Další nebezpečná sezóna začíná

Rubrika: Zdraví

Počet lidí, kteří každým rokem onemocní klíšťovou encefalitidou, stoupá.
Jediným způsobem, jak snížit možnost nákazy, je nechat se očkovat.

U dětí sice probíhá nemoc méně dramaticky než u starších osob, je ale lepší je před nákazou ochránit

Příznivé klimatické podmínky během podzimu roku 2010 se staly základem pro předpokládaný úspěšný vývoj klíšťat v dalším roce. Počet nemocných klíšťovou encefalitidou v ČR podle statistik Státního zdravotnického úřadu stoupl z 589 na 861 nakažených. Stejně jako v minulých letech byli nejohroženější skupinou starší lidé. Ti nejčastěji na následky nemoci umírají – v roce 2011 to bylo 5 pacientů, všichni starší 60 let.

Výše popsaný scénář naštěstí není u klíšťové encefalitidy běžný, ale především u staršího člověka není ani výjimečný. Přitom počet nakažených v České republice stále roste a v souvislosti s celkovým stárnutím populace a s aktivnějším trávením volného času se dá očekávat, že počet infikovaných bude především mezi seniory stále vyšší. Infikovaná klíšťata se vyskytují téměř po celé republice. Klíšťovou encefalitidou se tak můžeme nakazit zejména při rekreačních aktivitách v přírodě, na procházkách, při sportování (cyklistika, běhání, in-line brusle a další), venčení psa, sběru hub a lesních plodů, zahradničení, rybaření a podobně.

Prevencí je očkování

Proti klíšťové encefalitidě v současnosti neexistuje jednoznačně spolehlivá léčba. Jedinou spolehlivou ochranou je prevence v podobě očkování. Zatímco v roce 2007 bylo v sousedním Rakousku očkováno 88 % populace, u nás to ve stejné době bylo pouhých 16 %, převážně dětí a mladistvých.

Počet nakažených klíšťovou encefalitidou byl v loňském roce o téměř 50 % větší než v roce 2010

Průměrná proočkovanost osob v České republice se nyní dle SZÚ pohybuje oproti našim rakouským sousedům ve velice nízké hladině – okolo 19 %. Přitom informovanost veřejnosti o existenci účinné vakcinace je výborná, dosahuje 99 %.
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD. z Očkovacího centra Avenier konstatuje: „Dokud lidé u nás nezačnou být zodpovědní za své zdraví a nenechají se proti klíšťové encefalitidě očkovat, k redukci výskytu tohoto onemocnění v populaci nedojde. Stále se budeme potýkat s jeho závažnými následky.“

Příznaky a průběh nemoci

Klíšťová encefalitida má dvoufázový průběh. Po uplynutí inkubační doby (1 – 3 týdny) dochází u napadeného k první fázi onemocnění. Ta svými příznaky připomíná lehkou chřipku. Pacient je unavený, trpí lehčími bolestmi hlavy, svalstva amalátností. Tyto první projevy po několika dnech často samy odezní a zpravidla následuje období (1 – 2 týdny) bez příznaků. V mezidobí mezi první a druhou fází se virus v těle napadeného množí a proniká do mozku. Ve druhé fázi se pacientovi přitíží. Nastupují silné bolesti hlavy, horečka, závratě a malátnost. V této fázi musí být pacient hospitalizován.

Při lehčím průběhu nemoci – meningitidě – virus postihuje především mozkové pleny. Dojde k poměrně rychlému ústupu potíží, pacient odchází z nemocnice za 2 – 3 týdny domů, potom následuje několikaměsíční rekonvalescence.
Těžší forma nemoci, při které virus postihuje mozkovou tkáň, se nazývá encefalitida. Průběh onemocnění je daleko vážnější, zvyšuje se i procento trvalých následků, v krajním případě může onemocnění skončit úmrtím. U dětí probíhá nemoc většinou mnohem méně dramaticky. Nicméně očkováním můžeme děti před nákazou bezpečně ochránit. Nejzávažnější průběh mívá onemocnění u starších osob ve věku 50 až 65 let.

Proč senioři?

Právě mezi osobami po padesátce je v posledních letech nejvyšší počet onemocnění, a také úmrtí v souvislosti s onemocněním klíšťovou encefalitidou. Důvodů je několik.
Především se výrazně mění životní styl seniorů, kteří jsou aktivní i ve vyšším věku. Jejich imunitní systém již ale není tak výkonný jako u mladých lidí, navíc trpí dalšími chronickými nemocemi. Když virus klíšťové encefalitidy oslabený organismus napadne, je klinický průběh nemoci závažnější, dochází častěji k trvalým následkům a je rovněž prokazována vyšší úmrtnost.
Očkování tedy jednoznačně lékaři doporučují osobám starším 60 let, zároveň je této věkové skupině doporučován tříletý interval pro přeočkování. Na rozdíl od mladšího organismu si totiž tělo seniorů udržuje získané protilátky kratší dobu. „V případě onemocnění klíšťovou encefalitidou můžeme napravovat pouze příznaky. Neexistuje terapie, která by léčila přímo toto onemocnění. Proto tolik apelujeme na prevenci,“ dodává doc. MUDr. Rastislav Maďar.

Kde číhá klíště?

Klíště můžeme chytit při jakékoliv aktivitě v přírodě

Klíště můžete chytit takřka všude, kde výška travin přesahuje 20 cm. Jejich nejvyšší výskyt je v listnatých a smíšených lesích, stejně tak u vody, protože milují vlhké prostředí. Nejvíce se jim daří v jarním období od druhé poloviny března do června. Druhá sezóna klíšťat přichází s podzimem a trvá až do prvních mrazů.
Pokud je mírné léto s vydatnými srážkami, očekávejte vrcholnou sezónu klíšťat od května do srpna. Během horkého, suchého léta je o klíšťata nouze – nemají ráda sucho, schovávají se před ním pod zem.

Jak se mu bránit

Před klíštětem se můžete chránit vhodně zvoleným oděvem, aplikací repelentu a upřednostněním upraveného terénu pro pohyb v přírodě. Kolem svého obydlí můžete snížit výskyt klíšťat vlastním přičiněním. Na zahradě udržujte nízký trávník a na podzim spalte shrabané listí, pod kterým klíšťata přezimují. Chraňte i své domácí mazlíčky, například odpuzujícími obojky.

Do přírody noste dlouhé kalhoty, manžety zastrčte do ponožek, aby klíště lezoucí po botách a ponožkách vylezlo na vnější stranu kalhot, a pravděpodobnost přisátí se tím zmenšila. Klíště se na kůži dostává nejčastěji touto štěrbinou. Oděv volte v takových barvách, abyste si klíštěte snadno všimli. Vybírejte si hladké materiály, z jakých jsou například větrovky, kterými nemůže klíště snadno proniknout na rozdíl od pletenin. To platí zejména pro rybáře, houbaře či náruživé chodce či běžce, kteří se často pohybují v zalesněném terénu. A lehat si do trávy bez podložky také není rozumné.
Při návratu domů se okamžitě zkontrolujte a další kontrolu (včetně intimních míst a vlasů) udělejte večer při osobní hygieně.

www.klistova-encefalitida.cz

TEXT: LENKA DRÁTENÍKOVÁ
FOTO: THINKSTOCK

Další nebezpečná sezóna začíná