Izolační střešní panely
Střešní panely jsou zajímavou kombinací neprodyšné izolace, nového nosného prvku v konstrukci krovu. V některých případech je jejich součástí i krytina.
Sendvičové střešní či fasádní panely mohou tvořit plechové pásy spojené izolační vrstvou, která je obvykle z polyuretanové pěny či minerálního vlákna. Jde tedy vlastně o konstrukční prvek s tepelnou izolací a výhodou snadné přenosnosti a montáže. Panel však může rovněž sestávat ze dřeva či dřevitých desek a v kombinaci s izolačními materiály se tak stává součástí konstrukce krovů a slouží jako nadkrokevní izolace, na kterou se pokládá ještě střešní krytina.
Pro orientaci tak lze panely rozdělit na produkty, které vytvoří střechu či opláštění budovy už samy o sobě, a na panely, které jsou součástí konstrukce střech či fasád, ale vyžadují ještě finální pohledovou a ochrannou vrstvu (krytinu, plášť fasády).
Na stodolu i na chalupu
Všechny typy panelů doporučují jejich výrobci pro využití při novostavbách i při rekonstrukcích. Podle typu (zejména tloušťky) panelu lze takové zastřešení použít pro zlepšení tepelné pohody v netemperovaných objektech (stodoly, garáže, stáje), ale i jako plnohodnotné, dostatečně izolované zastřešení obytných prostor.
Některé panely kombinující plechovou krytinu a izolaci se pak vyrábějí rovnou s ohledem na možné využití pro střechy, které mohou nahradit tradiční skládanou (pálenou) krytinu.
Na českém trhu je k dispozici například sendvičový panel Isodomus s izolací z polyuretanové pěny s dvojím kovovým obložením, se spodní podhledovou úpravou a vrchní imitací střešní tašky.
Jako trapézový plech
Univerzální typ panelu s plechem reprezentuje v nabídce produkt Isocop, což je střešní panel s dvojitým plechem. Jádro panelů s plechem je nejčastěji tvořeno PUR pěnou nebo PIR pěnou. PIR pěna na rozdíl od známější PUR pěny vykazuje zvýšenou odolnost proti ohni či lepší izolační vlastnosti.
Panely jsou dostupné v různých tloušťkách a mají podobu trapézu s pěti vlnami. Pohledově se tak přibližují některým typům standardních trapézových profilů z hliníkového nebo ocelového plechu používaných jako běžná střešní krytina bez izolace.
Isocop je panel určený pro střechy s minimálním sklonem 7 % a mezi jeho přednosti patří odolnost, dobré tepelně izolační parametry a univerzální použití pro různé typy zastřešení. Standardní tloušťka se pohybuje v rozmezí 30 mm až 150 mm, skladebná šířka panelu je 1 m, délka na míru od 2,5 m do 13,5 m.
Pro představu o skladbě panelu lze uvést jako příklad často volenou kombinaci, jejíž součástí je lakovaný plech 0,5 mm z horní strany, PUR izolační jádro a lakovaný plech 0,4 mm ze spodní strany.
Panel ovšem můžete dostat i v jiných tloušťkách plechu, případně i z mědi, hliníku nebo v nerezové oceli a také s odolnější povrchovou úpravou proti korozi.
Pod krytinu
Střešní systém Unipur Plus OSB reprezentuje střešní konstrukční prvky, které se umísťují pod krytinu a kombinují nosnou, izolační i pohledovou funkci ve skladbě střechy. Unipur obsahuje tepelnou izolaci, krovy a stropní desky. Jeho horní vrstva se skládá z dřevotřískových desek o tloušťce 3 mm odolných proti vodě. Na nich je nalepená smrková kontralať a izolační pěna. Panel lze použít na šikmé i ploché střechy a také na stavbu svislých stěn a ve střeše podle výrobce skutečně nahradí krokve. Krytina se tedy pokládá přímo na panely namontované na konstrukci krovu.
Nabídka vrstvených střešních panelů pod střešní krytinu je na trhu poměrně široká a vybírat z ní je možné zejména podle typu krytiny, která na střechu přijde, ale samozřejmě i podle požadovaných parametrů tepelné izolace či podle toho, zda chcete s namontovaným panelem získat rovnou i podhled, který už nevyžaduje další složité stavební úpravy a může případně sloužit i bez úprav.
Právě takový výrobek reprezentuje například izolační deska Puren BFU s oboustranným hliníkem, která je určena k zateplení nad krokvemi zejména pod plechovou krytinu, břidlici a šindel. Deska je charakteristická tím, že její součástí je stavební překližka (BFU deska) o tloušťce 22 mm. Desky se prodávají v tloušťkách od 80 do 180 mm a ke každé se vždy připočte tloušťka překližky 22 mm.
Dobré rady
- Nadkrokevní izolační panely mají i nosnou funkci, nahradí část konstrukce krovu a lze je použít pod různé typy krytin.
- Plechové panely s izolační vrstvou lze využít i k obkladům a zároveň zateplení fasád, což může být praktické například u dílen, garáží či stájí i některých typů chat.
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem