Oprava šindelové střechy

chalupa se šindelovou střechou

K valašským dřevěnicím šindelová střecha patří, dřevo tady bylo vždy nejdostupnějším stavebním materiálem. Foto: Richard Guryča

Dřevěný šindel je krásná krytina, na níž někdy trvají památkáři. Vyžaduje zvýšenou péči a častější obměnu, ale specifický vzhled, který střeše propůjčí, za to určitě stojí.

Šindele se sice stále vyrábějí ručně, ale nezvládnete to bez speciálního nářadí a dostatečné praxe. Aby tedy tato štípaná a dále opracovaná střešní krytina sloužila tak, jak má, je potřeba nakupovat ji od výrobců nebo si pokrytí střechy objednat od profesionálů, kteří mají své dodavatele.

Průběžnou údržbu, ale i výměnu několika kusů však zvládnete sami a každý majitel domu se šindelovou střechou by se to měl naučit, protože odkládat údržbu či výměnu poškozených kusů se nevyplácí. Vlhkost v tomto případě neodpouští žádné zbytečné prodlevy.

Dřevěný šindel je staletími prověřená střešní krytina, která přidá na kráse i malým zahradním stavbám

Neváhejte s nátěrem šindele

Šindel vyžaduje pravidelnou obnovu nátěru v intervalu pěti let. U nové střechy se doporučuje nechat dřevo vyblednout a barevně sjednotit. Pak se obvykle natírá (nebo předem opatří) impregnační ochranou včetně tlakové. Pro samotný nátěr je vhodný dřevní tér, lněná fermež nebo prostředky typu Karbolineum Extra. Doporučuje se spíše nástřik pistolí a před obnovou ochranné vrstvy kartáčování dřeva a oplach tlakovou vodou.

Působení povětrnostních podmínek a slunečního záření způsobuje jeho opotřebení a ochranný nátěr je nejúčinnější prevencí. Před každým nátěrem nezapomeňte šindele důkladně očistit především od prachu nebo porostu mechů a lišejníků. Na podzim a na jaře, ale i po každé větší průtrži mračen nebo velkém větru střechu zkontrolujte. Chalupníci na Valašsku a všude tam, kde šindele slouží, vždy věděli, že střecha vyrobená tehdy skoro zadarmo ze dřeva z okolních lesů je sice dar, ale vyžaduje údržbu, protože prostě není nezničitelná. Nepropadněte dojmu, že se na tom něco změnilo! Základní péče a kontrola stále zůstává na vás, chce to prostě vyjít ven a pečlivě se dívat. Zvýšená pozornost vůči dřevěné střeše se vyplatí, šindele pak vydrží přinejmenším třicet a při použití dřeva s tlakovou impregnací až osmdesát let.

Drobné opravy šindelové střechy

Při drobnějších opravách, které zvládnete sami, je dobré znát alespoň základní pravidla, například to, že se šindel přibíjí na latě buď v jedné, nebo dvojité vrstvě. Konce šindelů leží na latích a spodní hrana šindele přesahuje přibližně o 10 cm. Rozteč latí při použití půlmetrových šindelů je okolo 35 cm. Klade se také dvojitá vrstva šindelů s roztečí latí zhruba dvacet centimetrů.

Důležité je zvolit správné hřeby. Měděné jsou vhodné pro smrk, ale u modřínu už způsobí barevné změny. Nerezové se hodí nejen pro smrk a modřín, ale i pro dub.

Víte, že…

Nepoužívejte na šindele hliníkové hřeby, i když se pro smrk a modřín jindy doporučují. Jsou impregnované látkami na bázi solí chromu, mědi nebo boru a na střeše korodují.

Text: Richard Guryča
Foto: Autor a archiv firem

Oprava šindelové střechy