Fasáda z lícových cihel

Fasáda z cihlových pásků může i obyčejný a nenápadný dům doslova rozsvítit a dát mu originální atmosféru. Cihlové pásky můžete lepit na různé typy podkladů.

Fasádu z lícových cihel je možné kombinovat i s jinými materiály

Nechystáte-li se obnovovat fasádu zrovna na barokním statku, domě se šambránami nebo vzácným pískovcovým portálem, stojí za úvahu i lícové cihlové pásky. Ty vlastně neomítnutou venkovní cihlovou zeď pouze imitují, což jim ale na kráse nijak neubírá. Nákladnější variantou je pak samozřejmě použití lícových cihel, které se k vnější zdi přizdívají. Pro tentokrát však zůstaneme u lícových obkladových pásků.

Pomineme-li napodobeniny cihlových obkladů z betonu, existují ražené či tažené pásky hladké, ale i s povrchovou úpravou, imitující vzhled starého zdiva či klasických pálených cihel. Kromě toho můžete koupit i keramické pásky v bílé, béžové, žluté či dalších barevných odstínech.

Aby vypadala cihlová fasáda skutečně dobře, je nutné ji pečlivě vyspárovat

Zatímco „zestárlé“ cihlové pásky mohou slušet fasádám starých chalup a budou fungovat i v kombinaci s tradiční střešní krytinou a dřevěnými okny, hladké pásky naopak dobře souzní se střízlivě pojatými dřevostavbami a moderními typy lehkých střešních krytin. Existuje však spousta možných kombinací včetně dřevěných fasád se zděnými částmi, možnost využití cihlových obkladů pro zídky a pilíře plotů nebo pouze pro obklady kolem oken a dveří či dotvoření soklů.

Jak vybrat a jak lepit

Vzhledem k poměrně vysoké investici, kterou cihelná fasáda představuje, není od věci konzultovat s dodavatelem pásků například převažující klimatické podmínky či optimální způsob lepení na stávající materiál.

Velmi důležité je použití správné stavební chemie, tedy především lepidla a spárovací hmoty. Teprve dokonalé vyspárování dá fasádě z cihelných pásků přesně tu podobu, kterou si přejete. Prodejce cihlových fasád obvykle nabízí i vhodné malty a spárovací hmoty, přehlednou nabídku pro různé typy specifických obkladů a dlažeb má například Quick-Mix, ale i další výrobci. Výběr těchto materiálů nepodceňujte, protože mají vliv nejen na kvalitu usazení poměrně těžkých cihelných pásků na zděný podklad a konečný vzhled fasády, ale dokážou zabránit třeba i nechtěným výluhům a výkvětům na zdech, které se pak z fasády obtížně odstraňují.

Některé typy lícových pásků napodobují staré zdivo a mohou mít nestejnoměrnou barevnost

U cihlových pásků nelze vzhledem ke způsobu výroby dosáhnout u jednotlivých kusů stejné barevnosti. Není to ostatně ani žádoucí. Abyste však na fasádě nevytvořili několik barevných „fleků“, doporučují výrobci odebírat při lepení pásky z více palet.

Postup lepení je podobný obkládání keramickými obkládačkami. Nejdříve hladkou stranou ozubené špachtle nanesete podkladovou vrstvu lepidla. Poté nanesete další vrstvu a projedete ji zubatou špachtlí o výšce zubu 6 až 8 mm. Postupujte pokud možno jedním (vodorovným) směrem. Nanášejte lepidlo jen na velikost plochy, kterou zvládnete obložit, aniž by lepidlo začalo tvrdnout. Doporučují se zhruba dva metry čtvereční.

Pásek nasazujte do lepidla mírně posuvným pohybem, lehce přitlačte a vyrovnejte. Šířku spár můžete udržovat pomocí spárovacích křížků, na fasádě dobře vypadá spára o šířce deset až dvanáct milimetrů.

text: Richard Guryča

foto: Archiv firem

Fasáda z lícových cihel

Fasáda z lícových cihel