Jak vybrat palivo

Výběrem správného typu dřeva či uhlí pro kamna a krby ušetříte dvakrát. Jednak na ceně samotného paliva a pak také na provozu a opotřebení topidel.

Výběrem správného typu dřeva či uhlí pro kamna a krby ušetříte dvakrát

Chalupáři s oblibou topí v krbech a krbových či kachlových kamnech. Dřevo je stále poměrně levné a dostupné a atmosféra živého plamene nenahraditelná, nehledě na nejrůznější systémy, umožňující z kamen i krbů rozvod tepla po celém domě i ohřívání vody. Ne každé dřevo je však pro tento typ vytápění vhodné. Odborníci doporučují kombinovat tvrdé a měkké dřevo s briketami. Měkké dřevo hoří rychleji a podpoří hoření tvrdšího dřeva, které pak v kombinaci s briketami zajistí dlouhodobé teplo.

Výběrem správného typu dřeva či uhlí pro kamna a krby ušetříte dvakrát

Je důležité topit dostatečně vysušeným dřevem. Optimální vlhkost by neměla přesahovat patnáct procent a pro zjištění této hodnoty existují k tomu určené vlhkoměry. Jejich cena začíná zhruba na pěti stech korun.
Pokud tedy například nakoupíte čerstvou metrovou kulatinu na pořez, měla by alespoň dva roky prosychat. Prodává se samozřejmě i suché dřevo, vysušené přirozenou cestou nebo ve speciálních sušicích komorách, bývá však dražší. Zároveň je však důležité neskladovat příliš velké množství proschlého dřeva v místnosti u kamen. Takové dřevo pak přesychá a shoří zbytečně rychle.

Jak skladovat dřevo

Výběrem správného typu dřeva či uhlí pro kamna a krby ušetříte dvakrát

Pro skladování dřeva je ideální větraný a zastřešený dřevník a i v případě, že koupíte mokré dřevo a necháváte je dlouhodobě prosychat, mělo by být skladováno v podobě naštípaných polen. Dřevo má mít od stěny dřevníku mezeru pro cirkulaci vzduchu o velikosti pět až deset centimetrů a nikdy by nemělo být dlouhodobě uskladněno pod plastovou plachtou.

Pokud jde o ceny, platí vždy pravidlo, že s každým dalším stupněm připravenosti k použití se dřevo prodraží. Nejlevněji tedy vyjde, když si dřevo po dohodě s majitelem lesa sami vytěžíte, nejdražší jsou balená štípaná polena, které dodává řada firem do hobbymarketů i přímo do domu. V případě uhlí se nabídka jednotlivých dodavatelů může výrazně lišit a vždy záleží na množství, způsobu balení a dopravy a také na kvalitě jednotlivých druhů uhlí.

Výběrem správného typu dřeva či uhlí pro kamna a krby ušetříte dvakrát

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: AC-T, WIKIPEDIA, SHUTTERSTOCK A AUTOR

Jak vybrat palivo