Domovní číslo vyskládané z mozaiky


Chcete mít na domě popisné číslo zajímavější, než je smaltovaná tabulka? Co zkusit si ho vyskládat jako mozaiku?

Chcete mít na domě popisné číslo zajímavější

Mozaika je velmi zajímavá technika – obrázky se při ní skládají z malých kousků, nejčastěji keramických střípků. Dobře se na to hodí zbylé keramické obkládačky. Pokud doma žádné nemáte, zeptejte se sousedů nebo zajděte do obchodu s obklady, kde vám možná nějaké poškozené obkládačky přenechají, případně koupíte několik celých. Na průměrně velké domovní číslo stačí dvě větší obkládačky.

Kombinovat můžete dvě, případně tři barvy. Důležitá je stejná tloušťka všech obkládaček. Pokud byste míchali různé síly, byl by povrch mozaiky nerovný. Použijte spárovací hmotu na venkovní použití, barvu si můžete vybrat z mnoha odstínů. Spárovací hmotu lze i barvit akrylovou barvou.

Rozmyslete si, jak číslo upevníte na dům. Pokud je chcete přišroubovat, vyvrtejte v dřevěné desce ještě před začátkem práce dva otvory na vruty a ty nesmíte zalepit spárovací hmotou. Nebo můžete číslo pověsit na skobičku, pak postačí na zadní stranu desky nastřelit sponu či přitlouct větší úchytku na obrazy.

REALIZACE, TEXT, FOTO: VERONIKA PILAŘOVÁ


Komentáře

Napsat komentář


TIP!

JAK ZÍSKAT STŘÍPKY

Dlaždice můžete rozbít kladivem, při tom ale vzniknou dost nestejně velké kousky. Štípacími kleštěmi se podaří docílit podobnější velikosti kousků. Ještě lepší jsou speciální kleště na mozaiku, jejich pořizovací cena je ale vyšší. Pokud chcete mít naprosto pravidelné čtverečky, jsou k dostání v mnoha odstínech a několika velikostech v některých specializovaných obchodech. Nebo si kupte mozaikovou obkládačku, kde jsou jednotlivé čtverečky nalepeny na textilní podklad, a rozeberte ji. S mozaikovými kamínky mohou pracovat i děti, protože jejich hrany nejsou ostré jako u střepů z dlaždiček.

BUDEME POTŘEBOVAT

1 zbytky obkládaček či mozaikové kamínky 2 dřevěnou desku 3 lepidlo, např. Disperkol či Chemopren 4 spárovací hmotu 5 háček na zavěšení 6 kladívko 7 pilku 8 větší papír, např. noviny 9 tužku 10 misku 11 špachtli 12 houbičku na nádobí 13 hadřík nebo papírovou utěrku