Léčivé účinky konopí jsou prokázané u mnoha nemocí

Konopí a prostředky z něj léčí řadu lehčích i těžkých onemocnění a u dalších je konopí doporučováno jako podpůrný prostředek léčby. Konopí bylo po tisíce let používané v rozličných odvětvích lidské činnosti zahrnujících i léčbu. Je na čase prolomit pověry a mýty, které se kolem této prastaré kulturní byliny za zhruba sto let vytvořily. „Pokud je konopí čisté a užíváno s rozmyslem, můžeme ho považovat za jednu z nejcennějších medicín, jaké má lékařství k dispozici,” říká Jiří Stabla, zástupce výrobce Carun a provozovatele KonopnyShop.cz.

 

List konopí

 

Lékaři z celého světa využívají konopné přípravky při léčbě artrózy a revmatismu, konopí pomáhá epileptikům a lidem trpícím zákeřnou Parkinsonovou nemocí, používá se při léčbě anorexie i kožních nemocí jako jsou lupénka a atopický ekzém. Zevní užití ve formě mastí s obsahem výtažku z celé rostliny konopí, z nichž je doporučována Konopná mast Carun, příznivě působí při léčbě široké oblasti kožních potíží, kromě zmíněných, jsou to i akné, opruzeniny, opary, odřeniny, popáleniny, bodnutí hmyzem, ale také při bércových vředech.
Dnes konopí legálně užívají nemocní se zeleným zákalem, roztroušenou sklerózou, AIDS, artritidou a mnoha dalšími nemocemi ve Velké Británii, některých státech USA či Kanadě a dalších zemích po celém světě.
Nejen v Česku se však stále lidé léčí nelegálně, konopí si sami pěstují či pokoutně shánějí a je na ně pohlíženo jako na narkomany. „Konopí je podle mnohých stále droga, kterou lidé užívají pro psychotropní účinky THC. Kromě této látky však konopí obsahuje obrovské množství zdraví prospěšných látek. Esenciální mastné kyseliny, vitaminy, minerální látky a zejména léčivé cannabinoidy, ze kterých je kromě THC důležitý CBD, tedy cannabidiol,“ vyjmenovává Jiří Stabla.

 

Konopný olej

Léčivé cannabinoidy
V České republice je v současnosti povoleno setí jen několika odrůd cannabis sativa (známé jako technické konopí), které musí obsahovat méně než 0,3 % omamné látky THC. Marihuanou se označuje droga, která se získává usušením květenství samičích rostlin konopí s obsahem nad 0,3 % THC. Toto splňuje druh cannabis indica, tedy konopí indické, které obsahuje mnohonásobně vyšší koncentrace THC. Technické konopí se u nás legálně pěstuje pro produkci zdravotnických prostředků, potravin či kosmetiky. „Nemám označení technické konopí rád, protože to je zavádějící. Stále rostlina obsahuje stovky léčivých cannabinoidů, které příznivě ovlivňují procesy v těle,“ říká Jiří Stabla. V žádném případě však nevylučuje, ba naopak, že hraje THC významnou roli při léčbě či potlačení symptomů u rakoviny nebo roztroušené sklerózy. „Je důležité, aby si široká veřejnost uvědomila, že pokud se bavíme o legalizaci konopí pro léčebné účinky, nepodporujeme kouření za účelem získávání THC, ale využívání látek, které léčí. Těmi jsou právě všechny cannabinoidy, které obsahuje i druh cannabis sativa, jenž využíváme na výrobu konopného semínka, konopné masti nebo konopného oleje,“ říká Stabla.

 

Konopné semínko

Endokanabinoidní systém
Látky v konopí podle vědců napodobují aktivitu lidem přirozeného endokanabinoidu anandamidu, jehož funkcí je v těle regulovat odpočinek a zotavení na úrovni buněk. Endokanabinoidní systém udržuje rovnováhu ve všech životně důležitých systémech v našem organismu jako je příjem potravy, trávení a vyměšování, rozmnožování, regulace a ochrana nervového systému, skeleto-muskulární, endokrinní a kardiovaskulární funkce, spalování tuků a cukrů, imunita. „Konopím se nemůžete předávkovat, nemůžete se ani otrávit. Stejně tak si nemůžete způsobit škody na zdraví,“ ubezpečuje Lumír Hanuš, který se výzkumu konopí věnuje přes 40 let a který v současnosti působí na Hebrejské univerzitě v Izraeli.

 

Konopné semínko
Dnes již populární konopné semínko je odborníky považováno za jednu z nejhodnotnějších potravin. Důvod? Vyznačuje se vysokým obsahem bílkovin, proteinů, prospěšných rostlinných sterolů a dalších důležitých látek pro lidský organizmus. Navíc má ideálním poměr esenciálních mastných kyselin omega-3 a omega-6, což je 1:3. Díky tomuto poměru se podílí na správné funkci metabolismu, protože esenciální kyseliny v něm obsažené jsou součástí buněčných membrán a má kompletně pro nemoc pozitivní účinky, a proto se doporučuje jak při prevenci tak při samotné léčbě. Semínko je loupáno velice šetrně, aby se uchovaly veškeré hodnotné živiny. Je možné ho přidávat prakticky do všech jídel při vaření i pečení a je také chutnou přísadou do studených pokrmů, protože má příjemnou oříškovou chutí. Konopné semínko je bohaté na vitamin E, jod, stříbro, chrom, zinek, měď či magnesium. Po týdnu užívání uvidíte jeho účinky na nehtech, vlasech a kůži, jejichž kvalita se zlepší a budou viditelně zdravé. „Doporučuji jednu polévkovou lžíci ráno a jednu večer. Můžete ho přidat třeba do salátů, pomazánek a dalších studených jídel,“ radí Jiří Stabla. Konopné semínko je možné koupit na internetu www.konopnyshop.cz nebo v prodejnách se zdravou výživou.

 

Zajímavý předkrm z lilku a konopí

 

Konopný olej a čaj
Je dokázáno, že dlouhodobé užívání konopného oleje posiluje vlasy, nehty a kůži. Má pozitivní účinek na metabolismus a imunitní systém. Rovněž má vysoký podíl vitaminů A, B1, B2, B3, B6, C, D, E, které mají ve spojení s nenasycenými mastnými kyselinami blahodárné účinky na lidské zdraví. Konopný panenský olej vyniká příjemnou oříškovou chutí. Olej by se neměl zahřívat na teplotu vyšší než 180 stupňů Celsia. Preventivně se doporučuje lžička konopného oleje 1x denně. Lze jej použít do zálivek a salátů. Mezi další produkty, které prospívají životosprávě, patří konopné lístky. Nejčastěji se používají k přípravě čaje. Odvar pomáhá při léčbě migrén a boji s nespavostí.

Více informací a produkty z konopí najdete na na www.carun.cz nebo na www.konopnyshop.cz.

TEXT: REDAKCE
FOTO: CARUN

 

 

 

 

 

 

Léčivé účinky konopí jsou prokázané u mnoha nemocí