Dřevo pro zahradní stavby

Posezení u ohně, přístřešky, altány a pergoly nebo dětská hřiště. To vše jsou oblíbené zahradní stavby chatařů a chalupářů. Použité dřevo určuje jejich vzhled i trvanlivost, vybírejte ho proto pečlivě.

Mnoho kutilů se pouští do zmíněných drobných staveb svépomocí, což je cesta k dosažení originálního vzhledu a také k ušetření na pořizovacích nákladech.
Když už se v podobných případech rozhodnete pro náročnější variantu stavby vlastníma rukama, pečlivě zvažte i výběr dřeva, které hodláte použít. Má to význam nejen z hlediska bezpečnosti a trvanlivosti takové stavby. I jednoduché posezení u ohniště je výrazným solitérem a stojí za to udělat ho hezky a v souladu s domem. Chatě tedy budou slušet spíše dokonale opracované prvky z trámků a hranolů, srubu loupaná kulatina a staré chalupě třeba ručně tesané masivní trámy nebo alespoň jejich imitace, které lze vcelku snadno docílit pomocí motorové pily a ručního hoblování i u nově nakoupeného dřeva.

Menší dřevěné konstrukce kolem domu je snazší stavět z přesných hranolů nebo desek

Ruce nebo stroje

Opracování dřeva určuje nejen jeho charakter a vzhled, ale i vlastnosti a trvanlivost. Například ručně opracovaná kulatina může být kvůli sukům a nerovnostem obtížněji použitelná při stavění konstrukcí či nábytkových částí, u nichž jsou potřeba rovné plochy.
Za všechny potíže se vám však odmění specifickou krásou na pohled i na dotek a vyšší pevností a únosností oproti trámkům a hranolům.
Pro běžné stavění se nejčastěji používá smrková kulatina. Můžete ji buď koupit odkorněnou i částečně vysušenou, nebo si můžete vytěžit vlastní a zbavit ji kůry pořízem. To je jednoduchý prastarý ruční nástroj s mimořádnou účinností, který odřezává kůru ostrou čepelí a odkorní mohutný kmen i poměrně tenký kuláč.
Takto vlastnoručně odkorněnou kulatinu lze ještě dočistit pomocí hoblíků nebo různých brusek a získat dokonale hladký kus přírodního dřeva, který po můžete po proschnutí konzervovat impregnací a natřít lazurou nebo olejem na dřevo.
Kulatinu využijete nejen pro pilíře pergol či verand, zábradlí, nábytek nebo lavičky k ohništi, ale i pro jednoduché ohrazení pískoviště nebo dekorativní žebříky ven i dovnitř. Mimořádně důležité je dokonalé vyčištění a vyhlazení povrchu, aby nehrozilo zranění od třísek, nebo suků se zbytky větví.
Zajímavou variantou k běžně používané kulatině z měkkého smrkového dřeva mohou být i odkorněné kmeny a větve listnatých stromů včetně tvrdého dřeva či ovocnanů. A samostatnou kategorii tvoří akátová kulatina.
Vzhledem k charakteru akátů se obvykle používá kulatina broušená, která zachová křivost jednotlivých dřev, ale upraví povrch do hladka. Získáte tak mimořádně odolné tvrdé dřevo, které se vyznačuje životností minimálně padesáti let, což má „na svědomí“ přirozený obsah zdraví neškodných flavonoidů proti hnilobě a vysoká hustota (720-760 kg/m3) dřeva.
Není náhodou, že se akátové dřevo používá například pro stavby konstrukcí dětských hřišť s poměrně přísnou bezpečnostní certifikací a také pro odolné násady na nářadí.

Příklad využití loupané kulatiny v různých tloušťkách v jednoduchém altánu

Prismy a hexagony

Kromě broušené kulatiny dodává například brněnská firma Akát Tyl i takzvané akátové prismy. Tvoří je hranol 100 x 150 mm řezaný na pásové pile. Prisma má tři strany na sebe kolmé a čtvrtá je ponechána v přirozeně oblém tvaru. Výrobce uvádí, že prismy jsou řezané z mimostředového řeziva, čímž jsou výrazně potlačeny výsušné trhliny a nehrozí tak znehodnocení dříví vysycháním v čase. Prismy jsou vhodné do sestav, kde je nutná přesná délka se zachováním rovnosti, ale s ponecháním přirozeného pohledového charakteru dřeva na oblé straně. Hodí se tak třeba pro nosné pilíře přístřešků, kde se počítání s bočními stěnami z palubek.
Chcete-li skutečně originální tvar akátových kůlů například pro plotové sloupky, branky nebo pilíře pergol, můžete mít od uvedeného výrobce i hexagony, což jsou kuláče, ručně opracované do tvaru šestibokých hranolů. Tento způsob opracování dává kulatině velmi dekorativní charakter při zachování veškerých specifických vlastností akátového dřeva.

Srubové stavby využívají zejména loupané kuláče z měkkého dřeva

Frézovaná kulatina

Tak trochu opakem charakteristického nepravidelného vzhledu akátové kulatiny i odkorněných kuláčů je kulatina frézovaná. Za cenu většího úběru materiálu se při strojním opracování vyrobí dokonale rovné kůly, využitelné nejen pro stavbu plotů či palisád, ale i pro konstrukce jakýchkoli zahradních staveb s požadavkem na geometricky přesné tvary.
Firma Olšák Chatky z Valašského Meziříčí dodává frézovanou kulatinu v průměrech 6, 8, 10, 12 a 15 cm a v délkách 3 a 4 m a umí ji opatřit i fazetkou, tedy sraženou hrankou čela kulatiny na jednom nebo obou koncích.

Použitím trámků a hranolů lze docílit přesnějšího stavění a subtilnější konstrukce

Nejkvalitnější hranoly

Protipólem k nepravidelným tvarům kulatiny a zajímavým dřevěným materiálem s vlastnostmi, které se od běžného stavebního dřeva výrazně liší, jsou i tzv. KVH hranoly, nejčastěji vyráběné ze smrkového řeziva. Při výrobě se začíná vysušením řeziva na vlhkost 15 % s 3 % tolerancí a hoblováním na přesný rozměr. Z vysušených a ohoblovaných hranolů se poté vyřežou místa po vypadlých sucích, rozpraskané části a další vady. Kvalita podléhá přísné normě, na kterou se můžete při nákupu spolehnout.
Je důležité vědět, že se u KVH hranolů rozlišuje tzv. průmyslová kvalita (KVH NSi) kde se mohou objevit drobné „kosmetické“ vady, a pohledová kvalita (KVH Si), určená pro viditelné konstrukce, což jsou v exteriéru například konstrukce pergol či zahradních domků.
KVH hranoly oceníte při požadavku na geometricky přesnou konstrukci a pokud možno nerustikální vzhled zahradních staveb a v případě, že chcete konstrukce na pohled lehké a vzdušné, které nepůsobí příliš masivním dojmem.
Jde o materiál na první pohled výrazně dražší než standardní stavební dřevo z pily. Ale je to zároveň materiál zcela tvarově stabilní, vysušený a díky tomu přirozeně odolný proti škůdcům, tloušťkově i šířkově konstantní a dodávaný už s hoblovaným povrchem a sraženými hranami. Vyznačuje se i nižší hmotností a minimálními nároky na finální povrchovou úpravu. To vše výrazně snižuje dodatečné náklady, takže KVH hranoly nakonec vycházejí cenově zhruba stejně, ale ušetří poměrně dost práce.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Dřevo pro zahradní stavby