Plech a spol.

Střechy chalup a horských chat většinou nenabízejí nosnost jako novostavby a některé potřebují lehkou střešní krytinu. Jaký materiál vybrat?

Potřebujeme odolnou, pohlednou a přitom bezúdržbovou krytinu s ale spoň čtyřicetiletou zárukou. Tyto požadavky splňují střechy plechové, vyráběné z oceli, hliníku, titanzinku atd. Na trhu mají široké zastoupení, zmiňme třeba hliníkové falcované šindele, tašky nebo šablony Prefa. Deklarují životnost minimálně 100 let.

Plechové střechy jsou vhodné do horských oblastí

 

Dále je tu titanzinek, například mnohotvárný a bezúdržbový materiál Rheinzink, vyráběný v několika produktových řadách. Titanzinkové plechy nacházejí uplatnění u pokrývání střech i opláštění budov. Uveďme ještě plechovou střešní krytinu Decra ® . Plechové šablony jsou pokoveny směsí zinku, hliníku a hořčíku, což zajišťuje maximální odolnost vůči korozi. Na horní povrch je aplikována prášková, netoxická barva, která zajišťuje vyšší stálobarevnost a trvanlivost.

Plechová střecha z titanzinku je bezúdržbová a poskytuje objektu spolehlivou ochranu po několik generací (Rheinzink)

 

VLÁKNOCEMENTOVÁ KRYTINA

Vláknocement, například Cembrit, je lisovaná směs cementu, minerálních plniv, celulózy, netoxických organických vláken a vody. Díky tomu je pevný a odolný. Hodí se nejen k pokrývání střech, ale také jako obklad fasády. Dobře odolává mrazu a dalším povětrnostním vlivům, je nehořlavý. Skládaná krytina se používá na střechy již od sklonu 18 stupňů. Vlnitá krytina je použitelná na všechny typy šikmých střech. Produkty se mezi sebou liší velikostí, hmotností, barevnou škálou, minimálním sklonem použití, počtem vlnovek a maximálním možným zatížením. Na trhu tento materiál nahradil původní eternitové šablony, které obsahovaly zdraví škodlivá azbestová vlákna.

Nová maloformátová krytina Satjam Taurus Premium z vysoce jakostního ocelového plechu s povrchovou úpravou Satpur, Purmat ® a hrubozrnný mat PMH 35 (SATJAM)

 

PLASTOVÁ STŘECHA

Plastové tašky se vyrábějí z recyklovaných plastů a přísad vytvářejících ochranu před UV zářením a snižujících hořlavost. Jde o výrazně odlehčené verze tašek z přírodních materiálů, například dřevěného šindele, břidlice, ale také pálených či betonových tašek. Přestože jsou lehké, dobře odolávají povětrnostním vlivům. Jsou nenasákavé, nedrží se na nich mechy nebo lišejníky, takže jsou téměř bezúdržbové.

Šablony Decra ® Classic s povrchovou úpravou z kamenného granulátu jsou k dispozici ve dvou barevných odstínech (Decra)

 

ASFALTOVÉ ŠINDELE

V případě šikmých střech s velmi malým sklonem (podle typu od 9,5 do 90 stupňů) se používají také asfaltové (neboli bitumenové) šindele. Jde o asfaltový pás opatřený vnitřní nosnou vložkou, jenž se hodí hlavně tam, kde není možné použít těžké pálené nebo betonové tašky. Jejich pozitivem je také rychlá pokládka a dobrá odolnost povětrnostním vlivům. Bitumenové šindele se pokládají na záklop. Dokážou se přizpůsobit složitějším tvarům střech. Na povrchovou úpravu asfaltových šindelů se obvykle používá písek nebo keramická zrna, drcená břidlice či plast.


Při rekonstrukci střechy v románském stylu na stavení z roku 1909 byl zachován původní krov a byla použita lehká střešní krytina Lindab Mega (Lindab)


Při výběru z bohaté nabídky trhu vyřadíme produkty, které se na stavení nehodí kvůli tvaru nebo hmotnosti


DOBRÁ RADA

Plastové krytiny by měli pokládat odborníci, protože vylisované šablony mění při změnách teploty svůj rozměr a tomu je zapotřebí přizpůsobit dilatační spáry.

Falcované šindele, tašky nebo šablony s klasickými tvary se hodí i pro roubenky, horské objekty a chalupy (Prefa Aluminiumprodukte)

 

Víte, že…

● Plechová krytina na střechy může mít podobu plechových rovinných desek, imitace tvaru taškových krytin, vlnitého plechu, trapézových či hladkých plechů na drážky nebo lišty.

● Plechy existují s rozmanitou povrchovou úpravou i bez této úpravy.

● Minimální sklon plechových střech se liší podle typu krytiny, jejího formátu, délky střešní roviny a mnoha dalších parametrů, výběr je třeba konzultovat s odborníky.

Skládaná krytina z vláknocementu Česká šablona se vyrábí v tradičním tvaru, typickém pro řadu vesnických staveb. Pro náročnější klimatické podmínky je určena zesílená šablona Horal (Cembrit)

 

 

Dnešní vláknocementová vlnitá krytina má stále stejné rozměry jako původní krytiny. Jejich oprava nebo výměna tudíž je jednoduchá (Cembrit)

 

Výrobek EUREKO DDS je věrnou kopií klasického štípaného šindele ze dřeva. Na první pohled je od originálu k nerozeznání a chalupám sluší (Josef Drdlík)

 

Připravila: Helena Štětinová
Foto: Vladimír Hájek a archiv firem

Imitace břidlice Tachovská břidla se hodí i do hor, šablony jsou přišroubovány měděnými šrouby ke krovu (Plastová střecha)

 

Materiál Capacco ze 100% recyklovaného plastu vzhledem imituje přírodní břidlici. Je určen pro šikmé a strmé střechy (Capacco)

 

původní eternit byl na střeše nahrazen šindelem Cambridge Xpress 52 v barvě 52 Dual Black (IKO)

Plech a spol.