezat. I v tomto případě platí, že mohutnější tesařská kladiva si snadněji poradí i s většími a zarezlými hřebíky. A velmi šikovný je i špičatý trn pro snadné podebrání a uvolnění hřebíku, který je součástí hlavy kladiva.

Jiné typy tesařských kladiv mají přední rozštěp plochý, takže jím snadno podeberete a uvolníte hlavičky hřebíků zatlučené do dřeva na doraz. Opět využijete topůrka jako páky, proto je zvláště při větším rozsahu prací vhodnější používat kladiva s ocelovým topůrkem s ergonomickou rukojetí, která je s hlavou spojena slisováním a u níž nehrozí, že byste ji při opakovaném páčení vyviklali.

Trčí-li například hřebík skrze staré prkno, podeberte a narovnejte jeho špičku šroubovákem nebo trnem na rozštěpu kladiva. “uknutím kladiva ze strany hřebík narovnejte a citlivě vedeným úderem do špičky ho povysuňte natolik, abyste mohli zachytit hlavičku kleštěmi nebo rozštěpem.

Nástroje k páčení

Pro zpracování většího množství starého dřeva s hřebíky se vyplatí pořídit si speciální nástroj. Spoustu námahy usnadní i to nejobyčejnější kované ocelové páčidlo (vytahovák hřebíků, pajcr), které koupíte v železářství zhruba od stokoruny. Jednoduchá páka ve tvaru háku, která mívá na jedné straně rozštěp a na druhé straně vykovanou či vybroušenou plošku ve tvaru dláta či sekáče, pomůže nejen se snadným vytahováním hřebíků, ale například i k odtržení přitlučených prken a snadnému rozebírání spojů ve dřevě či odstranění kování.

Kolem tisíce korun pak mohou stát univerzální demoliční nástroje, které kombinují vytahovák s kovanou hlavou uzpůsobenou pro ohýbání, páčení i údery. Úchopná čelist na jedné straně páky má vroubkování, které přispívá k lepšímu uchopení prken. Kvalitní demoliční páky jsou vykovány z jednoho kusu jakostní oceli a mívají gumovou protiskluzovou ochranu rukojeti.

text: Richard Guryča
foto: Archiv firem, Shutterstock

Jak a čím vytahovat hřebíky

Jak a čím vytahovat hřebíky