Co všechno umí bankomat


Bankomat byl zařazen mezi sto nejvýznamnějších vynálezů 20. století. Dnešní bankomaty nabízejí mnohem více služeb než jen výběr peněz z konta.

Dnešní chytré bankomaty umí hotovost nejen vydat, ale i vložit, změnit přístupový PIN, dobít kredit či komunikovat s nevidomými.

Do bankomatu nejen pro hotovost

Většina lidí má bankomat zafixovaný jako přístroj, kam si chodíme vybírat peníze z účtu, případně si zjistíme zůstatek na účtu. Málokdo však tuší, že toto zařízení skrývá řadu dalších služeb a vymožeností, které vám usnadní život.

Přes bankomat můžete také zadat příkaz k úhradě platby a ušetřit si čas i peníze za poplatky při placení pomocí složenky na poště nebo zadávání jednorázového příkazu k platbě v pobočce banky.

Další užitečnou funkcí je možnost změny přiděleného PIN kódu karty. Určitě to znáte – někdy je nad lidské síly zapamatovat si onu čtyřčíselnou kombinaci. Málokdo ale ví, že vybrané bankomaty nabízejí možnost PIN změnit.

Kromě toho všeho můžete přes bankomat také například dobít kredit mobilního telefonu nebo se informovat o blížícím se konci platnosti platební karty, o výšce půjčky či zjišťovat nastavené limity platební karty.

Vkladové bankomaty

V dnešní době si do bankomatu můžete dojít peníze nejen vybrat, ale zároveň máte u vybraných bankomatů možnost hotovost také vložit. K této funkci, která vám podstatně ušetří čas, slouží tak zvaný depozitní neboli vkladový bankomat. Depozitní bankomaty navíc umožňují vkládat hotovost naprosto kdykoliv, kdy se vám to zrovna hodí, dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu. Vklad je limitován určitou maximální částkou.
Peníze můžete vkládat nejen na účet, ke kterému se váže platební karta, ale i na termínovaný či spořicí účet nebo uhradit splátku kreditní karty.

Snadno a rychle

Do bankomatu si často chodíme pro stále stejnou částku. Bankomaty proto nabízejí službu „Rychlý výběr“, díky které si vyberete peníze v nejkratší možné době. Vámi zvolená částka z minulého výběru se přednostně objeví v hlavním menu a vy tak nemusíte zdlouhavě volit, kolik přesně chcete vybrat.

Přenosný a mobilní bankomat

Přenosné bankomaty nebo mobilní bankomaty – zabudované v automobilech – se začaly objevovat na místech, kde lidé jinak nemají možnost bankomaty využívat, především na různých kulturních a sportovních akcích, hudebních festivalech v polích, malých obcích a podobně, a získaly si velkou popularitu. Tato zařízení nabízejí shodné služby jako běžné bankomaty. Provozuje je například Česká spořitelna či Era.

CashBack – hotovost i bez bankomatu

Každému se už někdy stalo, že vyrazil na chatu a až při nákupu v místní prodejně zjistil, že zapomněl peníze. Bankomat je v nedohlednu a pohodový víkend se pomalu mění v noční můru. Takový scénář už ale nehrozí – pro výběr hotovosti totiž vůbec není nutný bankomat! Stačí využít službu CashBack, tedy výběr hotovosti na pokladně během nákupu přímo v obchodech. Vy pouze zaplatíte kartou nákup aspoň za 300 korun, zadáte PIN a jednoduše si řeknete o vydání hotovosti. Vybrat tímto způsobem můžete zdarma až 1500 korun. Službu lze využít všude tam, kde najdete označení „CashBack“.

Bankomaty pro nevidomé

Bankomat byl zařazen mezi sto nejvýznamnějších vynálezů 20. století

Některé banky, například Česká spořitelna, ČSOB a Era, postupně zavádějí bankomaty, které mohou samostatně používat i nevidomí. Tyto bankomaty mají pro ty, kteří nemohou zrakem sledovat údaje na obrazovce, hlasový výstup. Nevidomý člověk se k bankomatu připojí prostřednictvím běžných sluchátek, které si může zapůjčit i v bance. Nejprve je třeba se seznámit s rozmístěním obrazovky, numerické klávesnice, funkčních tlačítek, vstupu pro sluchátka, štěrbin pro vložení karty, pro odběr bankovek a stvrzenky.

To se liší podle typu bankomatu. Po zasunutí konektoru sluchátek do zdířky a vložení karty stačí pozorně poslouchat pokyny a volit příkazy. Tyto bankomaty jsou obvykle umístěny pod přímou kontrolou bezpečnostní služby nebo bezpečnostních kamer. Během provozní doby je možné požádat o asistenci personál pobočky banky.

www.csas.cz, www.csob.cz, www.erasvet.cz, www.rb.cz, www.moneta.cz, www.citibank.cz, www.unicreditbank.cz, www.mbank.cz, www.kb.cz

text: REDAKCE
foto: ČESKÁ SPOŘITELNA A SHUTTERSTOCK

Co všechno umí bankomat

Save


Komentáře

Napsat komentář


Desatero bezpečného používání bankomatu

  • Vyberte si bankomat, který znáte, nebo, pokud ho neznáte, doporučujeme použít bankomat v dobře osvětleném a bezpečném místě.
  • Nevybírejte si peníze, pokud se v okolí bankomatu pohybují lidé, kteří vám připadají podezřelí.
  • Vyžadujte, aby lidé, kteří stojí v řadě za vámi, dodržovali od vás dostatečný odstup, aby neměli možnost pozorovat, jaké pokyny, čísla, částky na bankomatu zadáváte.
  • Při zadávání PINu zakryjte klávesnici druhou rukou.
  • Sledujte pokyny na obrazovce bankomatu, nezadávejte PIN kód, pokud to od vás bankomat nepožaduje.
  • Pokud se vám zdá, že bankomat nepracuje správně, transakci stornujte (Cancel) a vyčkejte na vydání své karty. Danou skutečnost nahlaste bance.
  • Jestliže je vaše karta zadržena bankomatem, zaseknuta ve štěrbině čtečky, nebo došlo při výběru k vašemu napadení, neprodleně tuto skutečnost oznamte bance.
  • Nikdy netlačte násilně svou kartu do štěrbiny bankomatu.
  • Kontrolujte pravidelně svůj kartový výpis a udržujte limity výběru hotovosti jen v takové výši, která odpovídá vašim potřebám.
  • Nespěchejte při transakci, v klidu uložte svou hotovost i kartu do peněženky před tím, než odejdete od bankomatu.