Sifony pro dřezy a umyvadla

Rubrika: Dílna

Pachový uzávěr neboli sifon je důležitou součástí systému kuchyňských a koupelnových odpadů. Pro laika může být nabídka sifonů nepřehledná, ale ve skutečnosti výběr až tak složitý není.

Široká nabídka sifonů umožňuje výběr podle kritérií, která upřednostňujete. Tam, kde je spojení mezi umyvadlem či dřezem a vyústěním odpadového potrubí viditelné, můžete zvolit sifon, u nějž je kladen důraz i na design a materiálové provedení, tedy například chromový, nerezový či dokonce mosazný. Pokud je sifon skrytý, používají se zpravidla plastové výrobky a záleží na vás, zda zvolíte standardní konstrukci, nebo některou z prostorově úsporných variant. Problém s nestandardní výškou, nutností přizpůsobení se dalším přístrojům pod umyvadlem či vybočení odpadu lze řešit i pomocí sifonů v provedení s flexi hadicemi (husí krk). Záhyby flexi hadic jsou však náchylné k zadržování nečistot víc než hladké trubky.

Při demontáži odpadů nezapomeňte na vědro pro vypuštění vody

Co je na výběr

Nejjednodušší variantou bývá zpravidla nákup dřezu či umyvadla buď rovnou s přiloženým sifonem, nebo dokoupení typu doporučeného ke konkrétnímu umyvadlu. Nabízí to například IKEA. V balíčku dostanete sestavu i s potřebným počtem šroubků a těsnění a rovněž s návodem, který je zpravidla srozumitelný i pro úplné laiky. Zkušeným kutilům už na sestavení sifonu nepřijde nic složitého, ale pokud jste to ještě nedělali, je názorný návod k nezaplacení. U některých výrobků ho najdete, u jiných je manuál na stránkách výrobce, postupy mívají na webu v kategorii návodů i hobbymarkety.

Nesprávné sestavení se většinou rychle projeví kapáním či protékáním vody. Konstrukce současných sifonů jsou však natolik jednoduché a uživatelsky vstřícné, že většinou jen postačí silněji dotáhnout různé převlečné matice kruhového tvaru, které bývají na spojích jednotlivých dílů.

Nerezové či pochromované díly se špatně čistí a snadno poškrábou

Náročnost na čištění

Takzvané láhvové sifony jsou často určené pro umístění do „viditelných“ míst, proto jsou kompaktní, elegantní, úzké a vysoké. To je však předurčuje k častějšímu pravidelnému čištění, což může být bráno jako nevýhoda.

Pak existují trubkové sifony typu U, které se ucpávají méně. Někdy se označují jako samočisticí, ale úplně se na tuto jejich schopnost spolehnout nelze, a když už je vyčistit musíte, bývají poměrně složité na rozebrání.

Dobrým kompromisem, který lze bez obav použít zejména u sifonů, ukrytých ve skříňkách či na méně viditelných místech, jsou trubkové sifony s vypouštěcí zátkou. Nevyžaduje pravidelné čištění, a pokud je někdy přece jen nutné, jednoduše odšroubujete zátku, vypustíte nečistoty a otevřený sifon podle potřeby několikrát propláchnete vodou puštěnou z kohoutku do umyvadla či do dřezu. Samozřejmě nesmíte zapomenout připravit pod zátku vědro nebo jinou dostatečně velkou nádobu.

Sifon je nutné správně vybrat i podle dalších kritérií. Zvláště u designových dřezů z méně obvyklých materiálů se mohou různé rozměry a tvary lišit od obvyklého standardu.
Průměr odtoku bývá značen i v palcích (1,5 palce nebo 3,5 palce), ale víceméně postačí vědět, že odpad se nejčastěji připojuje na průměr 50 mm nebo 40 mm. U umyvadel se udává průměr odpadu 40 mm, u van či sprchových koutů 50 mm, ale nemusí to být vždy pravidlem.

Nepřehlédněte rovněž tvar odtoku. Ve většině případů je kulatý, ale například u některých dřezů se dělají i hranaté odtoky a těm je potřeba přizpůsobit tvar příslušných dílů sifonu. Délkou šroubů se pak liší u sifonů ke granitovým dřezům.

Schéma odpadu dřezu s napojením na přepadovou štěrbinu

Počet vaniček dřezu

Kupujete-li ke dřezu s více vaničkami sifon zvlášť, je potřeba změřit vzdálenost mezi oběma odtoky. Univerzální sifony se obvykle prodávají s trubkami, jejichž rozměr můžete na potřebný rozměr přizpůsobit nařezáním, ale příslušný díl musí být dostatečně dlouhý. Existují i flexibilní a zasouvací typy sifonů (např. Ikea).

Vaničky dřezu mohou být buď ve stejné, nebo v různé výšce a tomu je třeba přizpůsobit rozměry sifonu rovněž. Buď máme k dispozici sifon jako originální příslušenství k danému typu dřezu, který s různými výškami počítá, nebo musíme koupit sifon s nastavitelnou výškou jednotlivých úrovní.

Důležitou součástí umyvadel a dřezů, a tedy i sestav jednotlivých typů sifonů, jsou přepady, které mohou zabránit přetečení dřezu. Přepad je montovaný buď horizontálně na odkapávací ploše dřezu, nebo vertikální, montovaný ve vaničce dřezu. Některé dřezy jsou pak řešeny tak, že jako přepad slouží vedlejší vanička. Při nákupu sifonu je tedy nutné vědět, jak je u daného typu odpadu přepad vyřešen, a podle toho příslušnou sestavu vybrat.

Některé dřezové sifony jsou vybaveny dalšími funkcemi, jako je automatická zátka nebo přídavné připojení k pračce nebo k myčce na nádobí. Automatická zátka umožní otevírání a zavírání odtoku otočením uzávěru namontovaného na dřezu. Tak lze otevřít odtok ve dřezu a vypustit vodu, aniž bychom museli otevřít krytku ručně.

Jednoduchý sifon lze snadno rozebrat a vyčistit

Co s ucpaným odpadem

Ucpaný odpad se projevuje pomaleji odtékající vodou a nepříjemným zápachem z výlevky a je dobré zasáhnout už při prvních varovných příznacích. Prvním krokem k odstranění nečistot a uvolnění odpadu může být použití gumového zvonu. Nezapomeňte však před zmáčknutím zvonu zacpat dlaní nebo houbičkou přepad, jinak by zvon nemohl vytvořit potřebný podtlak.

Pokud se vám tlakem zvonu podaří odpad uvolnit, propláchněte ho ještě proudem horké vody. Poté do výlevky nasypejte nebo nalejte některý z chemických prostředků na čištění odpadu, nechejte působit potřebnou dobu a pak odpad opět propláchněte horkou vodou. Kupované chemické čističe můžete nahradit solí, jedlou sodou, případně kombinací obojího. A nemáte-li po ruce zvon, začněte rovnou propláchnutím a pak zkuste chemii.

Různé varianty zvonu jsou vhodné pro průběžnou údržbu

Rozeberte sifon

Nepomůže-li proplachování a zvon, zkuste rozebrat a vyčistit sifon. K rozebrání správně spojeného modernějšího typu sifonu obvykle postačí ruce v rukavicích, případně hasák nebo siko kleště. Nezapomeňte si pod rozebíraný sifon postavit kbelík. Součástí sifonu bývají gumové těsnicí kroužky, které je třeba při opětovné montáži vrátit na původní místa.

Máte-li sundaný sifon, vyčistěte i alespoň tu část odpadní trubky ve zdi, na kterou dosáhnete. Pomoci může silnější drát nebo ohebný prut, ale pokud má trubka ve zdi hned vzápětí „koleno“ a nánosy nečistoty jsou až za ním, neobejdete se bez instalatérského pera. Jestliže ho nemáte, můžete samozřejmě vyzkoušet, zda k uvolnění odpadu nepomohlo už pouhé vyčištění sifonu.

Sifon pečlivě propláchněte, po odstranění nečistot ho smontujte dohromady a vyzkoušejte, zda těsní a neteče. Odtéká-li odpad lépe, může být vyhráno, ale přesto znovu zkuste i „chemickou kúru“.

Protahovací pero vyžaduje demontáž sifonu, ale je velmi účinné

Instalatérské pero

Jestliže problém trvá, bude odtékání vody bránit usazenina v trubkách. Tady se ještě stále obejdete bez instalatéra, jestliže máte zmíněné instalatérské pero. Jde o jednoduché zařízení v podobě ocelové spirály různé délky, na jednom konci zahnuté do tvaru kličky.
Drát stočený do spirály je ohebný, takže proniká i skrze různé ohyby a kolena, a aby našel správný směr, pomáháte mu právě otáčením kličkou. Při pronikání do odpadových trubek však zkoušejte spirálu co nejdéle zasouvat pouhým tlakem, protože příliš intenzivní otáčení může spirálu přetočit a znehodnotit. Velmi často se vám podaří prorazit ucpávku pouhým posouváním spirály kupředu. Jestliže na ni narazíte a pero se „zasekne“, začněte pomalu otáčet při co nejvíce narovnané a napjaté spirále a zkuste zátku z nečistoty provrtat.

Velmi účinným nářadím pro vyčištění odpadových trubek je i tlaková myčka. Například k tlakovým myčkám Bosch Aquatak, určeným především pro využití v rodinných domech a na chalupách, se jako příslušenství prodává i sada k čištění ucpaných trubek a odpadových svodů nebo okapů. Sestává především ze speciální prodlužovací hadice o délce osm či patnáct metrů, kterou lze do odpadu zasunout podobným způsobem jako instalatérskou spirálu. Usazené nečistoty odstraňuje proud vody z trysky. Podobné příslušenství seženete i k tlakovým myčkám značky Nilfisk.

Chemické čističe fungují, pokud odpad ještě částečně odtéká

Sifony pro dřezy a umyvadla