Co budeme potřebovat při omítání?

Při omítání si můžete vystačit s několika kusy základního zednického nářadí. Existuje však spousta různých užitečných pomůcek, které vám práci urychlí a usnadní.

  1. Zednická lžíce
    Při omítání slouží především k nahazování omítky na podklad. Prodává se v několika velikostech, proto vyzkoušejte, která vám nejlépe vyhovuje. Pozor na kvalitu – viklající se lžíce je jen na zlost.
  2. Vodováha
    Nutná pro určení svislých a vodorovných rovin. Vystačíte si s mechanickou, práci usnadní laserová.
  3. Zednické hladítko
    Natahuje se s ním štuk i stěrky, slouží k dohlazení jádrové omítky, může být použito i k držení příruční zásoby malty místo zednické naběračky
  4. Zednická naběračka
    Poslouží k dávkování vápna, cementu či maltoviny při míchání, využijete ji i při špricování, řada zkušených zedníků umí přímo z naběračky i nahazovat omítku na zeď.
  5. Vědro
    Stavební vědro z měkčeného plastu se hodí k namíchání potřebného množství omítkové směsi nebo k její přepravě na stavbě.
  6. Zednická štětka
    Pomocí štětky snadno navhčíte zeď před nahazováním omítky, využít ji lze i pro penetrování podkladu nebo nanášení vápenného pačoku.
  7. Míchadlo
    Míchadlo je užitečným nářadím zejména při přípravě hotových suchých maltových směsí.
  8. Stahovací lať
    Můžete použít v podstatě jakoukoli dřevěnou lať, nebo si koupit profesionální lať z lehkého kovu, která se prodává v různých typech profilů. Lať slouží ke stahování a vyrovnávání čerstvě nahozené omítky.
  9. Zednická skoba
    Je určena k přichycení latí, nutných k vytýčení roviny nebo svislice  například při omítání rohů, hran či stavebních otvorů. Nazývá se i fasádní skoba.
  10. Stavební míchačka
    Je potřebná k namíchání většího množství omítky zejména v případě, kdy si ji připravujete sami. Můžete v ní však namíchat i hotové omítkové směsi.
  11. Ruční omítačka
    Omítací strojek slouží například ke špricování a lze ho použít i k nanášení tenké vrstvy fasádní omítky. Používal se i k nahazování tzv. brizolitu – minerální škrábané omítky.
  12. Stavební kolečko
    Poslouží při přípravě omítky v míchačce, ale i k snadné přepravě pytlů s cementem, vápnem, maltovinou či hotovou suchou směsí. Přepravujete-li v kolečku hotovou namíchanou omítku, pečlivě ho po použití vyplachujte.
  13. Fasádní špachtle
    Budeme ji potřebovat pro finální úpravu tenkovrstvých omítek, které se touto špachtlí snadno vyhladí.
  14. Omítníky
    Omítníky slouží k dosažení rovnoměrné tloušťky vrstvy omítky na nahazované zdi. Existují plastové i plechové omítníky, které se nechávají v omítce, ale omítat lze i podle omítkových terčů, dřevěných latěk nebo drátěných omítníků, které se ze zasychající malty opatrně vyloupnou.

Co budeme potřebovat při omítání?

Co budeme potřebovat při omítání?