I malý škrábanec je lepší ošetřit


Ošetřovat drobná zranění menších dětí by měl vždy dospělý. Starší školáci si však už mohou některá malá zranění ošetřit sami. Stačí je to jen naučit.

Děti padají z kola i ze stromu a zvláště při jejich letních radovánkách je třeba mít lékárničku v pohotovosti

Každý rodič ví, že riziko úrazů je v dětství mnohem vyšší než v dospělém věku. Ale ať děláte, co děláte, nějakým těm škrábancům a boulím nejde občas zabránit. Proto musíme umět řadu zranění rychle ošetřit, vědět, kdy zavolat lékaře, a také mít doma slušně vybavenou lékárničku!

Jak na odřeniny

Za odřeninu lékaři považují lehké poškození kůže většinou doprovázené lehkým krvácením. Může je způsobit obyčejné uklouznutí na chodníku či pád z kola. Přihodit se může na dětském hřišti, ale i doma. Co dělat? Ránu je vždy nutné vyčistit, předejdeme tak možným komplikacím. Použijeme čistou studenou vodu, která stahuje cévy. Pak ránu dezinfikujeme a podle potřeby přelepíme náplastí s polštářkem nebo obvazem.

I v terénu využijte k ošetření vše, co je po ruce, včetně vody z lahve nebo papírových kapesníků

Pokud se do rány dostaly kousky nečistot či kamínky, měli bychom je opatrně odstranit. Můžeme použít vatovou štětičku či pinzetu. Zvláště u dětí musíme být připraveni na protesty a pláč. Ale ponechat i sebemenší nečistotu v ráně může být nebezpečné. Snažíme se tedy alespoň postupovat rychle a odvést pozornost dítěte jiným směrem.

Po odstranění cizích předmětů ránu opět vypláchneme proudem čisté vody a vydezinfikujeme ji. Při větším postižení použijeme krycí obvaz, venku improvizujeme a sáhneme například po čistém kapesníku.

Boule, otok, puchýř

Boule dětem nezatlačujte, jak se to dělalo kdysi. Bolest, kterou tím dítěti způsobíte, totiž může vyvolat šokovou reakci. Bouli ochlazujeme studenými obklady a případně zkonzultujeme úraz s lékařem, abychom vyloučili riziko otřesu mozku.

Náplast Urgo k rychlému použití

Ke vzniku otoku stačí zakopnutí při běhu nebo špatné šlápnutí. A i když nedojde ke vnějšímu poranění kůže, může noha nebo ruka bolet. Co dělat? Nejprve dítě posaďte, aby se uklidnilo, a poranění zkontrolujte. Nejspíš uvidíte jen otok, který může pomalu modrat. Pokud máte po ruce vodu, pokuste se zraněné místo zchladit. Když ne, počkejte, až ustoupí bolest. Po návratu domů můžete místo potřít hojivou mastí nebo gelem a po chvilkách chladit ledem.

Akutol spray na drobné oděrky

Dalším častým poraněním dětské kůže jsou puchýře. Nikdy je nepropichujeme – jen bychom zbytečně riskovali infekci a také způsobili dítěti bolest. Puchýř nejlépe ošetříme přiložením náplasti s polštářkem. Pokud je to možné, necháváme jej co nejvíce provzdušnit.

Drobné popáleniny

Po drobném popálení prstu či ruky by mělo následovat ochlazení popáleného místa proudem studené vody, případně čistou látkou namočenou ve studené vodě. Popáleninu chladíme několik desítek minut a pak ji ošetříme jako puchýř.

Větší popálení také ochladíme, ale zároveň vyhledáme co nejdříve lékařskou pomoc. Větší popáleniny totiž postihují nejen kůži, ale způsobují často i poruchu propustnosti cévní stěny, která může mít za následek vnitřní krvácení! Ošetření takového typu zranění proto rozhodně nezanedbejte!

TEXT: IVANA DULKOVÁ
FOTO: SHUTTERSTOCK


Komentáře

Napsat komentář


KDY VOLAT ZÁCHRANNOU SLUŽBU?

 • Vždy, když dojde ke změně stavu vědomí! Poznáte to například podle toho, že dítě je bez zjevné příčiny apatické, netečné, ospalé, lze ho špatně probudit, nebo má povolený svalový tonus.
 • Při změně charakteru dýchání, kdy dítě zpočátku dýchá rychle, namáhavě, poté už nemá sílu a dechy se zpomalují.
 • Když dítě dostane křeče nebo při opakovaném zvracení a průjmu.
 • Má-li vysokou teplotu, která po lécích neklesá.
 • Pokud dítě snědlo nebo vypilo něco jedovatého! V takovém případě je důležité vzít s sebou například i krabičku od léků, které dítě snědlo, nebo obal od čisticího prostředku, kterého se napilo, popřípadě i zvratky.

 

CO SE MŮŽE HODIT

 • AKUTOL – SPRAY
  Rychle ošetří drobné oděrky a řezná poranění. Stačí jen plastický obvaz nastříkat na ránu a nechat tři minuty zaschnout.
 • SEPTONEX PLUS
  Kombinovaný přípravek s povrchově aktivní dezinfekční látkou a lokálním anestetikem, které vyvolává místní znecitlivění.
 • PANTHENOL FORTE SPRAY
  Určený k ošetření podrážděné pokožky. Jeho regenerační a antioxidační účinky napomáhají hojení ran, prasklin kůže, strií, ekzémů i mírných popálenin.
 • NÁPLAST URGO
  Pěnový a omyvatelný podklad náplasti zesiluje ochranu náplasti a chrání ránu před nárazy. Polštářek náplasti obsahuje antiseptikum.
 • KOSTIVALOVÝ GEL S MENTOLEM
  Podporuje hojení různých pohmožděnin a zlepšuje vstřebávání podlitin.
 • FENISTIL GEL
  Pomůže proti svědění po bodnutích hmyzem, kopřivce a příjemně zchladí drobné popáleniny.