Jak se vyznat v kanystrech?

Agresivní chemikálie včetně čisticích prostředků vyžadují certifikované nádoby nebo alespoň dostatečně silný a odolný obal

Kanystry jsou pro chataře a chalupáře aktuálním tématem z mnoha důvodů. Někteří potřebují přepravovat a uchovávat vodu, jiní hledají vhodné nádoby pro skladování benzínu nebo hnojiva.

Kanystry je nutné vybírat zejména s ohledem na bezpečnou přepravu a skladování kapalin, které do nich hodláte nalít. A rovněž na to, zda je příslušná nádoba vhodná na pitnou vodu, či jiné tekutiny určené ke konzumaci, tedy například víno, pivo, ovocné šťávy nebo lihoviny. Dalším kritériem je volba materiálu, z nějž je nádoba vyrobena. Odvíjí se od požadavku na nerozbitnost či hmotnost, ale materiál je důležitý i z hlediska odolnosti vůči kapalině, kterou v nádobě skladujete.

Kanystry na vodu

Výpusť s kohoutkem představuje na kanystru na vodu praktický doplněk (OBI)

Obvykle jsou vyrobeny z pevného plastu a často je jejich součástí i výpustný kohout nebo pomocná nalévací trubice, která se nasadí na otvor po odšroubování víčka. Výpustný kohout je praktický nejen pro jednoduché načerpání potřebného množství vody, ale umožňuje i využití takového kanystru jako zdroje vody pro mytí rukou na zahradě, na cestách nebo tam, kde není k dispozici tekoucí voda z vodovodního řadu.
Kanystry na vodu se zárukou zdravotní nezávadnosti lze běžně sehnat v hobbymarketech, ale kvalitní výběr bývá i ve vinařských potřebách nebo e-shopech s příslušenstvím pro karavany. Existují v různých objemech, a pokud vodu pravidelně dovážíte, lze zvolit menší a tím pádem i lehčí variantu pro přepravu a k tomu kanystry většího objemu a s výpustným kohoutem, do nichž pak přinesenou vodu přelejete.

Kanystry na pitnou vodu si vždy pořizujte nové, jen tak máte záruku, že jsou dokonale čisté a neobsahují ani stopové zbytky žádných zdraví škodlivých látek. Nádoby tohoto typu by měly mít potravinový atest

Především u nádob na pohonné hmoty je dobré zvolit různé barevné varianty pro benzín a naftu

Přeprava a skladování paliva

Na pohonné hmoty se nejčastěji užívají kanystry z pevného a pružného černého plastu. Ty jsou běžně dostupné na čerpacích stanicích nebo v regálech hypermarketů s potřebami pro řidiče. K dostání jsou v objemu 5 a 10 l a pro snadnější odlišení benzínu a nafty je vhodné vybrat si z různých variant barev buď samotné nádoby, nebo flexibilní nalévací hadice. Leckterý uživatel motorové zahradní techniky už ví, že nepřehlédnutelné a srozumitelné odlišení kanystrů pro uchování paliva do sekačky, do pily či do traktoru může zabránit nemalým problémům kvůli záměně čistého benzínu za mix s olejem.

Pro delší bezpečné skladování pohonných hmot zůstává tradiční plechový kanystr dobrou volbou.

Palivo můžete dovážet a skladovat i v tradičních plechových kanystrech nebo v nerezových nádobách, které jsou doporučovány například na topné oleje. Z pochopitelných důvodů je však vhodné uchovávat v blízkosti obytných objektů jen nejnutnější množství hořlavých kapalin, zajistit jejich bezpečné skladování bez možnosti průsaků a výparů a nepoužívat nádoby, které k tomuto účelu nejsou vhodné, tedy zejména sklo nebo kanystry z měkkých či křehkých plastů. Potřebujete-li mít větší množství pohonných hmot dlouhodobě a bezpečně po ruce, zvolte spíše plechové či nerezové nádoby, případně speciální polyetylenové zásobníky s antistatickou úpravou určené právě pro skladování pohonných hmot, topných olejů, ředidel či laků.

Agro kanystry

Pro bezpečné skladování většího množství postřiků a hnojiv se zahrádkářům a sadařům vyplatí sehnat tzv. agro kanystry, které bývají vyrobeny z třívrstvého polyetylenu odolného proti různým agresivním látkám. Jako alternativu lze i v tomto případě použít nerezový materiál, u nějž je obvykle spoleh i na velmi kvalitní těsnění uzávěrů. Nerez je samozřejmě dobrou variantou i na vodu, víno či jiné tekutiny určené k přímé konzumaci. Ale opět by mělo jít o nový, případně zaručeně odborně vyčištěný kanystr.

Ke kanystrům existuje i nejrůznější užitečné příslušenství, což mohou být zejména výpustné kohoutky k plastovým typům, dávkovací pumpičky, uzávěry s odvzdušňovací membránou, klíče pro snadnou manipulaci s uzávěry nebo výpustné hubice.

Kanystr na transport a ruční přenášení by měl umožňovat pohodlné držení a jeho objem by neměl přesáhnout 10 l

Dobré rady

  • K přepravě a skladování pitné vody, ale i k bezpečnému uložení těkavých látek, nátěrových hmot nebo agresivních chemikálií existují kanystry s příslušnou certifikací.
  • I když to může být lákavé, nepoužívejte zejména na vodu nádoby, které vám zůstanou například po náplních do automobilových ostřikovačů. Zpravidla obsahují zbytky zdraví nebezpečných látek a ani důkladné vymytí není zárukou, že jste se jich zbavili.
  • I když to s výběrem kanystru přímo nesouvisí, nezapomeňte, že dlouhodobé skladování benzínu ani mixu benzínu a oleje pro zahradní techniku není vhodné, protože takové palivo může motory poškozovat.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Jak se vyznat v kanystrech?