Vybíráme vitamíny

Rubrika: Zdraví

Pro udržení a posílení zdraví potřebujeme úplné spektrum vitamínů

Je zima a všude čteme o důležitosti vitamínů pro naši odolnost a vitalitu. Ale po jaké vitamínové formuli sáhnout? A je to opravdu nutné?

Odpověď zní jednoznačně: ano. Především proto, že naše strava pokryje optimální denní potřebu vitamínů a minerálů, jen pokud je perfektně vyvážená. A to je při dnešním životním stylu téměř nemožné. Některé prvky, například jód z mořských ryb, jsou dokonce v naší stravě velice vzácné.

Přírodní vitamíny i minerály jsou však velmi citlivé vůči vnějším podmínkám (teplotě, vlhkosti, vzduchu a světlu), jejich množství ve stravě se liší v závislosti na odrůdě a zralosti plodů, ale i na podnebí, kvalitě půdy, sklizně, dopravy a skladování. Samozřejmě také záleží na zpracování.

Proč existují multivitamíny

Mnozí z nás proto volí možnost doplnění vitamínů formou komplexních multivitamínových přípravků, které obsahují i celé spektrum minerálů a stopových prvků.

„Jejich užívání je rozšířené i proto, že stále chybí vědecky ověřené informace o tom, jaký by měl být optimální příjem vitamínů pro tu kterou věkovou kategorii, etnikum či roční období,“ vysvětluje RNDr. Petr Fořt, autor mnoha odborných publikací o výživě a potravních doplňcích.

Nabídka pilulek je neskutečně široká

„Kromě toho je velmi obtížně ’změřit’ skutečný obsah vitamínů a minerálů v jednotlivých potravinách, stejně tak se dá jen těžko zjistit, zda a v jaké míře se pravidelné konzumování vitamínů či jejich skupin projeví na zdravotním stavu konkrétního člověka. Přiblížit se k tomu dá jen v individuálním poradenství.“

Odpovídá cena kvalitě a naopak – táhne vám hlavou, když vcházíte do lékárny amožná při tom přemýšlíte o „zázračných“ vitamínech, které nabízí firma provozující jejich prodej prostřednictvím multi-level marketingu (neboli distribučnímu řetězci nezávislých přímých prodejců). Jejich cena je sice vysoká, ale možná, že opravdu budou zázračně fungovat, uvažujete a v duchu si připomenete, že zdraví máte jen jedno… „Ve skutečnosti jsou však poměry a množství vitamínů a minerálů v multivitamínových přípravcích předem jasně dané a vysoké ceny některých přípravků nejsou opodstatněné.“

Jak se od sebe liší?

Citrusy – bohatý zdroj „céčka“

Nabídka vitamínů v lékárnách, drogériích, ale i v nejrůznějších studiích či salonech je neskutečně široká – při podrobnějším prozkoumání zjistíte, že se od sebe liší jen nepatrně. Už je to tak, ve vitamínech se točí velké peníze.

„Jen výrobců multivitamínů je u nás asi stovka, a všichni je stejně sebevědomě nabízejí,“ říká RNDr. Fořt. „Vitamínové produkty však vycházejí ze stejného základu, tak zvaného premixu, který pro farmaceutické firmy připravují základní výrobci. Jednotlivé firmy si je namixují podle své receptury a udělají z nich kapsle, které označí firemním logem.

Dávkování jednotlivých složek vitamínů a minerálů v multivitamínech odpovídá dohodnutému minimu, na němž se ustálili výrobci a představitelé SZÚ, ČSPI a SÚKL, které by člověk měl do organizmu dostávat. V podtextu je možná obava, aby se vitamíny nestaly lékem, i to, aby se úřady neblamovaly. Proto se také léta doporučené dávky v multivitamínech nemění. V tomto pojetí jsou jen jakousi základní podobou prevence malnutrice – nedostatečné výživy – obyvatel.“

Strava by měla být složena nejen z ovoce a zeleniny, ale i z pořádné porce bílkovin

Pokud se zajdete poradit s lékařem, patrně vám doporučí jednu multivitamínovou kúru na jaře a druhou na podzim. Možná vás také upozorní na zvláštní okolnosti, kdy je radno vitamínů přijímat více, nebo je doplňovat jednotlivě. Potřeba vitamínů a minerálů je totiž značně ovlivněná zátěžovými faktory, kterými jsou například stres nebo znečištěné prostředí. Více vitamínů také potřebují kuřáci nebo ženy v období těhotenství a kojení.

TEXT: RADKA BOROVIČKOVÁ
FOTO: PROFIMEDIA. CZ

Vybíráme vitamíny